Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít
 • Pohádka
  Ve spolupráci s metodickým portálem RVP.cz jsme pro učitele připravili výukové materiály o zdravém životním stylu. Můžete je využít i vy jako inspiraci pro vzdělávání svých dětí. Tento materiál se zaměřuje především zdravé stravování. Děti si zábavnou formou upevní znalosti o zdravých a nezdravých potravinách. Určeno pro 1. stupeň základní školy. Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku.
 • Kvíz o cukru
  Ve spolupráci s metodickým portálem RVP.cz jsme pro učitele připravili výukové materiály o zdravém životním stylu. Můžete je využít i vy jako inspiraci pro vzdělávání svých dětí. Tento materiál se zaměřuje především na zdravé stravování. Děti si zábavnou formou upevní znalosti o tom, kolik některé potraviny a nápoje obsahují cukru. Za poslední čtvrtstoletí došlo ke ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku.
 • Snižujte svou spotřebu pohonných hmot
  Odhadnout průměrnou rychlost, spotřebu a dojezd auta včetně nákladů zvládnete nejspíš i bez palubního počítače. Základy matematiky se vám budou hodit i u hubnutí.  V dnešním článku budeme totiž počítat kalorie.
 • Krok první - pište si
  Začínám hubnout. Co musím udělat jako první? Odborníci radí vzít si tužku, papír a psát. Stejně jako cyklistovi profi stáje na Tour de France pomáhají poznámky o tréninku odhalit slabá místa a zlepšit se, naprosto stejný efekt bude mít vedení podrobných poznámek na vás.
 • Hubnutí je jako fotbalový zápas
  Ačkoliv témata diet plní převážně ženské časopisy, stále více jsou otázky obezity, hubnutí a zdravého životního stylu aktuální i pro muže. Měl snad James Bond hodnoty BMI přes 30? Byl by Messi stejně dobrým fotbalistou, kdyby namísto sedmašedesáti kilo nosil na trávníku metrák?  Z výzkumů Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že 40 % českých mužů trpí nadváhou. To je o 12 % více než české ženy. Přesto se svým problémem tolik netrápí. Ale to by měli. Vám, kterým není zdraví lhostejné, je určen tento článek. Dozvíte se, že hubnutí neznamená hladovění, ale že jde o komplexní přístup ke zdravému životnímu stylu.
 • Zapojit se musí celá rodina
  Cesta za zdravým životním stylem by měla být věcí celé rodiny. Do „akce“ je protopotřeba zapojit i rodiče. Vždyť právě oni jsou největším příkladem pro děti. Navíc děti obvykle nemohou samy rozhodovat o tom, co budou mít ke svačině a jaké budou jejich odpolední aktivity. Zvláště o víkendech jsou tato a mnohá další rozhodnutí plně na rodičích.
 • Není měření jako měření
  Nejvhodnějším ukazatelem úspěšného hubnutí je pokles tělesné hmotnosti a úbytek centimetrů při měření obvodů těla. I zde je ale důležité respektovat určitá pravidla.
 • Pomozte dětem v boji s váhou
  Trápí vaše děti kila navíc? Běžte jim příkladem a naučte je zdravému životnímu stylu bez zbytečného hladovění. Vaše děti se pak nebudou celý život trápit s jo-jo efektem a rozdělovat svůj život na ten s dietou a bez ní. Užitečné rady, jak děti naučit zdravě jíst a hýbat se, najdete v nové příručce „Prevence je vždy lepší aneb nedejme obezitě šanci“.
 • Aktuální poradna
  V prosinci můžete konzultovat své obtíže s váhou, svátečním jídelníčkem nebo pohybovými aktivitami se všemi odborníky našeho portálu. Odpovídat Vám bude nejen nutriční terapeutka Jitka Laštovičková, ale také obezitolog, MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. nebo rekondiční instruktor, Jan Větrovský.
 • Kroužek zdravého životního stylu
  Cvičení, zábava a povídání o zdravém životním stylu. To je kroužek Žij zdravě pro děti prvního a druhé stupně základní školy, který pod vedením pedagogů a odborníků Žij zdravě od září probíhá na pražské ZŠ. Děti se během něj seznamují se zásadami zdravé výživy a pohybu, vaří jednoduchá nízkokalorická jídla, cvičí a protahují se. Nechybí ani zkoušení chůze s nordic walkingovými holemi, měření počtu kroků s pedometrem nebo nácvik sestavy Pět Tibeťanů.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce