Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Co nás ovlivňuje při nakupování potravin?


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Nejen vy, kteří bojujete s nadváhou nebo obezitou, mi jistě dáte za pravdu, že nakupování a výběr potravin hraje významnou roli v našem životě. Důležité je, co nakupujeme, jaké množství, jak často, v jakém rozpoložení, s kým jdeme nakupovat, kolik máme času apod. Z mého pohledu je pak důležité i vzdělání nakupujících, jejich zdravotní stav, postoj k sobě samému a jakou roli přikládají potravinám a stravě jako činitelům ovlivňujícím zdraví člověka.

Vzhledem k všudypřítomné krizi je pro většinu lidí jedním z rozhodujících kritérií při nakupování rovněž cena potravin. Supermarkety nabízí celou řadu levných potravin a člověk, který se příliš nezajímá o to, co potraviny obsahují, snadno podlehne nabídce za nižší cenu. Mnohdy ale může právě tato levná varianta potraviny obsahovat přídavné látky jako barviva, konzervační látky, nevhodné složení tuků apod.

Při nakupování potravin považuji za problematickou zejména skupinu starších lidí – řada z nich se potýká s nadváhou, obezitou, vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu. Aktivní pohyb jim zpravidla mnoho neříká a často je jim líto dát více peněz za kvalitnější potraviny, když jsou k dispozici i levnější varianty. Mnozí z nich si ale vůbec neuvědomují, že peníze, které nedopřejí svému zdraví v podobě kvalitních potravin, vydají dříve či později za poplatky u lékaře nebo doplatky v lékárně.

Řada lidí si neuvědomuje, že by si místo bůčku měli raději koupit kvalitní libové maso, místo sušenek a sladkostí ovoce a místo instantních potravin věnovat raději více času vaření. Často se také nechávají ovlivnit reklamou a nakupují různé doplňky stravy se zaručeným účinkem na celý organismus místo toho, aby si připravili kvalitní čerstvé jídlo bez chemikálií a zbytečných přídatných látek. Nemyslíte si, že je lepší dát si papriku, pomeranč či citron místo tabletky celaskonu? Nehledě na to, že jídlo člověku neposkytuje jen nezbytné živiny, ale představuje i požitek a společenskou událost.

Pro lepší nakupování bych měla pár následujících rad, zvláště právě pro lidi s nadváhou:

Než se vydáte na nákup, naplánujte si, co budete vařit, sepište si seznam věcí, které potřebujete, které vám doma chybí;
Nechoďte nakupovat hladoví, snadno byste pak koupili i potraviny, které byste za jiných okolností míjeli a teď je kupujete třeba jen proto, že na to máte chuť;když chcete koupit něco levného, podívejte se lépe na etiketu, na složení, zda není potravina příliš tučná, zda neobsahuje konzervační látky a příliš chemie,Nekupujte zbytečně velké zásoby, nakupte si maximálně na týden, aby vás to nesvádělo potraviny sníst jen proto, aby se náhodou nezkazily;
Nepodléhejte akcím typu 2+1 zdarma, při koupi 4 výrobků dostanete pátý zdarma apod. Pak koupíte například zásobu sušenek, oplatek a doma vás to bude zbytečně lákat a svádět. A to nemluvím o tom, když bude podobná akce na čokolády nebo čokoládové tyčinky. Raději si místo těchto peněz kupte nějaké ovoce nebo zeleninu.
Tak hodně štěstí a zdaru při příštím nakupování!

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce