Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Posilování

Popis

 

Při posilování je velmi důležité správně cvičit na všech strojích, případně s vlastní vahou. Nepřetěžovat oslabené svalové skupiny (ale pravidelně a především postupně je posilovat) a zatěžovat právě ty, pro které je cvičení určeno.

Většinou se na začátku neobejdeme bez odborné rady, je dobré se o cvičebním plánu poradit s instruktorem. S velkou opatrností je třeba počítat u lidí s vysokým krevním tlakem, pro které jsou větší zátěže nevhodné nebo přímo zakázané. Spíše tedy používejte menší zátěže s častějším opakováním.


Frekvence

 

Pokud chcete i při posilování snižovat svou váhu, volte cvičení s nižší intenzitou (zátěží) a vyšším počtem opakování. Při vyšší intenzitě dochází ke spalování cukrů (sacharidů) namísto tuků.

Pokud vám jde o nárůst svalové hmoty, snažte se postupně zvyšovat zátěže na jednotlivých strojích a cvičení neopakujte tolikrát. K většímu nárůstu svalové hmoty je potřeba většinou i strava bohatá na bílkoviny.


TipTip

  • Při aerobním cvičení dochází ke spalování tuků a při dostatečné pravidelnosti a intenzitě člověk opravdu hubne. Naproti tomu posilování slouží spíše ke zpevnění postavy, to znamená jen pozvolnému snížení obsahu tukové tkáně a zvýšení obsahu svaloviny, což může přechodně zastavit proces snižování hmotnosti. Ideální je tedy kombinace posilování s aerobním cvičením.
  • Vždy bychom se měli poradit s odborníky, než začneme posilovat, protože nesprávné provádění cviků může vést k poškození svalově kloubního aparátu nebo přetížení určitých svalových skupin, což nám znemožní pokračování v dalším pohybovém režimu.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce