Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Poznatky z konference o poruchách příjmu potravy


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Ráda bych vás seznámila s konferencí, která se konala v Praze ve dnech 19. – 21. března 2009. Možná jste již slyšeli o poruchách příjmu potravy v souvislosti s mentální anorexií a bulimií, ale mezi tyto poruchy řadíme i obezitu.

Je-li člověk obézní a rozhodne se s tím něco dělat, zajde většinou do obezitologické, diabetologické či endokrinologické ambulance. Málokdo si uvědomuje, že je to v mnoha případech i problém psychický. Ve výše zmíněných zařízeních se lékař věnuje pacientovi po stránce somatické – předepíše potřebné léky na úpravu krevního tlaku, na úpravu hladiny cholesterolu, u diabetiků předepíše příslušná perorální antidiabetika či inzulín, u vážnějších obezit napíše některé z léků na obezitu. Tam, kde je k dispozici nutriční terapeut a kde je více času, prokonzultuje pacient také svůj jídelníček, společně s nutričním terapeutem jej vhodným způsobem upraví… Ale co psychický stav? Ptají se lékaři, zda pacient netrpí záchvatovitým přejídáním nebo bulimií? Zda nezvrací, zda není jeho úspěšné hubnutí spojeno s nějakou psychickou změnou?

Velmi zajímavá byla přednáška paní profesorky Heleny Illnerové o biorytmech člověka a jejich spojitosti s metabolismem člověka. Dojde-li k narušení cirkadiánního (24hodinový rytmus) systému, může dojít k takovým metabolickým poruchám, které ústí až do obezity a metabolického syndromu. Profesor Haluzík se zmiňoval o tom, že kromě relativně nadměrného příjmu potravy se na vzniku obezity a přidružených onemocnění mohou podílet také poruchy příjmu potravy jako je noční přejídání, nepravidelná životospráva, zajídání stresů apod. Tyto faktory jsou stále podceňovány, přitom z hlediska dlouhodobého udržení hmotnosti je velmi důležitá právě pravidelná životospráva.

Několik příspěvků bylo věnováno také dětské obezitě a její terapii. MUDr. Marinov a PhDr. Nesrstová se podělili o své zkušenosti z dětské obezitologické ambulance, kde využívají kognitivně behaviorální terapii (terapie zaměřená na poruchy chování, poznávací procesy a myšlení). U dětských pacientů se jen velmi výjimečně využívají k léčbě léky, ani redukční diety nejsou příliš vhodné. Stěžejní práce tkví ve formování nového životního stylu rodiny pomocí kognitivně behaviorální terapie. Aby byla léčba obézního dítěte úspěšná, je potřeba zapojit celou rodinu.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce