Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Sport a pohybová aktivita v 21. století

Jak nejlépe strávit volný čas i s celou rodinou? Na to nám odpověděl  instruktor pohybových aktivit Mgr. Jan Větrovský.

V dnešní uspěchané době je pravidelná, cílená a hlavně vhodně zvolená sportovní aktivita opravdu dosti vzácná.

Pohyb byl, a není to zas tak dávno, každodenní součástí života. Před asi 2 miliony lety jsme začali chodit, hýbat se a až do nedávna jsme se opravdu hýbat museli, jinak bychom se nenajedli, nenapili, nikam se nedostali apod. Člověk si vymyslel stroje, mechanizaci apod., hlavně proto, aby se nedřel a aby měl více času na sebe sama, tedy – aby se mohl hýbat. To se nám ale nějak nedaří. Hledáme si stále více a více důvodů proč dnes nemůžeme sportovat – „mám hodně práce, „jsem unavený z práce“, „nestíhám“ atd. To se ale pak nedivme, že nám stoupá tělesná hmotnost, zhoršuje se nám zdravotní stav a kondička a celkově je v tom soukromém životě nějak moc „omezení“. „Chtěl bych zkusit to a to, ale na to nemám....to je jen pro mladé a pro sportovce“.

Sportuje celá rodina

Asi jste to sami zažili, případně zažíváte nebo alespoň znáte od kamarádů, příbuzných apod. Ráno brzo budík. Rodič odveze dítě na trénink (plavání, hokej, gymnastika a jiné), dítko sportuje, rodič „snídá“ kávu, a když je dobrá konstalace hvězd tak i nějakou tu koblihu. Po tréninku rychle do školy a rodič do práce. Po práci rychle vyzvednout dítě a na další trénink, nebo do jiného zájmového kroužku. Dítko trénuje a rodič má „chvilku“ pro sebe aby si oddechl od toho vražedného denního shonu. Nejlépe u kávy probrat situaci s podobně utrápeným rodičem.

Kam se poděla radost z pohybu?

Trenér vede trénink, ale rodič přece ví co je pro jeho dítko to nejlepší a snaží se trenérovi „poradit“. Když se dítku nedaří, trenér ho nechá „odpočívat“ a rodič se může přetrhnout aby trenérovi dokázal, že je to jeho chyba, a že on – starostlivý to rodič pro dítko dělá první poslední – nutí ho sportovat. Pro své děti, si myslíme, že děláme to nejlepší, ale je tomu opravdu tak? Chce se váš potomek každý den budit do stresového rána? Nebylo by lepší vybrat nějakou společnou aktivitu u které by byla aktivní celá rodina? Proč si myslíme, že dítě musí za každou cenu tvrdě trénovat a my musíme za každou cenu vydělávat spoustu peněz a nemít tak čas sami na sebe, potažmo ani děti? Dítě vidí ustarané a uplahočené rodiče, kteří mají nadváhu, nevyjdou schody aniž by se zadýchali, stravují se ve fastfoodech a jejich životní tempo je vražedné. Co si o tom pomyslí? Že je to společenská norma a že tak taky dopadnou – že je to vlastně normální. Proč ho tedy tito „obři“ nutí sportovat, když sami mají ke sportu odpor. Proč by si mělo dítě vytvořit kladný vztah k pohybové aktivitě, když jeho rodiče neudělají krok pěšky a při zmínce o pohybu/sportu se děsí?

Velká škála sportovní využití

Dítě roste, vyvíjí se a dospívá a jednoho dne bude ve stejné ba lepší kondici než jeho rodiče. V každém období dítěte se však najít a vymyslet nepřeberné množství sportovních a pohybových aktivit. V dnešní době máme možnost vozit děti již od kojeneckého věku v nejrůznějších vozítkách, nosit ve speciálních batůžkách apod. Tedy výmluvy o tom, že nemůžete sportovat, protože se musíte starat o potomka jsou liché. Nabídka sportovního vyžití/pohybových aktivit zahrnuje aktivity pro celé rodiny. Pořádají se výlety, společné víkendy zaměřené na sportovní vyžití jak děti tak dospělých. Mnoho fitness center je dnes zařízeno jak pro cvičení dospělých tak jejich ratolestí. A to i pod dozorem zkušených odborníků. V dítěti vybudujete kladný vztah k pohybu jen jediným způsobem: když mu ukážete že se hýbete Vyrodič = „ten OBR“ je pro dítě první a nejdůležitější motivátor v utváření názoru na svět. Vše co děláte Vy, vaše dítě „nasává“ a na základě vašich zvyků a vašeho chování se utváří i jeho postoje. Je na vás ukázat vašim dětem tu správnou cestu kvalitním životem.

Pro dnešek už končím...jdu se proběhnout, Matýsek mě doprovodí na kole a Emu svezu kočárem.

Pěkné sportovní a slunné dny vám všem.

Honza

Mohlo by Vás zajímat:

Tenis pro všechny s VZP ? (13.06.2013):

Reality tenis zábava pro mladé I zdravotně postižené - vynikající kardiokofinomotorikokoordinátor www.hit-buddy.comSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce