Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Obezita a nadváha obecně a problémy s tím spojené

Pro přehrávání je nutný Flash.

 

Téma: Obezita a nadváha obecně a problémy s tím spojené
Termín: 7. dubna od 12.00 do 14.00 hodin
Odborník odpovídající na dotazy: MUDr. Martin Matoulek, III. Interní klinika 1. LF UK

 


 

Od té doby, co jsem porodila se mi stále nedaří zhubnout. Poradili byste mi, jak na to?

Je to velmi obecná rada - zapisujte jídleníček, pohybové aktivity - a zkonzultujte s odborníky - pozor na výživové poradce ve fitnessech většinou neví o výživě mnoho - zdarma možno konzultovat režim v našich centrech www.medispo.net

Soňa F.: Držím už několikátou dietu, ale pokaždé je to to samé - zhubnu, ale jakmile s dietou přestanu naberu víc kilo, než jsem shodila. Už jsem z toho unavená a nevím, co mám dělat. Poradíte mi?

Modifikovat dietu tak, aby vám byla co nejméně odporná - poraďte se s nutriočními teraputy - je třeba respektovat spousty proměnných - chuť, práci atd.

Karel H.: Jak neztloustnout při sedavém zaměstnání?

Podle posledního průzkumu není rozdíl ve hmotnosti u lidí se sedavým zaměstnáním a bez něj - takže halvně nejíst k časji nebo kafi sušenky, zákusky - po "šichtě" jít prtáhnout kosti alepsoň obden - nají si na sebe čas.

Petra: Co je to nutriční dieta a myslíte, že je opravdu účinná?

Bohužel tento pojem neznám - nutrice znamená výživa - takže v překladu výživná...

Jana: Od té doby, co jsem začala brát antikoncepci jsem začala tloustnout. Co s tím mám dělat? Antikoncepci vysadit nechci.

Poraďte se s gynekologem o možné změně antikoncepce - zapisujte si jídleníček a analyzujte své jídelní chování.

Nikola, Březnice: Kolikrát týdně mám chodit cvičit, aby to mělo nějaký efekt? Jaký druh cvičení je na hubnutí nejlepší?

Optimálně denně, bohatě stačí obden, dostatečná je svižná chůze, chůze s holemi, jízda na kole (lépe po rovině než v terénu) - vytrvalostní trenink než silový.

Stáňa: Chtěla bych vědět, jak si nejlépe udržet váhu dlouhodobě. Děkuji.

Stále si dávat pozor na energetický příjem a nepúřestat s pohybovou aktivitou - zanechání pohybu je nejčastější příčina vzestupu hmotnosti.

Zuzanka: Dokáže nějaká dieta poškodit tělo nenávratně?

Asi ano, ale nemá smysl o nich mluvit. Běžné internetové diety spíše poškodí psychiku než tělo, ale ono to spolu asi souvisí.

Renata: Lze zhubnout jenom určité části těla, třeba jenom stehna nebo zadek?

Je to poměrně složite, ale k modelování postavy jsou speciální civčení - pomůžete si v obvodu o nějaký centimetr. Kosmeticky pak může mít smysl liposukce.

Jak jde zabranit jojoefektu? Mám s tím pořád problém.

Ano, nesmíte si dávat přísné diety a jediná šance je zapojit pohybovou aktivitu do redukčního režimu.

Pavlína: Zmizí celulitida úplně když zhubnu, nebo se s tim uz neda nic dělat? Děkuji za radu. Pavlína

Nermusí zmizet, ale často hodně ustoupí.

Tereza: Dobrý den, pane doktore, poraďte mi jak se donutit, abych jedla minimálně 5x denně. Přes den nemám moc hlad a když bych něco chtěla sníst, moc nevím co. Musli tyčky, sušenky…? Tereza, Praha

Nemusíte jíst za každou cenu 5 x denně - je to hlavně pro ty, co nekáží jíst malé porce při hlavních jídlech....

I.V.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na hubnoucí doplňky jako je CLA, Alli apod. Když je beru, cítím že se v těle něco děje, ale nevím jestli to opravdu funguje. Máte s tím zkušenosti, nejsou to jenom vyhozené peníze? I.V.

CLA - je doplněk, který nemá prokázané účinky na snižování hmotnosti, Alli je na rozdíl od toho lék, který má prokázané účinky a je jako jediní ze všech volně prodejný. Je třeba při tom držet dietu - ale efekt by měl být zřejmý.

Štěpa: Dobrý den, poraďte prosím, jak přesvědčím manžela, že je ve svých třiceti letech ještě mladý na poměrně rychle rostoucí břicho a obezitu. Zatím se mu daří kupovat si co chvíli větší a větší oblečení. A mě se zase daří ho naštvat okamžitě, jakmile o kilogramech začnu? Dá se vůbec chlapům do tohohle vrtat a nebo ho mám nechat raději spokojeně kynout a přecpávat se. Díky moc

Velmi složitá otázka, nehctějte to po mně ! Rozumný bez emoční rozhovor vo dál ? ale neumím si to v reálu moc představit - snad přesvědčení k aktivnímu pohybu, dokud je ho schopen by mohl být prní krok...

Lenka N.: Dobrý den, i když zde máte online poradnu o nadváze a obezitě, zkusím se na Vás obrátit. Ono to sem možná přece jen trochu patří. Moje 15letá dcera se stále více začíná strachovat o sovu váhu – připadá si obézní, i když rozhodně není – a při jídle hlídá snad každý drobeček. Neustále sleduje počet kalorií, vše až úzkostlivě sleduje a doma začíná odmítat uvařené jídlo. Začínám mít obavy, aby si nezpůsobila vážnější problémy. Chtěla jsem Vás požádat o radu, jak postupovat dál?

Rozhodně kontaktujte vašeho pediatra a žádostí o konzultaci psychologa nebo psychiatra - myslím, že vaše obavy jsou na místě již v tuto dobu a vše může skončit pouze jedním rozhovorem s odbvorníkem.

Erika: Dobrý den, po první dceři se mi nepodařilo shodit kila získaná v těhotenství zpět, možná nesmyslně jsem to svalovala na pravidelné kojení. Nyní jsem podruhé těhotná a bojím se, že mi další kila přibudou. Vím, že během těhotenství není dobře ohlížet po nějakých redukčních dietách, ale ráda bych věděla, jak zvládnout výživu a kojení po porodu tak, abych se nasbíraných kilogramů dokázala zbavit. Děkuji, Erika

Je velmi potřeba plánovat jídelníček a udržet pravidelný stravovací režim (stejně jako vaše díte :), zapojte co nejdříve pohybovou aktivitu.

Honza, Brno: Kdy je nejlepší začít s dietou? Nějak mi ty novoroční předsevzetí každý rok nefungujou.

Kdykoliv, kdy si řeknte mám toho dost. Vhodnotíte svůj jídelníček a připravíte rozumný plán. 1. ledna po Silvestru jen málokdo dokáže připravit rozumný plán :)

Aleš: Jaké jsou první varovné příznaky, že s naší váhou již není něco v pořádku? Třeba, že nedoběhnu tramvaj?

To bývá spojeno s fyzickou dekondicí, která samozřejmě může nadváhu a obezitu doprovázet.

Blanka: S kým doporučujete konzultovat nadváhu? Pocházím z malého města a praktický lékař na mě má velmi málo času. Já se ale cítím nesvá a potřebovala bych poradit. Je pro mě velký již rozhodnutí se svou váhou něco udělat, ale nechci vyrazit do tmy a připravit si třeba zklamání. Na koho se může člověk, který chce začít, ale vůbec neví jak obrátit.

Seznam pracovišť je na stránkách www.obesitas.cz. Nebo můžete navštícit naše centrum v Praze i bez objednání na www.medispo.net - pro první krok to většinou stačí.

Jarka: Mohu zhubnout když omezím jídlo na minimum, ale ráda si dám po večeři sklenku červeného. Je třeba vyloučit alkohol?

Počítejte, že sklenka červeného je něco mezi 600-700 kJ do denního příjmu (za měsíc cca 18 000 kj (více než půl kg tuku).

Monika: Je mi 26 let a během 4 měsíců jsem vzhledem k svému zdravotnímu stavu a braní léků zhubla 25 kg. Nyní vážím 51 kg. Moje svalstvo je povolené a nohy a zadek samá celulitida. Můj zdravotní stav mi neumožňuje intenzivně cvičit. Používám pouze gymnastický míč, ale nevidím žádné zpevňovací účinky. Je nějaký způsob jak zpevnit svaly?

Myslím, že váš dotaz je velmi specifický, ale rozhodně byste měl zahájit cvičení se zkušeným fyzioteraputem. Pozor na komerční fitness. Pokud byste chtěla - můžete bez objednání přijít na konzultace na www.medispo.net - praha Salmovská (zdarma)

Jana G.: Přestože jsem zhubla 7 kg a v současné době vážím 56 kg mám velkou celulitidu na stehnech. Je možné se jí zbavit? Je mi 56 let.

Někdy pomohou lymfytické masáže, jinak se poraďte na kožním.

Jarka: Během 14 dnů jsem zhubla 2,5 kg. Nejedla jsem přílohy a žádné sladké. Úbytek na váze je vidět, ale povolené svalstvo v oblasti břicha mě trápí stále. Přestože cvičím na zpevnění břišního svalstva, tak to nezabírá. Je mi už přes 50, ale nechci se smířit s velkým břichem. Je možné korigovat i tuto partii?

Velmi často tento problém bývá povolení svalstva - tonizace je poměrně náročná - poraďte se se zkušeným fyzioteraputem. Spousta "známých" cviků na břišní svaly je nesmyslných...

Jarka: Během 14 dnů jsem zhubla 2,5 kg. Nejedla jsem přílohy a žádné sladké. Úbytek na váze je vidět, ale povolené svalstvo v oblasti břicha mě trápí stále. Přestože cvičím na zpevnění břišního svalstva, tak to nezabírá. Je mi už přes 50, ale nechci se smířit s velkým břichem. Je možné korigovat i tuto partii?

Jistě kontaktujte zkušeného fyzioterputa. Většina "známých" cviků býváškodlivých....

Marie: Ráda bych zhubla a proto jsem přestala večeřet. Přes den jím ale stále stejně. Mohu zhubnout? Děkuji, Marie

Je to velmi přísné zakázat si večeře amožná i ne moc vhodné - důležité je mít stravu rozloženou do celého dne - možná zapojení pohybu a mírná celodenní restrikce energie má smysl více než odepsat večeře.

Eva: Dobrý den, určitě máte přehled o dietách a různých pokusech o hubnutí. Chtěla jsem se zeptat, jakou dietu byste nikdy nezkoušel? Která Vám připadá zcela nevhodná? A jaký je Váš názor na diety obecně? Dá se některá doporučit?

Redukční dieta, co nejbližší vašim současným jídlům a chutím - jhe třeba se nad tím zamyslet a trochu počítat. Nezkoušel bych Atkinsovu dietu, dietu podkle krevních skupin.. a posuty dalších - podrobně o různých dietách nadjete i s naším konetářem na stránkách www.obesitynews.cz.

Eliška Zábojová: Zdravím Vás, pane doktore. Zjistila jsem, že dokážu zvládnout období, kdy držím dietu, ale neumím si nastavit po skončení diety. Radostí, že mám dietu za sebou skočím opět do původního stravování. Neumím si najít tu cestu mezi. Prosím, poraďte, čeho se vyvarovat, aby kila po dietě neskákala zase nahoru. Jak si správně stanovit tu zlatou střední cestu? Děkuji

POtřebujete sestavit redukční režim z maxima jídel, které cám chutnají tak, aby to pro vás přestal být "děsivý" redukční režim. Je to dost o přemýšlení, ale jediná šance na delší dobu.

Alena S.: Dobrý den, zkusím se zeptat ve vaší online poradně. Vím, v čem je můj problém. Ráno jím velmi málo nebo vůbec, přes den jak to stíhám a večer pak tělo dohání resty, což není dobře a stále více by to mě znát s přibývajícími kily. Bohužel nějak nejsem schopná se naučit přehodit si režim. Nemáte nějaký recept, jak to udělat? Jak přesvědčit sama sebe a vyjet ze zaběhnutých kolejí? Děkuji za odpověď

Bohužel neznám váš režim, ale v těchto případech nám velmi pomáhá klinický psycholog - změnit životní styl a stereotyp není vůbec jednoduché.

Věra: Dobrý den pane doktore, mám k Vám otázku směřující spíše k obezitě dětí. Můj synovec se ve svých 16 letech dostal již na váhu kolem 120 kg. Jeho jedinou zálibou jsou počítačové hry. Myslím, že tahle váha určitě není v pořádku, na druhou stranu nechci v rodině působit jako „šťoura“. Máte nějakou radu, jakým vhodným způsobem navrhnout jeho matce a jeho řešení? A jaké řešení by to bylo? A má vlastně význam něco začínat, když to synovec bude považovat za „nucení“?

Myslím, že je to velký problém. Pokud on sám nemá potřebu s tím něco dělat, jen těžko ho v životě budeme k něčemu nutit. Je pravdou, že od rodičů to synové berou těžce - možná bych ho zkusil přes pohyb dostat do našeho centra např. v Praze nebo Mladé Boleslavi, kde se ho ujme "muž" a přes pohyb bychom ho mohli začít motivovat. www.medispo.net

Jana Kubátová: Dobrýn den, mám na Vás dotaz ohledně mojí dcery. Je jí 12 let, měří 155 cm a váží 65 kg. Byli jsme na měření tuku v těle a vyšlo, že má kolem 33%. Již předtím sme se snažili o dietu ale nedařilo se nám to, přestože nevíme kde děláme chybu. Mysleli sme si, že si kupuje sladkosti ve škole ale i o prázdninách, když sme jí hlídali se hmotnost nezmenšila. Manžel s ní chodí 2x týdně na cca 90 minut plavat, jednou týdně má hodinový výcvik jízdy na koni1 2x týdně spolu chodíme na aerobik a každý de nchodí asi 3 km do školy. Její typický jídelníček je: Snídaně: celozrný rohlík s Actiiví lehká a fit Svačina: musly sušenka Fitness, mrkev Oběd: menší porce ve školní jídelně, popř. 70 g rýže, 90 g kuřecího masa, 120 g dušené zeleniny Svačina: pomeranč a sklenice nízkotučného mléka Večeře: plátek celozrného chleba s kostičkou sýru Maratonec linie, celá paprika Jídelníček s podobnou energetickou hodnotou dodržuje skoro půl roku, přitom váhový úbytek byl asi jen 2 kila. Denní pitný režim dodržuje, vypije cca 2 litry obvykle vody, k snídani má neslazený čaj s trochou citronu Kde děláme chybu?

Ani z Vašeho dotazu nic zásadního nevidím, - podívejte se na stránky www.obesitas.cz, kde je seznam pracovišť, kde se zabývají dětskou obezitou - pokud tam nenajdete nic bližšího pošlete mail na adresu mmato@lf1.cuni.cz a pokusím se vám odborníka najít.

Milka Fliegerová: Bude mi 67 roků Pracuji celý život v obchodě s potravinami, takže pohybu mám až,až. Poslední dobou jsem přibrala asi 4 kg.Nemůžu se jich zbavit. Chodím do posilovny, kde mám individuální program vzhledem ke zdr. stavu.Nepřejídám se, sladké moc nejím, piju neslazené vody. Jak ty kg shodit. Překáží mi, moc.Měřím 155 cm, vážím 57 kg.Vždy jsem vážila max. 52 kg. Děkuji za odpověd. Zdravím.M.

Hezký den. Ve vašem věku rozhoduje o budoucnosti fyzická zdatnost pár kg nadváhy do BMi 26-27 se ukazuje je u žen výhodou. Nicméně jediná cesta asi bude podrobný rozbor jídelníčku s odborníky.. Zdravím Dr. Matoulek

Martina Růžičková: Dobrý den, je mi 31, mám 65 kg a 164 cm. Nejsem obézní, ale je trochu "oplácaná". jím tak normálně, jen mi chybí dostatečný pitný režim (tak litr denně a pořád to nejde a nejde napravit :-) a s ovocem a zeleninou to také není nic moc (ale snažím se). Chodím spát kolem 23. hodiny, večeřím kolem 19 hodiny, ale kolem 21 hodiny si dám ještě polévku. Je to špatně, vede to k obezitě? Děkuji za odpověď

Asi bych si dal raději ovoce nebo zeleninu než polévku...

Maja: Proč bych se měla starat o nějaká kila, když jídlo tak báječně chutná?

Nemusíte... ale motivací může být více - zdraví, estetika atd...

Anežka: Souhlasím s Richardem Müllerem - může za ni jediná věc a to je "zanedbaný sex"..:))))

Není zřejmé za co, ale asi není ani na co odpovídat :)

Monika Růžičková: Dobrý den. Ze zdravotních důvodů beru Depo Proveru v iněkcích pro zastavění ciklu a teď mám obavy abych se nespravila. Dá se tomu nějak předejít? Udržovat si stálou váhu jako mám teď? Velice dlouho mi trvalo než jsem schodila nadbytek své váhy a působylo to mnoho potíží, nerada bych to měla zpět. S pozdravem Růžičková

Zapisujte si jídelníček, určitě to bude zajímavé - pokud nebudete dělat výkyvy a udržíte i pohybovou aktivitu - jistě se nespravíte.

eva kapustova: Mam nadvahu, po vanocich jsem jeste pribrala, ale dostala jsem orbitrek. Jim tak abych nepresahla 6000kJ. Za mesic jsem zhubla 5kg. Bohuzel jsem si neco udelala s nohou a cvicit nemuzu, vaha stoji. Jak mam pokracovat dal se snizovanim vahy, kdyz se tezko pohybuji. Dekuji.

5 kg je docela dost, nicméně je úspěch že hmotnsot stojí, hledejte náhradní aktivity (rotoped, chůze), neznám váš zdravotní stav, abych mohl více poradit o pohybu.

vladka121: Dobrý den, prosím o radu jak z toho ven. Zhruba rok jsem vydržela jíst zdravě a pravidelně 6x denně a zhubla 15kg. Jenže teď nevím co se semnou děje, jakmile se mihnu kolem jídla dělá mi to hlavně u sladkého, neustále se tím cpu a nemůžu přestat. Dokážu sníst i 30 zákusků nebo koláčků jen tak na posezení. A to jsem třeba hodinu po obědě na který jsem měla, pohanku s pangasem a zeleninou.Pak je mi špatně a mám výčitky. Dokonce když vím, že bude nějaká oslava jsem nervozní a nemyslím na nic jiného než na to jak se tam nacpu. V duchu si říkám, že to neudělám nachystám si sebou jídlo např. zeleninový salát, ale jakmile dám do puse jedno sousto sladkého je to jak lavina. Prosím o radu jak z toho ven. Nechci znovu přibrat. Předem děkuji

www.obesitas.cz - seznam obezitologických pracovišť - a ještě lépe konzultace klinického psychologa - s nimi máme nejlepší zkušenost s podobnými situacemi - nejste v tom sama.

Katka Měcháčková: Dobrý den,od ledna jsem shodila 6kg,začala jsem zdravěji jíst a hýbat se.Ted se mi váha zastavila/už 3týdny/ a nevím co mám dělat aby mi zase šla dolů.Snažím se cvičit.Slyšela jsem i o práškách na hubnutí,ale mám strach je užívat,abych si neuškodila.Prosím o radu.Předem děkuji

Nepíšete jakou máte hmotnost nyní, nicméně je typické, že hmotnost se po počátečním poklesu zastaví - pokud stále splňujete kritéria pro léky na obezitu a nemáte žádné kotraindikace, lze léky doporučit. Nicméně k dispozici jsou nyní pouze léky s účinnou látkou orlistat.

Zdeněk: Dobrý den, co obezita u dětí a jak jí předcházet? Je vůbec zdravé dítěti nasazovat nějaké diety?

Dá se jí předcházet aktivním pohybem od útlého dětství. S dietymi u dětí jen opatrně, spíše se vyvarovat přejídání - pokud však máte na mysli redukční dietu -* doporučuji rady nutričních odborníku na dětskou výživu na klinických pracovištích.

Kateřina: Dobrý den, je mi 25 a při výšce 158 cm mám, nyní 77kg, od puberty mám nadváhu či obezitu(tu jsem si vypěstovala přejídáním ze stresu), před lety se mi podařilo dost radikálně zhubnout na 58 kg, ale během 3 let studií jsem vše opět nabrala (nulová pohybová aktivita + zajídaný stres a téměř závislost na čokoládě). V loňském roce se mi podařilo pomaloučku shodit 7kg z 82 na 75 kilo. Před 2 měsíci jsem začala pravidelně 2-3x týdně chodit na hodiny bodyspiningu a jídlo jsem dost omezila a zpravidelnila(jjídlo v 4hodinových intervalech), nejím smažené, paštiky ani instantí jídla a téměř žádné uzeniny a margaríny, čokoládě a sušenkám se výhýbám, omezila jsem konzumaci pečiva i příloh na 1/2 (nyní místo 2ks pečiva 1 ks, k snídani /musly s mlékem či jogurtem,1x týdně celozrné pečivo máslem a medem či marmeládou nebo viz. večeře,a k večeři /pečivo+termiz.sýr či tvrdý sýr či šunka + cca 100g zeleniny, po cvičení si dávám k večeři 1ks banán, pár rozinek a 3lžíce mletých ovesných vloček /, oběd nyní 1kopeček rýže, 2ks knedlíku, 2 lžíce brambor, 50 - 100g masa, zelenina popř. netučná omáčka, nebo polévka s 1ks pečiva..), svačina ovoce nebo 1ks sladkého pečiva nebo 1ks jogurt activia s 1/2 ks pečiva a káva s mlékem 1lžičkou cukru. Je pravda, že bez sladké potraviny mám neuvěřitelné chutě na sladké a to bych zbodla i tu čokoládu, zatím to řeším snídaněmi s musli nebo pečivo s domácí zavařeninou či medem, nebo sladkými svačinami (ovocný jogurt do 3% tuku či pečivo), takhle se udržuji v pohodě a nemám pocity trápení hlady či výčitky z konzumace sladkého. Sice se mi po cvičení postava malinko sformovala, ale místo toho abych nějaké to deka shodila jsem přibrala z udržovaných 76,5 kg na 77 kg během 14 dní a nevím proč. Je pravda, že se nedokážu donutit vypít víc jak 1,5 litru tekutin denně (spíš méně), může v tom být zakopaný pes?Piju neslazené čaje všech druhů, domácí višňovou šťávu(asi 200 - 300 g cukru na víc jak 2 litry šťávy) s vodou, perlivou vodu, kávu. Nebo dělám špatně víc věcí? Každopádně nedokážu chroustat akorát zeleninu a tvaroh s knackbrotem a zapíjet to vodou, jednou mi to stačilo. Poraďte. Díky moc

Vá dotaz překonává naše možnosti rady on-line - obrtaťte se na nutriční teraputy - zdarma konzultace v Praze a Mladé Boleslavi - www.medispo.net. Nebo se objednejte do obezitologické poradny - seznam na stránkách www.obesitas.cz.

Šárka Radová: Dobrý den. Ráda bych znala Váš odborný názor na Cambridge Dietu. Je vhodné s touto dietou začínat hubnout a přidat cvičení? Děkuji Vám za odpověď.

Podrobně o dietě na http://www.obesitynews.cz/?id=209 - číslo 2/2010. Plně se ztotžňuji s tímto názorem.

Zdeněk: Mám 135 kg,měřím 175 a je mi 63let. Nedaří se mi držet dietu. Tři neb o čtyři dny ji držím a pak dostanu tak velký hlad že mám úplné křeče a až bolesti. musím se najíst k prasknutí aby mě to přešlo.Také mám diabetes 2st. Poraďte co s tím. Díky.

Rozhodně byste se měl obrátit na svého diabetologa nebo obezitologa na radu. Seznam obezitologických pracovišť naleznete na stránkách www.obesitas.cz. POradíme vám i v našich centrech www.medispo.net.

Klára: Dobrý den, zajímalo by mě, jak se díváte na snahy některých lidí řešit "lehkou" obezitu - tedy nadváhu - operativně nejrůznějšími liposukcemi a dalšími "bláznivými" metodami.. Není přeci nejúčinější zdravě jíst a víc se hýbat?

Liposukce je kosmetický výkon a tak je třeba na něj pohlížet. Ŕeší jen lokálně nahromadění tukové tkáně.

Šárka Hloušková: Dobrý večer, můžete mi prosím doporučit odborníka v Brně, který by mi pomohl individuálně s hubnutím,jsem obézní,mám roční holčičku a bojím se, že svým životním stylem jí ublížím.Jsem připravená jej změnit, ale sama to bohužel nedokážu. Děkuji. S pozdravem Šárka Hloušková

Hezký den, seznam odborných pracovišť zabývající se léčbou obezity můžete nalézt na stránkách www.obesitas.cz, které patří České obezitologické společnosti. Konkrétně v Brně je to např. pracoviště u FN U Svaté Anny. Dr. Matoulek

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce