Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Strava musí být pestrá - hmyz


Autor: Mgr. Lenka Mičová

Máte dojem, že hmyz do kuchyně nepatří? Že je zde nežádoucí? Že bychom jej měli naopak z kuchyně vyhánět, aby se nám náhodou nepřimotal do jídla? Domníváte se, že hmyz je naopak známkou nekvalitní stravy, když se nám někde omylem objeví v jídle?

Taky jsem se donedávna na hmyz dívala podobně. Ovšem po přednášce paní inženýrky Berkovcové, která se entomofágií (to je obor, který se zabývá využitím hmyzu v kuchyni) věnuje, jsem výrazně přehodnotila svůj názor. Věřte, že hmyz může být i chutný a nemusíte jej v jídle ani rozpoznat. Pro většinu z nás je jídlo, z kterého by vykukovala tykadla, nožičky nebo celá hmyzí tělíčka, asi nepřijatelné a nepoživatelné. Ale co taková mouka ze sušených moučných červů přimíchaná do celozrnného chleba? Chuťově ani vzhledově nepoznáte, že tam je něco navíc a ještě si pochutnáte. Burisonové kuličky s karamelem, kde je přimíchaná mouka z moučných červů – taky lahůdka. Mluvím z vlastní zkušenosti. A proč bychom hmyz měli vůbec jíst? Důvodů je hned několik. Staří lidé často trpí nedostatečnou výživou, snědí malý objem potravy a není možné, aby si v tak malém množství zajistili potřebné živiny, vitamíny a minerální látky. Zde je hmyz naprosto ideální – stačí malé množství a potřebné látky jsou zajištěny. Hmyz obsahuje velké množství kvalitní bílkoviny a řadu minerálních látek. Přesné množství nelze zjistit, a to z prostého důvodu – řada druhů hmyzu je chráněných a nelze tedy provést potřebný výzkum. Navíc podle toho, čím se daný druh hmyzu živí, se může množství živin, vitamínů a minerálních látek měnit. Například ideálním zdrojem železa se zdají být lesní mravenci.

A kde hmyz získat? Nejlépe z dobrých chovů. Určitě není vhodné hmyz hledat doma nebo venku, kde nevíme, v jakém prostředí žije, zda není místo chemicky znečištěné apod. To by nám spíše přinesl zdravotní potíže, než žádoucí zdravotní prospěch. Jaké druhy lze konzumovat? Již výše zmíněné moučné červy, cvrčky, mravence, šváby apod. Jednoznačně i zde se doporučuje konzumovat hmyz, který žije v našich podmínkách a ne jej dovážet někde z druhé poloviny zeměkoule. Tak už se vám sbíhají sliny na nějakou tu hmyzí lahůdku?

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce