Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Chůze

Popis

 

Chůze je nejpřirozenější způsob pohybu, a pokud se nenecháme odradit počasím, lze ji provádět téměř kdykoli a kdekoli. Dokonce Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila chůzi jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti. Aby byla chůze co nejzdravější, je dobré vybrat si příjemné prostředí. Tím myslíme park, nábřeží nebo klidnou ulici. Nejlépe bez přítomnosti motorových vozidel. Pokud máte to štěstí a bydlíte v blízkosti přírody, vydejte se lesní pěšinou nebo polní cestou bez asfaltu a betonu.

Pro účely pravidelné chůze je dobré vyměřit si určitý úsek, nejlépe okruh, podle kterého se pak můžete i lépe orientovat, zda a jak se zlepšujete. Okruh je pak možné postupně zvětšovat. Nejvýhodnější je okruh, kde jsme schopni udržet vyrovnané tempo, tedy bez výrazných terénních nerovností.


Frekvence

Chůze by se měla provádět 3x týdně, doba trvání by měla být od 20 do 45 minut (záleží na vaší současné fyzické kondici, zdravotním stavu, předchozí trénovanosti) a měla by se postupně zvyšovat. Samozřejmě, že čím častěji tím lépe, ale zase je potřeba věnovat případný volný čas i jiné „sportovní“ aktivitě.


Tip

  • Dosažení a udržení určité výše srdeční frekvence (počtu tepů za minutu) je velmi individuální záležitost. Pro úspěšné zvládnutí tréninku v závislosti na cíli, kterého chceme dosáhnout, je nutné znát optimální rozpětí srdeční frekvence, ve kterém by měl být trénink prováděn. Je tedy na místě doporučit konzultaci s odborníkem.
  • Pokud známe svou tepovou frekvenci je velmi užitečné používat tzv. Sporttestry (hodinky s hrudním pásem, pro měření aktuální tepové frekvence).
  • Další vhodnou variantou je Nordic Walking - chůze s holemi. Díky opoře je chůze vhodná pro všechny věkové kategorie a navíc zatěžuje svaly rovnoměrně.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce