Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zničte tuky jógou v teple

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Zařaďte pohybovou aktivitu! Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvaný kyslíkový dluh. Druhou variantou jsou sporty aerobní, které primárně snižují množství tělesného tuku a zvyšují aktivní tělesnou hmotu - svaly. Aby docházelo k redukci váhy, je třeba kombinovat obojí, což nabízí nové cvičení pod názvem Hot jóga nebo také Bikram jóga. Připravte se na velkou námahu, ale i velkou odměnu v podobě plandajících kalhot. Hot jóga je novou alternativou pro ty, kteří chtějí zformovat tělo a protáhnout svaly podle učení Buddhy.

Hot jóga je v České republice poměrně novým sportem. Její specifikum spočívá zejména v prostorách, kde se praktikuje. Místnost totiž musí být plná teplého a vlhkého vzduchu, který dosahuje až 42° C. Tímto prostředím se snaží navodit klima Indie, která je kolébkou jógy. Horko otevírá póry, prohřívá svaly a šlachy. Tělo je tak více flexibilní a vykoná cviky v takovém rozsahu, jako nikdy předtím.

Zvláštní režim pro začátečníky

Vlhko a teplo ale nemusí svědčit každému. Na prvním hodině se začátečníkům doporučuje pouze klidně dýchat a vyzkoušet jen některé cviky. Málokdo zvládne celou lekci hned napoprvé. Vaším úkolem bude vydržet do konce, a pokud to jen trošku půjde, neopustit sál. Na klima si postupem času zvyknete a za nějakou dobu se vám bude po teple stýskat.

26 cviků pro krásné tělo

V každé lekci se praktikuje 26 cviků po dvou opakováních. Člověk tedy přesně ví, co přijde a nemusí nad cviky příliš přemýšlet. Větší část energie můžete věnovat mysli. Každá asána (jógová pozice) stimuluje jinou část těla. Postupně tak dojde k dokonalému uvolnění a posílení všech svalů, jejich úponů a šlach. Stlačováním jednotlivých energetických center se na chvíli pozastaví tok krve, aby se po následném uvolnění mohla tkáň dokonale prokrvit. Tak jako se v sauně vyplavují toxiny z těla, dochází i během hot jógy k odbourání škodlivých látek. Skrz otevřené póry v pokožce se tělo čistí prostřednictvím pocení. Kapky potu vám budou stékat nejen po obličeji, a proto bude potřeba si přinést dvě osušky. Jednou si překryjete podložku tak, aby neklouzala a druhou na osušení po závěrečné sprše.

Hot jóga je vhodná na hubnutí, protože dochází k zahřátí celého těla, nejen určitých partií jako je tomu u ostatních sportů. Pro tělo ženy je charakteristické ukládání tuků zejména na dolní části těla a je také nanejvýš obtížné tyto partie dostatečně prokrvit tak, aby docházelo ke spalování tuků. V horké místnosti se svaly zahřejí mnohem dřív a tím je urychleno i čerpání energie z tuků.

Zatočte s pomerančovou kůží

Dobrou zprávu máme i pro majitelky neustupující celulitidy. Posilovací cviky spolu s teplem působí doslova jako lymfodrenáž a proto se s vámi pomerančová kůže pomalu rozloučí. Důležitým předpokladem je ovšem dostatečný pitný režim alespoň 2,5 l za den a omezený příjem tuků ve stravě.

Vyzkoušejte si!

Pokud vás Bikram jóga zaujala, vyzkoušejte si některou z lekcí v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších městech:

  • Ostrava, www.bikramyogaostrava.cz
  • Praha 2, www.dum-jogy.cz
  • Praha 8, www.yogacentrum.cz
  • České Budějovice, http://www.bikramyogacb.cz/

Přečtěte si také další články:

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce