Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zdravotní obtíže související s obezitou

Online poradna s obezitologem nejen o zdravotních komplikacích, které souvisejí s obezitou

Pro přehrávání je nutný Flash.


Pokud patříte do skupiny lidí, které trápí obezita a s ní spojené zdravotní obtíže, vězte, že nikdy není pozdě pokusit se o snížení váhy! Je však třeba na to jít s rozumem a rozvahou. 

Řešením v žádném případě nejsou krátkodobé diety slibující zázraky. Správnou cestou je individuálně sestavený redukční jídelníček doplněný vhodnými pohybovými aktivitami a s tím související postupná a trvalá změna životního stylu.

Jak na to, se ptejte obezitologa, MUDr. Martina Matoulka, Ph.D., který bude další hostem naší pravidelné online poradny.

Termín online poradny: středa 27. října 2010, od 12 do 14 hodin.

Dotazy můžete vkládat již dnes do připraveného formuláře.


 

Petra: Dobrý den, pane doktore, ať cvičím, jak cvičím, váha mi dolů nejde. Čím to může být? Děkuji za odpověď , Petra

Nevím. 1. Necvičíte dost. 2. Nesledujete energetický příjem. 3. cvičíte převážně posilovací cviky. Pokud ani jedno nesouhlasí - můžete přijít na bezplatnou konzultaci do rekondičních center VŠTJ MEDICINA PRAHA.

veselá katka: pane doktore dobrý den mám metabolický syndrom kolisovou váhu spíž nemůžu zhubnout četla sem že když mám vysoký laktát tak problém může být v tom je to pravda mám na to upozornit svého dietologa-diabetologa

To se mi zdá jako nesmysl. Měří vám někdo laktát ? Jak ? Po sportu, v klidu a proč ?- určitě se poraďte s diabetologem.

Helena T.: Chtěla bych se zeptat, jak moc prospěšné jsou light potraviny? Mám pocit, že jejich jediný přínos je to, že jich lidi sní víc a díky tomu za ně také utratí víc peněz... Je to tak? Děkuji, Helena

V některých případech vhodné jsou, zvláště tam kde light, znamená omezení tuků. Pozor, často to znamená omezení cukrů a chuť jerozppuště v množství tuku. Někdy pomáhají udržet chuť s nižší energetickou hodnotou.

Věra: Dobrý den, pane doktore, co je to dukanova dieta? Jak moc je prospěšná pro snížení váhy? Děkuji za odpověď, Věrka

Jestli jsem to dobře pochopil, tak totální změnou v prvních 10 dnech se dostáváte k běžné redukční dietě. Myslím, že se k ní jde dostat běžným způsobem. Radikální omezení cukrů - tzv. ketogenní diety jsou z dlouhodobého hlediskas nevhodné.

Mel: Dobrý den, pane doktore, jaké prášky a léky mají obecně vliv na váhu? Děkuji za odpověď, Mel

V tuto chvíli existují léky, které ovlivňují pocit hladu resp. pocit sytosti, a léky, které zabraňují ve střevě vstřebání tuků.

Zuzka: Dobrý den, pane doktore, dost často čtu v magazínech, že na zhubnutí je dobrý zelený čaj, jablka, česnek, syrovátka, chilli, jablečný ocet atd. Co je na těchto radách pravdy? Nějak se v tom ztrácím. Děkuji za odpověď, Zuzka

Nic ! Pokud česnekem nenahradíte celé jídlo... Bohužel, každý, kdo jeúspěšný i po těchto zaručených doporučeních, jistě omezil energetický příjem resp. navýšil energetický výdej i jinak.

froňa: Jak mám donutit manžela, aby zhubnul?

Jako při jiných aktivitách, kdy žena dokáže přesvědčit muže :) Teď vážně. Nikoho nelze nutit hubnout. Musí si pro hubnutí najít své důvody.

Tereza Janotková: Dobrý den, pane doktore Matoulku, před pěti lety jsem přestala kouřit. Pěkně jsem přibrala, takže jsem začala hubnout - vyzkoušela tukožroutskou polívku, nějaký ten hubnoucí koktejl čokoládový, potom dělenou stravu a ještě asi dvě další diety. A výsledek? Místo toho, abych zhubla jsem pokaždé nějaké to kilo nabrala navíc. Mám toho tak akorát dost, vůbec nevím, co dělat, každý radí něco jiného - jíst rýži/nejíst rýži, nejíst po páté večer/nejíst 2 hodiny před spaním, 5x týdně civčít/hlavně chodit, jíst maso/nejíst maso... Jak se v tom má člověk vyznat? Jak mám tedy zhubnout? Děkuji, Tereza

Váš problem je docela typický a zcela jistě vyžaduje individuální přístup. Můžete se spojit s našimi nutričními teraputkami a domluvit si schůzku (bezplatnou) v rámci rekondičních center VŠTJ MEDICINA PRAHA. E-mail: vyziva@medispo.net

Marie: Dobrý den, pane doktore, po porodu jsem přibrala 17 kilo, která nejdou a nejdou dolů. Existuje podle vás na trhu nějaký hubnoucí přípravek, který opravdu funguje. Zatím jsem zkoušela jen různé diety a ty moc tedy nezafungovaly. Děkuji, Marie

Ano, na trhu existuje volně prodejný lék (nikoliv přípravek!) Alli, ,který má skutečná data, že funguje. Ovšem bez vaší spolupráce i tento lék může být neúčinný. Ostatní léky jsou pak pouze na předpis u vašeho lékaře.

Kolega zhubnul za dva měsíce 16 kilo díky stresu v práci a nedostatku času na jídlo. Přestože se snažím nejíst, tak se mi něco takého nedaří. Co dělám špatně?

Není jasné, co si představit pod pojmem snažím se nejíst. Zapisujte si jídelníček a cca po dvou týdnech se ho pokuste vyhodnotit. Možná sama budete překvapena. Na druhou stranu, po opakovaných dietách můžete být i přizpůsobena na nízký příjem... Pokud tedy máte pocit, že po zapsání nevítejakdál,kotaktujte odborníky - např.nutričníterapuetky,obezitologii apod.

I.T.Y.: dobrý den, pane doktore, není hubnutí náhou jen o silné vůli? člověk si prostě musí umět přikázat.

Bohužel není. Hraje tam roli genetika, ale například i schopnost pohybu. I energetický výdej se mění a např. pocit hladu se opravdu ovlivnit vůlí nedá...

Liposukce: Pane doktore, asi jako každou ženu mě trápí nějaké to kilo navíc, takže jsem začala přemýšlet nad tím, že bych si pod vánoční stromeček nechala dát liposukci. Co si o liposukci myslíte Vy? Moc děkuji za odpověď, Hana

Liposukce je pouze kosmetický zákrok,který řeší lokální nahromadění tukové tkáně a s tím i současně se snižuje hmotnost maximálně o jednotky kg. Není to metoda určená pro snižování hmotnosti.

Jana: Dobrý den, pane doktore, můžete mi poradit, jak přesvědčit partnera, aby zhubnul? Podle BMI indexu má nadváhu. Zatím nemá žádné zdravotní problémy a ani nemá sám potřebu to nějak řešit. Nechci po něm, aby byl "jako lunt", ale pár kilo dát dolů by mu určitě neuškodilo. Děkuji za odpověď, Jana

Poradit, jak přesvědčit vašeho přítele, opravdu neumím. Pokud on nemá potřebu to řešit, nebude úspěšný, pokud ho vy nebudete sama motivovat.

Valérie: Sleduji pravidelně vaši reality show a tak si říkám, že bych do toho hubnutí tedy taky šla. Jen pořád nechápu, jak je to s tím jídelníčkem? Co tedy mám jíst a co nemám? Opravdu si můžu jíst prakticky co chci, jen toho musím sníst míň? valérie

Hlavní myšlenka je asi v tom, že se snažíte pracovat s vlastním jídelníčkem. Sama se musíte naučitzesvých jídel,co je špatné hodně a co málo. Zpočátku často opravdu stačí omezit množství nebo nahradit jen cca 20 % potravin.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce