Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Puzzle

Tento materiál se zaměřuje na zdravé stravování a pravidelný pohyb. Představuje dětem rozdíly mezi zdravým a nezdravým stravování a aktivním či pasivním trávením volného času. Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku. Určeno pro 1. stupeň základní školy.

Cíl

Žák si uvědomuje důležitost zdravé stravy a pravidelného sportování.

1. Zdravá strava

Pomůcky

  • obrázky zdravého a nezdravého stravování.

Úkol

Učitel rozdá žákům obrázky a ti je rozstříhají. Případně může učitel dětem rozdat již rozstříhané obrázky. Děti je složí jako puzzle.

Motivační otázky do diskuse k puzzle (15 minut)

  • Které prostředí se ti více líbí – klidné domácí nebo rychlé a neupravené ve fast foodu?
  • Popiš, co zdravého mají před sebou děti ve fast foodu?
  • Popiš, co zdravého mají před sebou děti doma na stole?

Úkol

Jsi rodič těchto dětí. Vysvětli jim, co je pro ně lepší a vymysli variantu, kde a co si mají dát k obědu, když jsou někde na výletě.

2. Využití volného času

Pomůcky

  • obrázky aktivního a pasivního trávení volného času.

Úkol

Učitel rozdá žákům obrázky a ti je rozstříhají. Případně učitel rozdá dětem již rozstříhané obrázky. Děti je složí jako puzzle.

Motivační otázky do diskuse k puzzle (15 minut)

  • Kdyby sis měl vybrat způsob trávení volného času, jaký obrázek je ti bližší a proč?
  • Jak dlouho máš dovoleno denně hrát na počítači hry?
  • Proč je pobyt na čerstvém vzduchu lepší než být zavřený v místnosti?

Hra Na semafor (15 minut)

Pravidla hry Na semafor

Děti jsou rozděleny do dvou družstev. Na hromádce má každé družstvo kartičky, dítě si vezme z hromádky kartičku. Pokud si myslí, že je na kartičce zdravé jídlo nebo správná aktivita, běží s ní k vyznačené metě. Zde ji položí a vrací se na konec svého družstva. Pokud si následující dítě vezme kartičku a myslí, že je na kartičce nezdravé jídlo nebo špatná aktivita, položí ji na stranu a jde na konec svého družstva. Hra končí, když už na startu nejsou žádné kartičky. Kontrolu provádíme s oběma družstvy společně. Děti si pak mohou udělat obrázky k podobné hře samy.

 

Kompletní materiál ve formátu PDF stahujte zde.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce