Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zdravá strava a rady od nutriční terapeutky

Pro přehrávání je nutný Flash.

 

Téma: Zdravá strava a rady od nutriční terapeutky
Termín: 28. dubna od 12.00 do 14.00 hodin
Odborník odpovídající na dotazy: Mgr. Karolína Hlavatá, Endokrinologický ústav v Praze

 


 

Jarka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký názor máte na „staré“: Snídani sněz sám, o oběd se rozděl a večeři rozdej nepřátelům. Platí to ještě v dnešní době? A jaké má být vlastně správné rozložení jídla během dne. Co má být nejvydatnější? A jak je rozložení jídla během dne důležité

Dobrý den, je pravdou, že pravidelný jídelní režim je základním stavebním kamenem správného stravování. Pravidelný režim zajistí, že nebudete mít v průběhu dne hlad a tělo nebude mít ani potřebu ukládat energii do zásob. Kdo jí pravidelně, je také výkonnější, méně unavený a samozřejmě se sníží i riziko přejídání. Důležité je zajistit 3 hlavní jídla (tj. snídani, oběd a večeři), a mezitím zařadit 2 svačiny. Poslední jídlo by mělo být tři hodiny před spaním. Pokud chodíte spát pozdě a měli byste hlad, je dobré zařadit i druhou večeři. Snídaně by měla hradit 20-25 % z celkového energetického příjmu, přesnídávka a svačina po 10 %, oběd 30-35 % a večeře 25 %.

Zdena F.: Paní magistro, dobrý den. S jakými nejčastějšími chybami v jídelníčku se setkáváte? Co jsou podle Vás největší nešvary?

Dobrý den, velkým nešvarem je nepravidelný jídelní režim, nadbytečný příjem tuků především z uzenin a smetanových mléčných výrobků, přílišné solení, nízký příjem mléčných výrobků a málo vlákniny. K tomu často přistupuje nevyhovující pitný režim s přemírou slazených nápojů. Poměrně častou chybou je také nadměrný příjem ovoce (byť v dobré míře), džusů (ačkoli džusy zdravé jsou, jejich energetická hodnota je stejná jako u coca coly) a málo bílkovin. O bílkovinách je známé, že dobře sytí a při hubnutí jsou nutné pro zachování aktivní svalové hmoty a tedy i svižného metabolismu.

Marie K.: Pokud si chci udržet normální váhu, je potřeba ze svého jídelníčku zcela vyloučit sladkosti? A nebo je možné je určité míře zařadit také? A pokud ano, jaké sladkosti to mohou být?

Sladkostí se úplně vzdávat nemusíte, ale je dobré vědět, které vybrat. Nejméně vhodné jsou ty, které obsahují velké množství cukru a tuku (máslové dorty, oplatky, plněné sušenky apod.). Vhodnou náhradu za tyto potraviny představují tvarohové dezerty, ovocné saláty, lehké piškotové zákusky s ovocem a želatinou, pudink, doma vyráběné zmrzliny z rozmixovaného ovoce a jogurtu, občas si klidně pochutnejte na čokoládě s vyšším obsahem kakaa.

Jitka: Dobrý den, jaký názor máte na potraviny s označením dia? Je dobré je zařadit pravidelně na svůj jídelníček?

Potraviny s označením dia obsahují namísto sacharózy jiný cukr (např. fruktózu). Nicméně obsah tuků zůstává stejný, mnohdy je dokonce vyšší než v nedia potravině. Z dia výrobků jsou užitečné např. dia džemy, které mají celkově nižší obsah sacharidů a tedy i energie. Ve většině ostatních případů nepředstavují žádnou výhodu.

Andrea: Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Děti samozřejmě občas zatouží po sladkém a i když se snažím toto udržovat na rozumné hranici, tak je nemůžu úplně vyřadit. Jaké sladkosti byste doporučila pro děti?

Pro děti klidně připravte buchty nebo koláč, můžete zkusit část bílé mouky nahradit celozrnnou, dávat více ovoce, používat pouze rostlinné tuky a td. Doma připravené pečivo má tu výhodu, že víte, co obsahuje. Jinak jak již bylo zmíněno, dětem dopřejte tvarohové dezerty, ovocné saláty, lehké piškotové zákusky s ovocem a želatinou, pudink, doma vyráběné zmrzliny z rozmixovaného ovoce a jogurtu, občas čokoládu s vyšším obsahem kakaa. Pouze pozor na přemíru sladkých nápojů, bonbónů, oplatek a sušenek.

Občas mývám pocity, že „tělo má na něco chuť“. Někdy na sladké, někdy na slané, někdy na něco jiného. Čím jsou tyto „chutě“ způsobeny? A jak je „zahnat“ zdravějším způsobme než „vyluxovat ve špajzce všechny čokolády“?

Jezte pravidelně a nikdy se nenechte vyhladovět. Dávejte si pozor na nadměrný příjem sacharidů (pečiva, příloh, sladkostí) a přidejte na bílkovinách (sýry, jogurty, tvarohy, vejce, maso). To zajistí vyrovnanější hladinu krevního cukru bez výraznějších výkyvů a tedy i menší pocity hladu. Jinak si za den stanovte nějaké povolené množství sladkostí (např. štráfek kvalitní hořké čokolády), nebudete mít pocit, že máte něco zakázané a sníží se riziko vyluxování všech čokoládiček.

Jiří Z.: Jak se z nutričního pohledu a z pohledu zdravé stravy díváte na zmrzlinu?

Zmrzlina je oblíbenou pochoutkou, které není třeba se zříkat. Z hlediska správné výživy jsou vhodnější zmrzliny obsahující mléčný tuk než mnohé zmrzliny s tukem rostlinným (ale s palmojádrovým tukem, který obsahuje nasycené mastné kyseliny). Ovocné, vodové zmrzliny obsahují prakticky pouze cukr, takže kromě energie nic nedají. Vhodné jsou dnes vyráběné light zmrzliny, z tvarohu a s nižším obsahem tuku. také si zmrzlinu můžete vyrobit doma, stačí rozmixovat oblíbené ovoce s jogurtem nebo tvarohem, popř. zašlehat trochu smetany. Někdo si pochutná pouze na zmraženém ovocném jogurtu.

Šárka: Dobrý den, čeká nás léto, jaký jídelníček doporučujete na letní dny?

Léto využijte k doplnění veškerých vitamínů a minerálních látek, jezte tedy všechno, co nám příroda dává. Velké množství čerstvé zeleniny a ovoce k tomu přímo vybízí. Saláty doplňujte libovým masem a rybami, popř. troškou kvalitního oleje, ovoce využijte na přípravu koktejlů, tvarohových dezertů, sorbetů. Zkrátka, jezte lehce a hlavně pestře.

vlaďka: Dobrý den, prosím o radu jak s chutí na sladké. Můj jídelníček ráno 70g cel. pečivo,150g jogurt bílý doplo. 3 knackebroty,ovocný jogurt později cca 200g zeleniny. Oběd cel. chléb 70g 100g kuř. prsa a 200g zeleniny. Odpol. mám hrozné chutě a klidně sním i 5 koláčů /to ale málo kdy/ většinou užďibuju dětem co jedí /kousnu si do chleba s máslem a salámem nebo paštikou atd./ a to klidně i po tom co sním třeba kornspritz a ovofit. Dokud se úplně nepřejím, tak mám pocit hladu. To už potom nemusím večeřet. Pokud to vydržím a nepřejím se, tak večeře krabí tyčinky, brokolice 200g rajčata 100g. Většinou to zvládám, když chodím cvičit, ale někdy to doženu až večer. Cítím se pořád unavená a nejhorší jsou ty chutě. už jsem i cvičení na týden úplně vysadila, jestli nejsem přepálená, ale je to stejné. Únava a někdy bolesti svalů nebo pocitu, že se neudržím na nohou. Stravuju se dietně cca 1 rok zhubla jsem 15kg, a takové problémy jsem předtím neměla, ale teď se bojím, že přiberu zpět. Vypiju i 5l nesl čajů a vody za den/dle vyšetření na gastru i nefro jsem v pořádku / Předem děkuji za odpověď Vlaďka

Dobrý den, obávám se, že vám příliš nepomůžu. Ráno a dopledne je váš jídelníček ukázkový, příčinu pozdějšího přejídání a hlavně přidružených potíží nelze takto určit. Přimlouvala bych se za komplexnější vyšetření u lékaře.

Bohuslávková Lenka: Jak dlouho mohu pít čaj z mladých kopřiv na pročištění, bojím se zase zvýšeného množství purinu

Dobrý den, čaje z bylinek vám neublíží, takže klidně popíjejte:-)

Dana Nováková: Dobrý den, Jsem s váhou jak na houpačce. Neustálé výkyvy + - 2 kg za týden. Již půl roku trpím průjmy, které začínají půl až hodinu po snídani. Jdu asi 5x za den. Vyšetření byly v pořádku jen TSH bylo 7,22. Když zhubnu jsem bez energie a chytají mně chutě na sladké a sním třeba i 300g čokoládu během chvíle. Potom zase přiberu . Mám z toho rozházený žaludek a neustále mně bolí. Hlavně v levém podžebří. Mám ráda celozrnné potraviny a mléčné výrobky, jím i dostatek ovoce a zeleniny. Bohužel ryby a maso všeobecně moc nemusím. Jak se stravovat, abych neměla takové výkyvy ve váze a žaludeční problémy. Moc děkuji Nováková

Dobrý den, je potřeba, abyste se o sebe začala hezky starat. To znamená pravidelný jídelní režim, nosit si jídlo s ssebou,a byste neměla hlad a následně i chutě, zajistit si klid na jídlo, volit i vhodnou tepelnou úpravu (vaření, dušení, pečení bez tuku). Ve výběru potravin jezte dále to, co vám chutná - tj. zmíněné celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky. Zažívací trakt přiměřeně zatěžujte vlákninou, její příjem by neměl kolísat. Namísto bílkovin z masa a ryb jezte více mléčných výrobků, dopřejte si i vejce. Otázkou je možný nedostatek železa, pokud maso nejíte dlouhodobě.

Věra Krystýnková krystynkova@altreva.cz: chtěla bych poradit, kde mi naměří tělesné hodnoty a následně doporučí jídelníček, cvičení, případně léčbu, pro ozdravění a zhubnutí.

Dobrý den, pomoc najdete na specializovaných pracovištích, např. Národní 8, Praha 1, v Centru pro diagnostiku a léčbu obezity nebo Ke Karlovu, III. interní klinika. Dobřes e o vás také postará např. paní doktorka Václava Kunová, kontakt najdete na www.nutricare.cz

Vlaďka Hrubá: Ještě mám jeden dotaz a to jak je to s jídlem, když o víkendu chodím ještě do druhého zaměstnání. Po-Pá od 7,30-16,00 kancel.práce, Pá a So od 20,00 do cca 4,00 někdy i později servírka. Prosím o radu jak se v tyto dny stravovat když přes týden dodržuji cca 6500KJ Mnohokrát děkuji za odpověď V.

Dobrý den, platí v podstatě to samé, co jsem již psala v jedné z předcházejících otázek. Snažte se o to, aby i směnný provoz co nejvíce napodoboval běžný den. Tipy, co jíst, byly součástí již zodpovězeného dotazu.

Vlaďka Hrubá: Dobrý den, prosím o radu jak jíst v den když cvičím /poměr S, B, T/ cca v 16,30 jedu na kole v aero zoně /TF125/ 20min pak 30 min fitbike /TF cca 150-160/ pak 15 min posilovaní /TFcca 95/ a pak 20 min kolo /TF cca 125/ je 32 roků. Domů přijedu cca 18,30 hod. Předem děkuji za odpověď S přáním pěkného dne Vlaďka

Hlavními energetickými zdroji při cvičení jsou sacharidy a tuky, pouze ve výjimečných případech bílkoviny. V prvních minutách cvičení jsou využívány především sacharidy (svalový a jaterní glykogen), teprve po 20–25 minutách začíná tělo využívat jako energetický substrát tuk. Z těchto poznatků také vyplývají doporučení pro stravování při pohybové aktivitě. Vhodnou svačinkou asi 1 hodinu před cvičením jsou potraviny obsahující sacharidy, nejlépe polysacharidy (např. celozrnné pečivo, ovoce nebo müsli v kombinaci s jogurtem). Konzumace většího množství jednoduchých sacharidů před cvičením se rozhodně nedoporučuje, protože může vyvolat reaktivní hypoglykémii (po snědení sacharidů se uvolní velké množství inzulínu, který „srazí“ hladinu krevního cukru pod normu). Po cvičení doplňte energii např. jogurtovým nápojem se sníženým obsahem tuku, obloženou bagetkou z tmavého pečiva, ovocem s kouskem sýra apod. Nezapomínejte také na pitný režim. Dostatečný stav hydratace významně ovlivňuje koncentraci a výkonnost. Asi 2 hodiny před cvičením vypijte alespoň 0,5 l tekutin a chvíli před cvičením ještě dalších 100–200 ml. V průběhu cvičení se trochu napijte každých 20 minut. Vhodnými nápoji je obyčejná voda, vodou ředěný džus nebo lehce oslazený čaj. Příliš sladké nápoje jsou zbytečně kalorické a zpomalují vyprazdňování tekutiny ze žaludku.

michaela: Jaká zelenina je vhodná na večer a má na hubnutí stejný vliv zelenina čerstvá a dušená

Dobrý den, zeleninu navečer můžete jakoukoli, záleží na vás. Čerstvá zelenina si uchovává více vitamínů a minerálních látek, dušená je zas pro mnohé lépe stravitelná a plně uspokojuje potřebu "něčeho teplého". takže zeleninu jezte v jakékoli podobě, hlavní je, že ji pravidelně zařazujete do jídelníčku.

vladimíra šajtarová: Dobrý den, mám cukrovku (léčenou léky Stadamet) a pracuji střídavě na noční směny(den a noc). Neustále bojuji s nadváhou. sportuji často (nejméně 4 krát týdně: 2 krát týdně aerobik, 25 minut chůze do práce , plavání, jízda na kole, bedmington, doma šlapání na rotopedu nejméně 2 krát týdně po 60 minutách, rotana, procvičování břišních svalů, v zimě běžky apod. Snažím se nepřejídat, ale občas ujedu. Můžete mi poradit, jak mám jíst na nočních směnách a jaký mám mít celkově jídelníček, abych zhubla? Nějak se mi to nedaří.

Dobrý den, pohybu máte opravdu dost, je tedy důležité se zaměřit na jídelníček. Směnný provoz a s ním spojený nepravidelný režim může značně komplikovat hubnutí. Při sestavování jídelních plánů je důležité se zaměřit na vytvoření jídelníčku, který bude co nejvíce podobný normě. Samozřejmě nutností je nosit si jídlo s sebou a pečlivě plánovat skladbu jídelníčku. Během noční směny také nezapomínejte dostatečně pít. Ideální jsou ovocné nebo zelené čaje, stolní vody ochucené kapkou citrónu, občas ředěný džus s vodou. Příklad jídelníčku při směnném provozu od 19:00-03:00 večeře 18:00 100 g těstoviny, 100 g drůbeží maso, 250 g dušená zelenina přesnídávka 21:00 jablko přesnídávka 24:00–01:00 50 g celozrnné pečivo, 100 g tvarohová pomazánka, zelenina oběd 12:30 150 g brambory, 150 g rybí filé, 250 g zeleninový salát svačina 15:30 200 ml kefírové mléko, 200 g maliny Celkový energetický příjem: 6000 kJ, 90 g bílkovin, 30 g tuk, 200 g sacharidy, vláknina 30 g

Bára: Dobrý den paní Magistro, chtěla bych se Vás zeptat, jestli je možné aby matka nějak poškodila své dítě tím, co jí během těhotenství? Existuje nějaké doporučení, jak se během těhotenství správně stravovat? Předem děkuji za Vaši odpověď, Bára

Dobrý den, výživa matky v době před těhotenstvím a v jeho průběhu může mít vliv na zdraví plodu. Před těhotenstvím je dobré se zaměřit především na dostatečný příjem kyseliny listové jako prevence závažných poškození. Jinak strava má být plnohodnotná, s dostatkem bílkovin, zeleniny, ovoce, ,vlákniny, celozrnných obilovin a kvalitních tuků. V těhotenství se zcela určitě vyhýbejte alkoholu, většímu množství kávy, tepelně neupraveným potravinám a také nevyváženému energetickému příjmu. jak nadměrný příjem energie, tak příliš nízký škodí. Přejídání a nadměrný přírůstek hmotnosti zvyšuje riziko vzniku těhotenské cukrovky, která je riziková i pro plod. Nedostatečný příjem energie ohrožuje plod také, má vedle jiného vyšší riziko vzniku obezity v pozdějším věku. doporučení pro výživu v těhotenství by vám měla poskytnout vaše lékařka, jinak je pěkně popsán jídelníček pro těhotné na www.rozumnehubnuti.cz.

Martina R. : Dobrý den, náš syn (18 měsíců) jí ě jogurty denně, dětské lékařce se to moc nelíbí. Nevíte proč? děkuji

Dobrý den, vaše lékařka se pravděpodobně obává vyššího příjmu bílkovin. Obavy však nejsou na místě. Klidně dávejte synovi 2 jogurty denně, lépe ale bílé, polotučné. K dochucení klidně čerstvé ovoce.

Božena Juryštová: Vážím 119 /172cm,sportuju-jízda na kole,1krát týdně aerobik,doma občas orbitrek,je mi 52 let tlak mám oklo 115/60 i nižší chodím na roční kontroly k lékaři nemám vyšší cholesterol ani cukr většinou mám výsledky podle lékaře supr.Nedaří se mi zhubnout už nevím jak jíst.Ve 40 letech jsem zhubla 36 kg,které jsem si držela po 2 těhotenství 10 let ,po 3 letech po zhubnutí jsem nastoupila do domova důchodců kde dělám na směny -denní,noční a váha se mi vyšplhala a nedaří se mi.Když vidím spolupracovnice co toho sní a já si dám pečivo tmavé většinou se šunkou neo sýrem,když ztíhám svačinu tak jogurt nebo zas černé pečivo,oběd menší porci,svačinu taky ud jogurt nebo ovoce a kolem 18 hod večeři malou se zeleninou a váha se mi nehýbe.Občas se mi stane že zahřeším něčím sladkým,ale to není tak časté,tak už opravdu nevím.Děkuji za odpoveď

Dobrý den, bohužel platí, že s přibývajícím věkem klesá klidový metabolismus a hubnutí jde mnohem hůř. Takže to, co jsme si mohli dovolit sníst ve 40 letech, dnes již neprojde. pro podporu metabolismu je důležité dbát na pravidelný jídelní režim, samozřejmě přiměřené porce a zařadit pohyb. Pohyb (zejména aerobního charakteru) se v těchto případech stává nejúčinnější zbraní. Určitě jsou možné i nějaké úpravy v jídelníčku. zapisujte si tedy po dobu týdne všechno, co sníte a vypijete a uvidíte, jestli někde není chyba. Do práce si noste jídlo a i při směnném provozu se snažte jídelníček co nejvíce uzpůsobit běžnému režimu.

Ales: Dobry den! Mam lehkou obezitu (BMI: 30,35). Nechapu jednu vec. Rok jsem jen sedel a nic nedelal (prace v kancelari, zadne prochazky,...). Hmotnost se plus minus drzela na stejne urovni (pribral jsem asi 2 kilogramy). Ted jsem zvysil nekolikanasobne zatez (2x tydne hodina prusleni, chuze do prace pesky), ale nezmenil jsem stravu. Stravuji se stejne v lehce mensim mnozstvi, nez pred tim. Moje hmotnost se ale nemeni. Je mozne, ze je to spusobeno narustem svalove hmoty (ktery urcite pozoruji), nebo je to v necem jinem? Je to silne demotivujici, abych pravdu rekl. Dekuji za odpoved!!

Dobrý den, pravidelné cvičení může být příčinou toho, že se zvýšilo množství aktivní svalové hmoty. Škoda, že nevíte % tělesného tuku před hubnutím, zcela jistě by bylo teď % nižší. Změřte si tedy alespoň obvody (břicho, boky, stehna, paže) a pravidelně je sledujte. Pro zhubnutí je samozřejmě také nezbytná úprava jídelníčku, samotný pohyb to nedokáže, byť je neoddělitelnou součástí redukčního režimu.

Markéta Horníčková: Dobrý den , je mi 14let,měřím 170cm a vážím 59kg.Bývaly i časy kdy jsem vážila 55kg. Každý den mám nějakou pohybovou a zároveň aerobní zátěž (nejméně 30min)a obden cvičím posilovací cviky na břišní svaly .Nemám menstruaci. Přesto jsem ze svých původních 55kil přibrala na dnešních 58-9kg .Moje paní doktorka mi říká , že by to mohlo být třeba tím že tělo zadržuje vodu a tím se připravuje na příchod měsíčků a nebo je to nárůstem svalové hmoty - já si ale myslím že svalovou hmotou to nebude protože se takhle pohybuji a cvičím už přes rok a nemyslím si že by se najednou teď(za tak dlouho) začla tvořit svalová hmota to je mi trochu divné . Proto bych chtěla poradit čím by to mohlo být a jak nejlépe ty nabrané kilogramy shodit na svou původní váhu - jím 5x denně,nápoje sladím medem(např. snídaně:musli a čaj , svačina:ovoce štáva jupí , oběd : musím se stravovat ve školní jídelně , svačina:zelenina nebo ovoce káva, večeře: 1ks pečiva šunku nebo jogurt nebo sýr - zkrátka bílkoviny čaj)Děkuji moc za radu

Dobrý den, aby tělo mohlo dobře fungovat, potřebuje mít dostatek energie a vhodnou hmotnost. Rozhodně se tedy nesnaž hubnout, tvůj BMI při váze 28 kg je 20, což je spíš nižší norma. Pokud bys měla se stravováním a nahlížením na vlastní hmotnost problémy, doporučuji ti navštívit odborníka na poruchy příjmu potravy. Anorexie nebo bulimie často vznikají plíživě, nelze je ale v žádném případě podceňovat. takže, žádné hubnutí a kdyžtak žádné obavy vyhledat pomoc.

Karin Roubíčková: Dobrý den, ráda bych se zeptala na správnou hodnotu tepu při sportu. Chodím 3x týdně běhat. Mám sporttester a ten ukazuje můj tep před začátkem běhu v rozmezícca90-130tepůza minutu. Při běhu je to mezi 150-175. Je to dobře?Myslím, že klidovou frekvenci mám dost vysokou. Je mi 45 let a vážím 78kg. Děkuji za odpověď Karin

Dobrý den, optimální tepová frekvence pro hubnutí se pohybuje mezi 60-75 % maximální tepové frekvence. Max. TF vypočítáte podle vzorce: 220-věk. U vás to tedy je 220-45= 175. Při cvičení by se měla vaše TF pohybovat mezi 105-131 tepů za minutu. Je tedy vidět, že cvičíte příliš intenzivně a již s e nepohybujete v aerobním pásu, ale jedná se o cvičení anaerobní, na kyslíkový dluh. Je skvělé, že máte sporttester, můžete si vše dobře korigovat.

Tomáš Hajzner: Dobrý den, chci se zeptat, jak se dá předejít a případně i léčit průjem? Děkuji

Dobrý den, to je velmi komplikované. V prevenci se uplatňují především hygienické zásady (čisté ruce, zabránit styku uvařených a syrových potravin, užívat pouze pitnou vodu, chránit potraviny před hmyzem a hlodavci atd.). Z hlediska výživa lze v prevenci využít hlavně zakysané mléčné výrobky, které obsahují probiotické bakterie. Ty optimalizují složení střevní mikroflóry, podporují imunitu a jsou důležité i jako prevence zažívacích potíží. Nezapomínejte na vlákninu, jejíž příjem by neměl být nárazový, ale víceméně stejný každý den. V případě přetrvávajících průjmů je nutné vyhledat lékaře.

Jiří Humpolík: Prosím poraďte snídaní odpovídající potřebě snížit (udržet)váhu

Vhodně sestavená snídaně obsahuje zdroj bílkovin (např. jogurt, sýr, tvaroh, vejce, šunka) a nejlépe komplexní sacharidy (např. tmavý chléb, celozrnné pečivo, nedoslazované vločky), popř. kousek ovoce nebo zeleniny. Velikost porce záleží na celkovém energetickém příjmu, ale většinou se jedná o jeden kus pečiva, popř. krajíc chleba nebo 30-40 g snídaňových cereálií. U potravin bílkovinné povahy je velikost porce zhruba 150-200 g bílého jogurtu, 50 g sýra nebo šunka, u kuřecí šunky 100 g. Nezapomínejte na pitný režim! A pozor, sklenka džusu znamená minimálně jednu porci ovoce!

Lu´dka: Každým dnem si říkám,že musím se sebou něco dělat.Vážím 96kg při výšce 160cm.Poraďte mi jak mám začít-nebo čím začít?Vždy to vydržím 2-3 dny a zas jsem tam kde jsem začala.Mám 54 let.Potřebuji se opravdu nastartovat.

Základem úspěchu je motivace. Pro někoho je důvodem partner, jiného ženou zdravotní problémy. najděte si i vy své PROČ. Je dobré mít spolubojovníka (Kamarádku, manžela, dceru..), kdo vás bude podporovat, popř. bude hubnout společně s vámi. Dobře také funguje zapsat se do kurzů hubnutí (např. kurzy STOB), jelikož kolektiv velmi stimuluje. Zkusit můžete také hubnutí pod dozorem odborníka ve specializovaných obezitologických poradnách.

Justýna: Dobrý den, paní magistro, chtěla bych se zeptat. Jsem diabetik 1.typu (20let) a mám v důsledku tohoto onemocnění sníženou funkci štítné žlázy. Snažím se mít stravu racionální, ale zhubnout se mi nedaří. Na 162 cm mám 74 kg, 96cm v pase. Každý den chodím 2 hodiny - ale asi chodím pomalu, kromě toho cvičím denně 20 minut posilovací cviky na břicho. Chtěla bych se zeptat: 1. co je nejlepší na hypo - aby "to" nemělo víc energie než je nutné a aby "to" rychle působilo.Zaím jsem nosila Lipo, ale vím, že z přebytečného cukru se tvoří tuky, což nechci, nicméně někdy je těžké správnou dávku odhadnout (člověk třeba netuší, že hypo už trvá a naměřená hodnota už je víceméně pohypová) 2. jaké by mělo být správné rozložení potravin - kdy jíst sacharidy, kdy tuky a kolik gramů nebo alespoň procent by mělo být v ovoci a v zelenině 3. Večer mívám chutě - myslím, že je to v důsledku špatného stravování. Večerní chutě mám buď na sladké a nebo na kyselé. Co mám dělat, když mě chuť přepadne? Často pracuji do nočních hodin a někdy se tomu ubránit nezvládnu. 4. Jak je to s mlékem a s mléčnými výrobky? Někdy si dávám mléko k 2.večeři, ale není moc tučné? Konzumuji 1,5% - bohužel to nízkotučné mi mléko moc nepřipomíná. MOC MOC Vám děkuji za Vaše rady a přeji Vám krásný den, Justýna

Dobrý den, začnu postupně: racionální strava je pro vás to pravé. Dbejte na pravidelný jídelní režim (jídlo si noste vždy s sebou) s dostatkem zeleniny, ovoce, výrobků z celozrnných obilovin a mléčných výrobků. Hlídejte si příjem tuků (hlavně pozor na tuk skrytý v potravinách) a samozřejmě sacharidů. V jídelníčku se snažte zabránit výkyvům, jezte víceméně stejně (při pestré stravě, samozřejmě). Pravidelně si měřte glykémii a podle toho regulujte dávky inzulínu a sacharidů. Ve výběru sacharidů upřednostňujte komplexní sacharidy. Na hypo klidně hypo, rizika ukládání do tukových zásob se bát nemusíte, glukóza je plně využita. Co kdy jíst? Ráno kombinace bílkovina (např. jogurt, sýr, tvaroh) a komplexní sacharid (např. tmavý chléb, nedoslazované vločky), popř. kousek ovoce nebo zeleniny. Ke svačině dopoledne ovoce, popř. plátek sýra nebo sklenka mléka, při obědě pozor na smažená jídla, tučné omáčky atd., jinak cokoli, odpoledne např. krajíček chleba s tvarohovou pomazánkou a zelenina, na večeři zeleninový salát, kuře a k tomu kousek pečiva. Na druhou večeři jogurt, mléko, popř. nesladké kakao. K uzobávání zelenina a třeba jogurt s bylinkami nebo kořením. Zkusit můžete i výrobky ze Šmakouna. Při pravidelném jídelním režimu s dostatkem vlákniny a bílkovin byste hlad mít neměla. Mléčné výrobky jsou fajn, vybírejte si klidně polotučné. A ještě k pohybu - aerobní pohyb s dostatečnou intenzitou (tepová frekvence alespoň 60-75 % z maximální TF) a posilování je skvělé. jednotlivé druhy sportu střídejte, hlavně ať vás baví. S pozdravem, Karolína Hlavatá

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce