Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Mýty a realita

Mýty a realitaO problematice správného sportování a pohybu bylo napsáno již mnoho, ale ne vždy pochází rady a tipy od odborníků na tuto problematiku a vzniká tak řada pověr a mýtů. Ty jsou často mylně považovány za kvalifikovaná doporučení. Podívejme se na pět nejčastějších mýtů a pokusme se je uvést na pravou míru.

Mýtus první: Hubnout se dá, i když nesportuji

Skutečně je to možné, ale k hubnutí dochází velmi pomalu a nerovnoměrně. Byť i mírný nárůst svalové hmoty způsobený fyzickou aktivitou zvyšuje tzv. bazální metabolismus neboli klidový energetický výdej, a to znamená, že začnete rychleji a efektivněji využívat energii přijatou ze stravy. Pravidelnou fyzickou aktivitou si získanou nižší váhu snáze udržíte.

Ten, kdo má tzv. spořivý metabolismus, se nemá omezovat v jídle, ale měl by se zaměřit především na zvyšování energetického výdeje. Tedy na správnou pohybovou aktivitu respektující individuální rozdíly v hmotnosti a přítomnost přidružených onemocnění.

Mýtus druhý: Začnu hodně cvičit a zhubnu

To není tak docela pravda. Cvičení musí jít v ruku v ruce se zdravým životním stylem, tedy zároveň s úpravou jídelníčku. Je potřeba nejen cvičit, ale i zdravě a pravidelně jíst, což říká i naše Rovnice zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Navíc, nemáte-li dostatečnou kondici, koledujete si o problémy. Nevhodným cvičením nebo přílišným zatížením některých částí těla si můžete způsobit zdravotní problémy. Kondici je třeba zvyšovat postupně a rovnoměrně. Důležitý je také výběr pohybové aktivity. Někdy sportem získáte novou svalovou hmotu, ale tuk mizí jen velmi pomalu. Paradoxně se tedy zvýší vaše hmotnost. Ideální je kombinace aerobních cvičení (nižší až střední intenzita) a posilovacích cvičení.

Mýtus třetí: Půjdu jednou týdně do posilovny, dám si pořádně do těla, a udělám tak něco pro své zdraví

Svému zdraví spíše uškodíte, protože většinou přetížíte jednotlivé svalové skupiny a celý týden se z toho dáváte dohromady. Za týden začínáte tedy znovu od začátku, jako byste nic nedělali. Nemá to význam ani pro snížení hmotnosti, ani pro zlepšení silové výkonnosti nebo fyzické zdatnosti.

Mnohem lepší je zařadit pohybovou aktivitu minimálně 3 x týdně s mírnou až střední intenzitou.

Mýtus čtvrtý: Nejdůležitější při cvičení je vysoký výkon

Není důležité, jak moc, ale jak dlouho se budete věnovat cvičení. Záleží tedy nikoli na tom, kolik kilometrů ujedete na rotopedu a jakou rychlostí šlapete, ale jak dlouho jste v optimální (tedy aerobní) zátěži. V praxi to znamená, že vydržíte provozovat pohybovou aktivitu cca 40 až 45 minut bez větší přestávky.

Mýtus pátý: Stačí, když budu cvičit pár měsíců, dostanu se do kondice a pak mám na rok klid

Účinek pohybové aktivity mizí každým dnem, kdy nic neděláte. Proto během několika týdnů nezbude z vaší snahy prakticky nic a budete opět na začátku. Je však pravdou, že se rychleji vrátíte na předchozí úroveň, pokud jste již před tím byli fyzicky zdatní.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce