Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Můžou za to geny?


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Dobrý den,

na tomto blogu se nyní budeme setkávat 2x měsíčně, asi by bylo vhodné se na začátek trochu představit. Jmenuji se Lenka Mičová, pracuji v Krajské nemocnici Liberec, a.s. jako nutriční terapeutka.

Máme za sebou Vánoce, mnozí z Vás si zřejmě už povzdychli nad tím, že o Vánocích jedli a jedli a že zase přibrali, jak je to hrozné a že s tím musí něco udělat …. Hodně bych se divila, kdyby tato slova nikdo ve vašem okolí nepronesl. Ale řečmi člověk nezhubne, je potřeba něco dělat. Ať už preventivně – na to je teď už pozdě, nebo skutky. Ti, co si dávají novoroční předsevzetí, určitě mají na seznamu také zhubnutí a zlepšení svého životního stylu. Ti poctiví, cílevědomí a aktivní již berou útokem fitness centra, zařazují do jídelníčku více zeleniny, celozrnné pečivo, vyhýbají se nadměrnému množství tuků, o víkendech vyrážejí na sjezdovky, na běžky, na brusle nebo aspoň na zdravotní procházku po dobrém obědě.

Ti méně aktivní listují časopisy, pročítají reklamy na různé hubnoucí prostředky, potravinové doplňky, cvičící nástroje a přístroje a přemýšlejí, co z toho si vybrat, co jim pomůže dosáhnout vysněného cíle. Popř. zkouší nějakou novou „zaručenou“ dietu a věří, že tentokrát to už musí přeci vyjít. Ať patříte k jakékoli skupině, věřte, že žádný zázračný prostředek neexistuje, nikdo a nic nezhubne za Vás. Vždycky je potřeba zapojit vlastní síly, vlastní mozek a svaly, je důležité opravdu chtít, mít motivaci a pak samozřejmě zapojit svou vůli.

Výmluvy typu: „Nemám čas, musím nakoupit, uvařit, vyprat, obstarat děti a večer? To už jsem unavená a jsem ráda, že jdu spát.“ „Mám hodně práce, pracuji pozdě do večera, kdy mám asi tak cvičit?“ Nebo ještě lepší výmluva „Za to nemůžu, mám to v genech. Rodiče jsou obézní, sourozenci taky, to máme v rodině“. Ať si říká, kdo chce, co chce, všechno jde, když se chce. Když opravdu chcete, ten čas na sebe si najdete!

A co výmluva na geny? Podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že geny opravdu hrají roli, ale také se ukázalo, že souvislost s obezitou má asi 480 genů a zdaleka není prozkoumáno jejich vzájemné ovlivňování. Teď si mnozí z Vás řeknou: „Já to říkal, jsou to geny, s tím nic nenadělám,“ – ale pozor!!! Zkuste se zamyslet – není to u Vás právě proto, že v rodině máte zažitý špatný způsob stravování? Možná ho dokonce přenášíte na své děti a ty si nesou své dědictví ne v podobě genové výbavy, ale spíše špatných stravovacích návyků. Zkuste zapřemýšlet nad tím, jak jíte, co jíte, kdy jíte, jak jste na tom s pohybem?

Takže shrnuto a podtrženo, je pravda, že za obezitou stojí geny, ale je také pravda, že i tak se s tím dá alespoň trochu něco dělat. Že nevíte, jak na to? Zde na webu najdete základní informace a rady, stačí se začíst. Hodně štěstí!!!

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce