Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Jak se hubne dialyzovanému pacientovi


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Dnes se podíváme na příběh pana O., kterému letos bude 47 let. Před čtyřmi lety mu vypověděly službu ledviny, proto jezdí 3x týdně na umělou ledvinu (dialýzu). Pro tyto lidi je šancí transplantace ledvin. Protože má však pan O. velkou nadváhu, je jeho zařazení do transplantačního programu podmíněno i shozením několika kilogramů.

Pan O. se rozhodl zhubnout již před čtyřmi roky, kdy vážil 116 kg. Tehdy se mu podařilo dostat se na váhu 106 kg, kterou si drží dodnes. Toto prvotní zhubnutí se mu podařilo díky tomu, že přestal jíst pečivo, knedlíky, veškeré moučné potraviny a místo večeře jedl jablka. Pana O. jsem viděla poprvé v listopadu loňského roku, kdy za mnou přišel s přáním najít cestu k dalšímu zhubnutí.

Při první návštěvě jsem s panem O. probrala jeho stravovací zvyklosti – jedl nepravidelně, nesnídal, pracoval do noci a teprve po návratu domů měl velké hlavní jídlo, jedl často i po půlnoci. Doporučila jsem mu v prvé řadě pravidelný stravovací režim, našli jsme společně nějaký kompromis v jídelníčku – domluvili jsme se na omezení nočního jídla, zařazení snídaní a na snížení množství jídla na jednu porci. Pan O. ode mne obdržel tzv. rámcový jídelníček. Probrali jsme spolu i potraviny, které by měl omezit a které obsahují příliš velké množství vody. Snažila jsem se mu také poradit nějaké „fígle“ na zahnání žízně.

Právě příjem tekutin je velký problém pana O. Pacienti na umělé ledvině totiž mají od svého lékaře nařízený omezený příjem tekutin. Proč? Jejich tělo vodu zadržuje a ta se v něm hromadí. Pan O. má tekutiny omezeny na 800 ml na den. Osvědčené metody na zahnání žízně, které se pacientům doporučují, bohužel nefungovaly a pan O. byl schopný vypít jen za noc až 2 litry. Pak měl samozřejmě velké přírůstky na váze.

Při další návštěvě se mu podařilo snížit hmotnost o 1 až 2 kg. Sám měl z tohoto úspěchu velkou radost. Zjistil, že díky pravidelnému stravování již nemá tak velký hlad a nesní tak velké porce. Podařilo se mu tedy jíst víckrát denně, omezit noční jedení, ale s tekutinami problém přetrvával. Pana O. jsem pak vždy navštívila po měsíci. Bohužel dále už váha neklesala. Tak jsem se zeptala, zda nepozoruje, že by mu byly volnější kalhoty. Zamyslel se a uvědomil si, že si opasek zapíná o dírku víc.

Dosud poslední setkání proběhlo začátkem března. Pan O. si zapomněl přinést svůj jídelníček, přidaly se starosti v rodině a v práci, takže na jídlo tolik nedbal a váha zůstává stále stejná. Nicméně se snaží jíst pravidelně, noční jídlo omezil, jí nejpozději do půl osmé večer, což je dobrá zpráva.

Co říci závěrem? Pan O. má velkou motivaci, snaha co se týče jídla je veliká, velkou oporou mu je manželka, která mu jídlo připravuje, trochu ho ohlídá.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce