Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zdravý pohyb, specifika pohybu při obezitě

Pro přehrávání je nutný Flash.

 

Vítejte v naší online poradně, kde můžete již nyní do připraveného formuláře vkládat své dotazy. Odpovědi naleznete v době konání samotné on-line poradny právě na této stránce. Nezapomeňte se podívat na krátké video, které Vás seznámí s tématem dané poradny a představí Vám odborníka připraveného zodpovídat Vaše dotazy.

Téma: Zdravý pohyb, specifika pohybu při obezitě
Termín: 26. května od 12.00 do 14.00 hodin
Odborník odpovídající na dotazy: Mgr. Renata Větrovská, instruktorka rekondičního centra Medispo

Témata následujících poraden:

  • Psychika při nadváze a snahách o hubnutí

Další témata pro Vás připravujeme.

 


 

Lenka Slámová: Potřebuji nutně shodit pár kilo do svatebních šatů, doporučila byste mi nejvhodnější cvičení, které přináší rychlé výsledky??? Mějte se fajn, Lenka

Dobrý den. Jak už jsem několikrát opakovala, pohybová aktivita je záležitost dlouhodobá a každá rychlá redukce vede poté k opětovnému rychému nárůstu hmotnosti. Nepíšete, kolik času do svatby máte, nicméně, zkuste aerobní pohybovou aktivitu například jogging, minimálně obden, cca 50 minut. Do toho samozřejmě musíte provést zásadní změny v jídelníčku. Každopadně pamatujte na to, že parner si vás bere takovou, jaká jste a nebude příliš nadšený, když přijdete na svatební obřad ztrhaná z předchozího agresivního hubnutí...tak ať se Vám to vydaří!

Klára Macušková: Dobrý den paní doktorko, mám opravdu velký problém se cvičením - některé měsíce se do toho vrhnu doslova po hlavě, chodím cvičit téměř každý den, ale pak moje nadšení opadne a dalších x měsíců nechodim svičit vůbec. Pak z toho mám špatné svědomí a říkám si, že bycho měla zase začít - takže zase začnu téměř každý den docházet do fitness centra, ale opět po pár měsících, někdy tedy i týdnech přestanu. Co udělat pro to, abycho u cvičení vydržela? Pevná vůle mi očividně stačí jen dočasně. Moc děkuji, Klárka

Dobrý den. Ve vašem případě bych zkusila měnit typy pohybových aktivit - když už opadne nadšení z jedné, vyzkoušejte opět něco jiného....třeba si pak najdete něco, co vás bude bavit natolik, že nepřestanete. Dnes se všechny fitka předhánějí v nabídce zajímavých pohybových aktivit. Další věcí, která může pomoci, je najít si nějakého sparing partnera - nějakou kamarádku, která Vám pomůže při Vašem upadajícím nadšení se do toho zase pustit.

Dobry den , mam dotaz ohledne posilovani bricha ...cvicim 3x tydne a to 6serii po 10opakovani na kazdou cast bricha 2serie . Presto je me bricho porad ukryto pod vrstvou tuku a bricho mam pouze tvrde ne nijak vyrysovane . Dennne mam vice nez 30min aerobni zatez (tanec , turistika , joga..)abych spalovala tuk a z jidel uprednostnuju predevsim ta zdrava - zadne sladkosti , uzeniny , bile pecivo , tucna jidla , ... jim tmave pecivo , cerealie , polotuc.mlec.vyrobky , kvalit.sunku , vejce , napoje sladim medem ci sladidly , mineralky .... Proto vas prosim o radu zda je chyba v pohybu ci ve strave a jak bych mela postupovat pri vyrysovani svalu . Dekuji Marketa H.

Dobrý den. Redukce tuku v oblasti břicha může být problematická – z části je to dáno i geneticky. Nicméně zásadní jsou aerobní pohybové aktivity provozované 3x týdně ( jogu nepovažuji za aerobní pohybovou aktivitu) a to po dobu 40 – 60 minut v dostatečné střední intenzitě. Je vhodné doplnit tuto aerobní aktivitu cíleným posilováním (případně ukažte cviky nějakému odborníkovi, aby zkontroloval správnost provádění). Je to však záležitost velmi dlouhodobá. Takže vytrvejte - ato nejen ve cvičení, ale i v dodržování správného jídelníčku - obojí jde ruku v ruce...

Martina: Slyšela jsem o nějakém novém cvičení - powerplate. Co si o tom myslíte? Je vhodné pro snížení váhy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Power plate je vibrační zařízení, které pracuje na základě stimulace organismu těmito vibracemi. Je to ideální cvičení pro zpevnění svalů celého těla. Výhodou je, že trénink na power platu je stejně účinný jako klasický posilovací trénink, ale nezabere tolik času. Pro snížení váhy ho však doporučit nemůžu. Pro redukci hmotnosti je potřeba takzvaná aerobní pohybová aktivita jako je chůze, jogging, nordic walking, jízda na rotopedu či elyptickém trenažeru a další. Nicméně velmi vhodné je nakombinovat aerobní pohybovou aktivitu třeba s power platem- tedy s posilovacím cvičením.

Alena: Dobrý den, zajímalo by mne, jaký vhodný poměr příjem-výdej je optimální pro hubnutí. Pokud mám příjem 1500kcal, kolik kalorií bych měla spálit denně cvičením(můj BMR je 1388) velice Vám děkuji.

Dobrý den. Nejde ani tak o to kolik kalorií je potřeba spálit cvičením, jako o to jaký je poměr mezi příjmem a výdej celkem. Optimální pro redukci hmotnosti by samozřejmě bylo, aby byl výdej větší než příjem. Zároveň je však potřeba zohlednit potřebu jednotlivých složek potravy (tuky, cukry, bílkoviny) a i při sníženém přijmu energie nenechat tělo hladovět. Co se týká optimální, ale hlavně zdravé redukce hmotnosti, je 0,5 kg týdně. Je potřeba aby si tělo zvykalo postupně. Pokud je úbytek rychlejší může dojít k opětovnému nabrání hmotnosti tzv. JOJO efektu.

Petr Sirotka: Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat - mám hodně náročné zaměstnání a opravdu nestíhám chodit cvičit častěji než jednou týdně. Myslíte, že to má vůbec smysl? Petr Sirotka

Dobrý den. Velmi záleží na tom, co od toho cvičení očekáváte. Jestliže Vám jde "pouze" o odreagování se od náročného zaměstnání (což je mimochodem také velmi potřeba) či o jiný sociální kontakt než pracovní, tak to smysl samozřejmě má...Avšak očekávatl nějaký efekt na zlepšení vašeho zdravotního stavu, případně na redukci hmotnosti se od jedné hodiny týdně opravdu nedá...Dvakrát týdně je opravdové minimum pro to, aby se ve vašem těle začlo něco dít....

Lenka : Dobrý den, mám 43 let a potřebovala bych zredukovat hmotnost o nějakých 12 kilogramů. Jakou pohybovou aktivitu by jste doporučila? Nemám žádné zdravotní omezení krom občasných bolestí křížové oblasti. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, Redukci hmotnosti o 12kg rozhodně doporučuji rozvrhnout na nejméně 6 ideálně pak na 12 měsíců, tzn. Cca 1-2kg měsíčně. Proč? Pokud tělo rychle zhubne, může se později dostavit tzv. JOJO efekt a hmotnost se poté ještě zvýší nad původní úroveň. Jakákoliv aerobní pohybová činnost je přínosná pokud je ovšem provozována správně tzn. správnou intenzitou, dostatečně dlouho a pravidelně. Samozřejmostí je správná technika dané pohybové aktivity. Co se týká typu aktivity tak určitě vede Nordic Walking (poměr vydané energie a přínosu pro pohybový aparát), případně „obyčejná“ rychlejší chůze. Pro vnitřní prostory je velmi vhodný eliptický trenažér, případně TreadMill (běhátko) či rotoped. Nezapomeňte ,že s úpravou pohybových návyků musíte upravit i stravovací návyky. Bolesti v křížové oblasti můžou být způsobeny nesprávným držením těla a inaktivitou svalů (převážně pak břišních). Od bolestí může pomoci posílení patřičných svalů, správně zvolená obuv (dostatečně tlumící) a v neposlední řadě i již zmíněná úprava hmotnosti.

Bikerka: Dobrý den, vím si rady s počítáním kalorií a ráda sportuju. Můj problém spočívá v nárazovém pojídání sladkostí atp "na nervy". Dříve jsem pocity stresu zaháněla spíše sportem (popřípadě jsem tak následně vykompenzovala své dietetické prohřešky). Nyní, se dvěma dětmi, se ale k tomu není tolik příležitostí. Poradíte, jak jinak by se tomu dalo předejít? Díky!

Dobrý den. Bohužel, nevím, zda budete spokojená s mou odpovědí - vždy platí, že je potřeba si všechno nejprve urovnat ve své hlavě. Píšete, že sportujete ráda - tak se ho nevzdávejte! I při dvou dětech lze provozovat sport - nepíšete, jak máte děti staré, nicméně existují dnes různé sportovní kočárky, kam můžete posadit i dvě děti a jít si zajezdit na kole, projet na bruslích či zaběhat. Samozřejmě stačí i svižná chůze. Jestli je to jen trošku možné, zkuste zapojit rodinu a dohodnout se, že například dvakrát týdně bude patřit určitý čas jen Vám a vy si půjdete zasportovat. (vím, že v tu chvíli je milion jiných věcí, které je potřeba udělat, uklidit, zařídit bez dětí...ale zase je to o prioritách). Další možností je pořídit si třeba elyptický trenažer domů a až děti budou spát, věnovat se sama sobě...Nárazové pojídání sladkostí je problém, který zase vězí v hlavě....Jednoduše si zkuste nic nezakazovat a nevyčítat. Když budete mít chuť na čokoládu, tak si ji dejte, ale jen jednu kostičku - vyhnete se pak nevyhnutelné chuti sníst celou tabulku na posezení, protože to normálně nesmíte a teď se tím musíte uklidnit:-)

Lenka Maruštíková: Přeji krásný den.Mám prosbu.Je mi 56 let.Od roku 2004 jsem léčena na onkologii a v roce 2007 mi vyhřezli 2 ploténky v bederní páteři.Za tu dobu jsem přibrala 20 kilo.Nemohu se stím smířit ale mám dojem že moc nejím ale potřebuji cvičit.Nevím jaký pohyb je nejlepší abych si neublížila.Mámještě jeden problém,najím se tak pálí žáha nenajím pálí ještě víc.Je to velmi nepříjemné.Děkuji za vaši radu.Ing.L.M.165cm. 90kg.

Dobrý den. Vaše diagnóza je velice specifická a samozřejmě vyžaduje odborné konzultace zúčastněných lékařů. Pokud Váš ošetřující lékař není proti pohybové činnosti je potřeba začít pod dohledem zkušeného odborníka (trenéra, instruktora, fyzioterapeuta). Ten nejlépe ví, které cviky jsou vhodné a v jakém pořadí je zařazovat. Bohužel, „MOC NEJÍM“ nedokážu posoudit co to ve vašem případě znaméná – příjem energie by měl být nižší než výdej, zároveň je však potřeba zajistit, aby strava obsahovala veškeré potřebné látky a aby tělo nehladovělo. Také nepíšte, jak hodně Vás omezují výhřezy plotének – chtělo by to individuální konzultaci nejlépe s fyzioterapeutem. Problémy s pálením žáhy se vyskytují u osob s vyšší hmotností, ale také i u vrcholových sportovců. Zkuste se zaměřit na jednotlivá jídla, která během dne přijímáte (jezte po menších dávkách a pravidelně, vyvarujte se pálivých jídel, hodně kořenených jídel, kyselých a sladkých jídel, zkuste přijímat trochu více mléčných produktů). Jestliže bude problém přetrvávat, konzultujte ho se svým lékařem.

Martina R. : Dobrý den, po porodu jsem něco málo přibrala. Mám 164 cm a 66 kg. Nejde mi ani tak o hubnutí, ale o zpevnění. Mám "vytahané" břicho a ráda bych věděla zda cvičení toto "vytahané" břicho dokáže odstranit. Cvičím převážně pilates. Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný den

Dobrý den, Z pohledu BMI je vaše váha opravdu v normě. Tvarování postavy (zpevňování) je vždy o pravidelném a cíleném cvičení. Podobně jako v případě úpravy hmotnosti je minimum 3x týdně pravidelná a cílená pohybová aktivita. Břicho je partie, která bývá ta poslední, na které je vidět progres a je tedy potřeba vytrvat a pravidelně se hýbat. Každý povolený sval se dá zpevnit. Cvičení tipu Pilates apod. jsou určená k aktivaci a správnému fungování nejen břišních svalů, ale celého středu těla. Zásadní je však jejich správné provádění. Osobně bych se nebála zkusit zařadit i cvičení na labilních plochách jako třeba míče, která pomáhají aktivovat břišní svaly. Přeju hodně úspěchů.

Jarmila T.: Je možné nějakým sportem zhubnout jen některou část těla - v mém případě zadek? Hodí se na to spinning? Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den. Hubnutí jednotlivých částí těla během redukčního programu je dáno spíše geneticky. Někdo nejprve hubne v oblasti prsou jiný na stehnech. Takže v zásadě to příliš ovlivnit nelze. Cílenýmposilováním lze pouze danou oblast lépe vytvarovat. Pro redukci v oblasti hýždí bych Vám spinning příliš nedoporučila. Většinou jsou spinningové lekce velmi náročné na tuto oblast hýždí a stehen, což vede k přibírání svalové hmoty v těchto oblastech. Vhodnější by byla například chůze či jogging.

Pája: Slyšela jsem, že se při běhání zmenšují prsní svaly. Je to tak?

Dobrý den. Při provozování pohybové aktivity vedoucí k redukci je u žen, bohužel, obvyklé, že jako první dochází k redukci v oblasti prsou. Další věcí je, že vlivem gravitace a nárazů při běhání, může docházet u žen k přílišnému namáhání tkání v okolí prsou, někdy spojené s mírným povadnutím prsou. Zásadní je tedy nepodceňovat kvalitní sportovní podprsenku, která prsa vhodně podepře - pak by neměl mít běh na prsní svalstvo zásadnější vliv.

michaela: Dobrý den, mám bmi 45. Snažím se zhubnout, pohyb mi problém nedělá, ale z časových a rodinných důvodů nemůžu nikam chodit nebo dojíždět, ale mám rotoped a ten využívám. A celkem z něj mám dobrý pocit, ale bývám často bez energie, přestože bych chtěla šlapat, nemám sílu. Je vhodné použít nějaký povzbuzovací prostředek? A jaký? Někdy mi pomůže zelený čaj nebo kafe, ale nevím, jestli dělám dobře. Díky za odpověd.

Dobrý den, Rotoped je určitě výborná aktivita k aerobnímu tréninku – tedy ke snižování hmotnosti. Obzvláště pak je jeho výhoda v šetrnosti ke kloubům. Pokud bych mohla doporučit, pakliže nemáte jiná zdravotní omezení, vyzkoušejte Nordic Walking – provozovat se dá téměř kdekoliv v přírodě, ve městě atd. a energetický výdej je ještě o něco vyšší než u zmiňovaného rotopedu. To že je vaše tělo bez energie může být způsobeno nesprávnou životosprávou nebo špatnými stravovacími návyky. Při úpravě hmotnosti je potřeba provázat pohyb se stravou a stravu s pohybem.. .jedno bez druhého opravdu nejde. Co se týká povzbuzovacích prostředků – káva sice může povzbudit, ale zároveň zbytečně dehydratuje vaše tělo a to může vést ke stavu „bez energie“ – tak trochu začarovaný kruh. Správně zvolená strava během celého dne je z pohledu energetických zásob daleko důležitější než jednorázové povzbuzovače. Také „rytmus“ dne - práce x odpočinek - je potřeba dodržovat.

vladimíra šajtarová: Dobrý den, potřebuji zhubnout na břiše. Mám totiž cukrovku a tento vnitřní tuk je pro mě velmi nebezpečný. Sportuji celkem pravidelně: jezdím nakole, chodím 30 minut pěšky do práce, 2 krát týdně na aerobik, jedou týdne na 30 minut šlapat na běžecký pás (vacuschape), večer u seriálů doma před televizí na rotopedu (asi 30 minut), pak cvičení břišních svalů(asi 10 minut,) v zimě běžky, bedminkton, procházky, plavání. Ale ani to zřejmě nestačí. Mám na břiše pořád špeky a břicho celkově vypouklé. Co mi poradíte?

Dobrý den. Pohybové aktivity máte, jak se zdá, dostatečně. Zkuste prodloužit interval cvičení – 30 minut je ta nejnižší hranice – prodlužte si cvičení na 40 – 60 minut a kontrolujte intenzitu zátěže - střední zátěž. Nicméně, i kdyby šla redukce v oblasti břicha velmi pomalu, věřte, že správná pohybová aktivita má velmi pozitivní vliv na všechny problémy spojené s cukrovkou. Takže vytrvejte. Další věcí je - zamyslet se nad Vaším jídelníčkem – samotná pohybová aktivita, bohužel, nestačí…

Zuzana Vondrová: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně sportu a jeho roli při hubnutí... Z duše nesnáším sport, při kterém se šíleně potím, nestíhám s dechem a tak podobně. Stačí - pro udržení či mírný pokles váhy, běžný pohyb, který člověk normálně má (velmi častá a rychlá chůze, tanec, uklízení, práce v domácnosti a na zahradě) nebo je skutečně nutné nasadit nějaký tréninkový režim a pravidelně někam docházet - do fitness centra, na aerobik apod.? Nemám moc času a toto pro mě představuje skutečný problém. Předem díky za odpověď, Z.V.

Dobrý den. Právě pro redukci hmotnosti je potřeba provozovat takzvanou aerobní pohybovou aktivitu – tzn. pohybovou aktivitu při které se sice zapotíte, ale ne šíleně a už vůbec byste neměla nestíhat s dechem – naopak dech by Vám měl dobře stačit. Jestliže tomu tak není – je Vaše intenzita příliš vysoká a spalování tuků není příliš efektivní. To znamená, že běžný pohyb (jak píšete - velmi častá a rychlá chůze, tanec, uklízení, práce v domácnosti a na zahradě) by měl být dostatečný – ovšem je potřeba dělat tuto činnost - např. chůzi - po delší dobu – minimálně 30 minut v kuse. V žádném případě nemusíte pravidelně docházet do fitness centra, ale něco jako tréninkový plán v podobě pravidelných rychlých vycházek po určitou dobu, doplněný tancem je potřeba. Myslím si, že právě chůze (opakuji, že musí být dostatečně intenzivní, pravidelná a trvat určitou dobu) je vhodnou pohybovou aktivitou nejen pro bojovníky s časem. Poslední poznámka – právě běžný pohyb, který člověk normálně má (jak píšete), je v dnešní době tím hlavním problémem, jelikož ho má čím dál tím méně…proto se snaží tento nedostatek kompenzovat návštěvami fitness center…

alena.stod@seznam.cz: CO MÁM DĚLAT,JE MI 40 LET A MÁM ASI BULÍMII.STYDÍM SE ZA TO.JAK TO VYŘEŠIT V SOUKROMÍ?PROTOŽE ŽÁDNÝHO CVOKAŘE NECHCI.DŘÍV JSEM VÁŽILA DOST A PAK JSEM MĚLA PODVÁHU AŽ SKORO SKLON K ANOREXII.JE TO 3 ROKY ZPÁTKY A NYNÍ BOJUJI S JÍDLEM.MÁM STRACH,ŽE BUDU KYNOUT.DNES JE JÍDLO DRAHÉ,HLAVNĚ PRO CELIATIKY,JAKO JSEM JÁ,TAK SE ŠIDÍM,ABYCH MĚLA PRO SVÉ DÍTĚ.

Dobrý den. Obávám se, že Váš dotaz nejsem dostatečně kompetentní odpovědět. Nicméně za 14 dnů bude mít na tomto místě on-line poradnu pani psycholožka Šárka Slabá, na kterou bych Váš dotaz mířila.

Markéta Horníčková: Dobry den chtela bych se zeptat jak se pohybovat proto abych zhubla tuk prevazne na brise ..s ostatnimi partiemi jsem jakztakz spokojena pouze bricho me trapi . Bricho posiluji 3xtydne 6serii po 15opakovanich , dalsi den cvicim ruce a nohy a dalsi prsa se zady , zbytek mam volno . Denne mam vice nez 30min aerobni zatez a to bud turistiku , tanec nebo powerjogu (dale v lete brusle a v zime bezky) presto nejsou svaly na brise videt porad je skryva tukova vrstva . Prosim o radu jak tuk na brise zhubnout . Dekuji mnohokrat Hor.

Dobrý den. Redukce tuku v oblasti břicha může být problematická – z části je to dáno i geneticky. Nicméně zásadní jsou aerobní pohybové aktivity provozované 3x týdně (power jogu nepovažuji za aerobní pohybovou aktivitu) a to po dobu 40 – 60 minut v dostatečné střední intenzitě. Je vhodné doplnit tuto aerobní aktivitu cíleným posilováním. Je to však záležitost velmi dlouhodobá.

Justyna: Dobrý den, chtěla bych poradit. Je mi 25, mám 162cm a cca 74kg. Mám diabetes 1.typu od dětství, kdy jsem závodně plavala - až 3hodiny denně. Pak jsem najednou přibrala a ta kila mám doteď. Postupně jsem zase našla cestu k pohybu - joga a aqua aerobic. Nejhorší je to s břichem a se stehny-mám je vždy ošoupané do krve, přemýšlím o liposukci. Chtěla bych poradit nějaké cviky na břicho a na vnitřní stranu stehen. Ráda cvičím s malým i s velkým míčem. také mám na zádech hrb, protože se stydím vypnout hruď. Poradíte něco proti bolestem za krkem a mezi lopatkami? Děkuji!!!!

Dobrý den. Joga je aktivita šetrná k vašim kloubům a celému pohybovému aparátu, bohužel svou podstatou není určená k úpravě hmotnosti. Aquaaerobik se dá považovat za pohybovou aktivitu, která může pomoci k redukci hmotnosti, ale velice záleží na četnosti a intenzitě, a samozřejmě na celém způsobu vedení lekce Nicméně tyto dvě aktivity, které Vás baví, by Vám, při správném vedení, mohly pomocí i na problémy, které popisujete dále – měly by Vás naučit správnému držení těla (tedy se nehrbit), odstranit některé svalové nerovnováhy, které způsobují bolesti v pohybovém aparátu, naučit nepřetěžovat svaly v oblasti krční páteře a naopak je protáhnout a zrelaxovat. Jestliže máte pocit, že Vám tyto pohybové aktivity ve vašich problémech nepomáhají, bylo by dobré se zamyslet nad jejich správným prováděním, případně je doplnit i o pohybovou aktivitu jiného typu. Píšete, že máte ráda míče – existuje řada lekcí s využitím velkých balónů – rychlejšího tzv. aerobního charakteru (jedině aerobní pohybová aktivita vede k redukci hmotnosti) i lekce pomalejšího typu s velkými i malými balóny (overbally), které se zaměřují nejen na cviky pro správné držení těla, ale nabízejí i mnoho variant cviků pro posílení břišního svalstva a vnitřní strany stehen. Samozřejmostí je také správný jídelníček - u bývalých sportovců může být problém s vyšším příjmem, který byl potřeba v době jejich aktivního sportování - ale dnes - bez tak vysokého výdeje, je ho potřeba trošku omezit. Jen pohybová aktivita se správným jídelníčkem přinese očekávané výsledky.

Prskoletka: kolikrát týdně bych měla jezdit na kole,nebo chodit s trekink. hůlkami aby docházelo k hubnutí?Jaký názor máte na orbitrek?Děkuji za odpoveď Božena

Dobrý den. Tyto pohybové aktivity byste měla provozovat obden, tedy minimálně 3x týdně. Je také potřeba dbát na dostatečný čas, po který budete chodit či jezdit na kole – ideálně 40 – 60 minut. Další věc, na kterou byste měla dbát, je i intenzita pohybové aktivity, která by měla být – zjednodušeně - středně těžká. Orbitrek neboli eliptický trenažér je velmi vhodný aerobní stroj pro snižování hmotnosti. Zapojením horních končetin se oproti např. klasické jízdě na rotopedu zvyšuje intenzita pohybové aktivity. Nicméně ne každému tento stroj vyhovuje. Existuje velké množství typů a je dobré si ho před zakoupením nejprve dobře vyzkoušet a poté případně dobře nastavit, abyste si nevhodnou cvičební polohou nijak neubližovala.

M.Maršálková: Ráda bych zhubla,ale problém je právě v pohybu.Chodím o dvou francouzských holích.Můžete mi prosím,poradit jak se mám víc pohybovat?Mám RS.

Dobrý den. Diagnóza RS je velmi specifická. Nevím přesně, jak hodně jste pohybově omezená – někdy lze i v případě používání francouzských holí využít k pohybu rotoped, který je pro snižování hmotnosti velmi výhodný. Jestliže toto není možné, existují i rumpálové ergometry. Avšak s Vaší diagnózou je všechno velmi individuální a musí se velmi opatrně, protože nikdy nevíme, jak tělo na určitou zátěž zareaguje. Proto není ani vhodné začínat samostatně bez dohledu odborníka. Každopádně je potřeba zamyslet se i nad svým jídelníčkem, zda by nešlo udělat i tam některé změny.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce