Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Potravinová pyramida

Tento materiál se zaměřuje především na zlepšení stravovacích návyků u dětí. Představuje dětem základ zdravého stravování – potravinovou pyramidu. Jejím prostřednictvím mohou získat znalosti o vhodnosti některých potravin. Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku. Určeno pro 3. ročník.

Cíl

Žák ve skupině vytvoří plakát potravinové pyramidy (dlouhodobější cíl: žák zlepší svoje stravovací návyky).

Pomůcky

  • velký prázdný papír pro každou skupinu,
  • obrázky potravin, které se budou do pyramidy lepit.

Motivace (2 minuty)

Učitel: Přečtu několik slov, vaším úkolem je vybrat vždy jedno, které mezi ostatní nepatří. Proč dané slovo do skupiny nepatří? mrkev – paprika – ryba – dort (nezdravé) klobása (nezdravé) – jablko – květák – rajče chipsy (nezdravé) – kuřecí maso – olivový olej – banán vařené brambory – sladká limonáda (nezdravé) – jogurt – rýže.

Hlavní část (35 minut)

Učitel: Co doma jíte, když přijdete ze školy? Jíte zdravá jídla? Kolik sníte zeleniny, kolik hamburgerů a čokolády?

Diskuse. Žáci by měli dojít k tomu, že i když není možné nezdravá jídla nejíst vůbec, je možné snížit jejich množství v jídelníčku (například když budou jíst dostatečné množství zeleniny, ovoce, pít vodu a místo tučných mas jíst spíše kuřecí maso a rybu atd., mohou někdy „zhřešit“ – dát si po jídle čokoládu). Učitel žákům ukáže obrázek potravinové pyramidy a vysvětlí, jak jsou jednotlivá patra uspořádána (dole se nachází zelenina a ovoce, nahoře jsou jídla, která bychom měli jíst jen výjimečně, vlevo jsou vždy zdravější potraviny než vpravo). Zodpoví otázky dětí. Žáci se rozdělí do skupin po 3 až 4. Každá skupina vytvoří plakát potravinové pyramidy. Buď mohou dostat obrázky, které do ní nalepí a vybarví. Nebo si mohou obrázky nakreslit sami a umístit je do pyramidy podle vlastního uvážení. Soutěž – nejhezčí pyramida bude vystavena ve třídě.

Vítěze vyberou samy děti – kritéria výběru:

  • správné umístění potravin (dole mnoho zeleniny a ovoce a nahoře jídla, která bychom měli jíst jen výjimečně, vlevo budou zdravější potraviny než vpravo),
  • přehlednost,
  • příjemný vzhled, aby motivoval ke změně jídelníčku.

Závěr (8 minut)

Hodnocení plakátů, výběr vítěze. Děti by měly říct, která ze zdravých jídel budou jíst, až přijdou domů (změnit stravování). Na příští hodině by měly hned ze začátku diskutovat o tom, zda jedí zdravěji. Poznámka: Hodinu je možné rozdělit do dvou samostatných jednotek (podle rychlosti práce dětí), aby děti stihly připravit pěkné plakáty podle svých představ.

 

Kompletní materiál ve formátu PDF stahujte zde.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce