Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Rekondiční týdenní pobyt s veganskou stravou (1. část)


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Dneska bych se s Vámi ráda podělila o zajímavý týdenní rekondiční pobyt. Možná, že zde najdete i inspiraci, jak začít hubnout nebo zlepšit svůj zdravotní stav.

Já osobně jsem se přihlásila proto, že jsem chtěla strávit týden dovolené někde v přírodě, ne moc daleko od domova, chtěla jsem, aby to byl pobyt s dětmi, mít tam nějaký program jak pro mě, tak pro syna, něco nového se dozvědět a hlavně se také zdravě stravovat. Tento pobyt splnil mé požadavky maximálně, byla jsem spokojená. Co se týče věkového složení, našli byste zde všechny věkové kategorie, od nemluvňat, přes předškolní děti, děti školou povinné, dorostence, dospěláky až po stařečky a stařenky. Ale ti stařečkové a stařenky vůbec na svůj věk nevypadali, byli velmi aktivní a činorodí, mnozí z nás mladších nemají tolik energie, co měli tito stařečci.

Někteří se tohoto pobytu účastnili již opakovaně, někteří včetně mě poprvé. Většinu nováčků sem zavedlo právě podlomené zdraví, snaha najít nějakou cestu ze zdravotních problémů, zlepšit své stravovací návyky, možná i najít cestu, jak si upravit svou tělesnou hmotnost. Z tohoto pohledu jsem na tento pobyt prakticky nepatřila, ale nakonec to byla moje věc a také pro mou profesi to bylo jistě přínosem. Podobně jsem se blíže před dvěma roky seznámila s makrobiotickou stravou.

Na začátku pobytu prošel každý účastník vstupní lékařskou prohlídkou, byla zjištěna výška, hmotnost, byl mu změřen krevní tlak a cholesterol, s přítomnou lékařkou zkonzultoval svoje zdravotní problémy. Totéž probíhalo i na konci pobytu.

Co se týče stravy, jak již nadpis napovídá, byla zde výhradně veganská strava. K snídani jsme si vždy pochutnali na nějaké obilné kaši s ovocem a semínky, byla tu i možnost vybrat si něco nesladkého, většinou nějaké pečivo a pomazánka a zelenina. Jídelníček pevně daný nebyl, kuchař jídlo vymýšlel prakticky ráno, když se probudil a co ho zrovna napadlo a na co měl suroviny. Jídla bylo dostatek, nikdo nemohl říci, že by měl hlad. Jak jsem již zmínila, jednalo se o čistě veganskou stravu, čili bez masa, mléka, vajec. Za celý týden jste tu nic živočišného nenašli. Tuk byl používán výhradně rostlinný, převážně olivový olej, pokud bylo potřeba nějakého mléka, např. do kávy nebo do jídel nějaká smetana, používaly se sojové produkty.

Jste zvědaví, jak pobyt dopadl, jaký byl přínos pro zúčastněné? Tak si počkejte na pokračování.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce