Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Sportování ve vysokohorském prostředí

Mnoho lidí v posledních letech jezdí za sportem a hlavně za zimním lyžováním do vysokohorského prostředí. Nebývá to však jen v zimních měsících, ale díky rozvoji turistického ruchu lákají hory k trávení dovolené i v létě. To s sebou přináší i mnohá rizika, kterým se ale dá předcházet.

První příznaky tzv. horské nemoci můžeme pozorovat již např. ve výšce 1 500 - 2 500 či 3 000 m n.m., kterou označujeme jako první zónu. Cca 15% osob mohou mít mírné příznaky.  Pokles výkonnosti jak fyzické tak mentální a poruchy spánku bývají nejčastějšími projevy. Při rychlém vzestupu např. lanovkou může dojít k bolestem hlavy, než dojde k přizpůsobení.

Většina těchto reakcí je dána poklesem parciálního tlaku kyslíku (méně kyslíku ve vzduchu). Na každých sto výškových metrů připadá pokles o 1 % kyslíku. Navíc teplota vzduchu klesá o 1 stupeň na každých 150 m, což způsobuje větší energetickou náročnost pohybových aktivit. Ve vyšších výškách 2 500-5 300 m n.m. dochází k dalšímu poklesu kyslíku a projevů horské nemoci, takže provozování náročnějších aktivit by mělo být po předchozí aklimatizaci. Orientační doba aklimatizace je např. pro výšku 3 000 m 2-3 dny.

Nejčastější příznaky: bolest hlavy, neschopnost pohybu, náhlý pokles výkonnosti. Z dalších příznaků to je únava, slabost, nevolnost, nechutenství, námahou dušnost, zvýšení tepové frekvence o 20 % oproti klidové tepové frekvenci.

Zvláště lidé s onemocněním srdce, dýchacího systému, ale např. i těhotné ženy by vždy před cestou do vyšších nadmořských výšek měly konzultovat lékaře, zda je pro ně pobyt v této nadmořské výšce vhodný. V případě objevení výše popsaných příznaků do několika hodin po vystoupení do nadmořské výšky je nejúčinnější návrat do nižší nadmořské výšky. V případě pouze mírnějších obtíží, můžeme počkat, než se aklimatizujeme. Nicméně platí nevystavovat se vyšší fyzické námaze.

Stavy, kdy bychom se nikdy neměli vydávat do vysokohorského prostředí:

Akutní onemocnění, u kterého může dojít rychle ke zhoršení
Srdečně cévní onemocnění – vždy konzultovat s lékařem
Asthma bronchiale – může se prudce zhoršit při chladu a fyzické zátěži – vždy konzultovat s lékařem
Anémie – snižuje výkonnost i za běžných podmínek, nižší schopnost adaptace
Cukrovka – pozor na hypoglykémie – pohyb ve vysokohorském prostředí je mnohem energeticky náročnější, proto i hypoglykémie mohou být častějšíExistuje mnoho dalších omezení, proto nejste-li si jisti, vždy konzultujte se svým lékařem.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce