Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Pohyb

Přečtěte si více o tématu

Aktuální stránka 1 z 4    1  2  3  4   Další Poslední

Zdravím, je mi 24 let, měřím 182 cm a vážím nyní 90 kg (vážil jsem původně 95 kilo). Pro zhubnutí jsem začal běhat a méně (a o něco zdravěji) jíst, momentálně postupuji tempem co týden, to kilo dolů. Chci se zeptat, jak dlouho, popřípadě kolik kilometrů je vhodné, abych běhal s přihlédnutím na můj věk a fakt, že mám od 18-ti let vysoký tlak, který reguluji každodenním braním léků. Přesto cítím, že se při běhu zadýchávám rychleji než zdravý jedinec, jinak ale v běhu nepociťuji jiné omezení. Dnes běhám cca 20-30 minut a uběhnu 3-4 km, neběžím však v kuse, ale po každých 350-400 metrech chvíli jdu. Někde jsem četl, že je potřeba běhat (nebo plavat, hrát tenis, atd.) alespoň 20 minut, aby tělo začalo spalovat uložené tuky. Znamená to, že když běžím např. jen 15 minut, je to vlastně zbytečné? Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpovídá MUDr. Matoulek

V žádném případě to není zbytečně (ale klidně bude stačit svižná chůze cca 5-6 km/hod). Pokud to bude málo přidejte ruce např. chůze s holemi Nordic Walking.


Co dělat, abych něco zhodila, když nemůžu nic moc aktivně dělat, jelikož jsem po operaci vyhřezlé plotýnky páteře a stále mě bolí. Nevydržím sedět nebo stát déle než 15minut. Postačí zdravá strava?

Odpovídá MUDr. Matoulek

Konzultujte rehabilitačního pracovníky nebo zkušeného fyzioteraputa, který vás léčí !


Dobrý den. Od Januara tohoto roku som zhodila 12 kíl zmenou jedálničku a pravidelným posilovaním v posilovni a spinningom a moja terajsia vaha je 87 kg na výšku 171 cm.ešte v tom chcem dalej pokračovat ale momentalne som po laparoskopickom zákroku a nemožem vyvíjat velku pohybovu zátaž. Prosím o radu ktoré športy by boli vhodné po takomto zákroku. Dakujem s pozdravom Zuzka Z.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Dostatečná je chůze. Hlavně opatrně 6-8 týdnů na namáhání břišních svalů.


Dobrý den, pořídila jsem si běžecký trenažér - Orbitrek Platinum a mám pocit, že se za pohyblivými rukojeťmi moc natahuji. Nevím, zda je to dobře, že při cvičení ruce napínám a až lehce pouštím rukojeti. Můžete mi poradit? Předem děkuji za odpověď Eva H.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Zeptejte se výrobce, nebo distributora. Spíše byste je pouštět neměla.


Vážím 101kg, měřím 158cm. Cvičím, ale nevím, zda dobře. Snažím se jezdit každý den 40 min na rotopedu s tepovou frekvenčí kolem 100. Ale nic se neděje. Jezdím takto už 1 měsíc. Prosím můžete mi poradit jak správně svičit?

Odpovídá MUDr. Matoulek

Hlavní pro redukci je dieta, pohyb umožní, aby dieta fungovala dlouhodobě. Samotný pohyb k hubnutí nevede. Samotná dieta jen krátkodobě. Obraťte se na obezitologickou poradnu.


Dobrý den. Je mi 15, vážím 54 a měřím 163. Narodila jsem se s postižením, chybí mi pravá dolní končetina. V pohybu jsem dosti omezená. 1.) Potřebovala bych vědět, kolik bych si měla přičíst kg, když mi chybí noha. Zkrátka kolik bych vážila, kdyby mi noha nechyběla. 2.) Jak mám hubnout nebo se zbavovat tuku když mám omezený pohyb (bruslení, chůze, běh, lezení, a další aktivity kde je potřeba noha)? Jak se ho zbavovat ,,v klidu"?

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že neexistují tabulky. Je potřeba vyvíjet aktivitu zbylými končetinami (Rumpál apod.). Kontaktujte rehabilitační kliniku, abyste nepřetížila některé části pohybového systému. V klidu se zbavovat energie vesměs dlouhodobě nelze.


Dobrý den, před měsícem se mi stal úraz v podobě přeříznutí šlach, nervů, cév na palci a prostředníčku pravé ruky. Momentálně mě čeká rehabilitace. Před úrazem jsem začala aktivně sportovat (3x týdně spinning, 2x týdně posilovna), ráda bych se zeptala kdy resp. jak dlouho po úraze se mohu vrátit ke sportu ve stejné podobě jako před úrazem. Také by mě zajímalo, zda mohu používat spalovače či nikoli (zda hrozí poškození či otevření sešitého místa v oblasti prstů). Děkuji Vám za informace - ráda bych začala sportovat, ale neznám odpověď na mé otázky a nerada bych si ublížila. Martina Hovorková

Odpovídá MUDr. Matoulek

O sportování se poraďte se svým chirurgem, který vás ošetřuje. Žádné spalovače vám neotevřou sešitá místa a ani nefungují na metabolismus tuků – nemají žádné studie, které by potvrzovaly popisované účinky.


Dobrý den. Už 2 měsíce držím dietu a mám i dost pohybu (2x týdně cardiofitness+posilovna, dost chodím). Centimetry ubívají ale všude kromě boků. S ostatními partiemi těla nemám problém. Moje postava začíná vypadat nevyváženě. Co mám dělat, abych hubla i přes boky? Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

To bývá často problém, protože je to pro ženy přednostní místo pro ukládání tuků – doporučuji trpělivost a poradit se s instruktory na cvičení na tvarování postavy – zbavíte se ale jen několika centimetrů. Hlavně nepodlehněte různým kosmetickým krémům a punčochám.


Dobrý den je stanovena nějaká doba, po které začne tělo spalovat energii? Někde jsem četl, že je potřeba například sportovat minimálně 30 minut. Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Pravděpodobně máte na mysli tzv. spalování tuků – to opravdu nastupuje po 15-25 minutách středně intenzivního cvičení. Jinak energie se spaluje od začátku pohybové aktivity, ale jako substrát pro pohyb jsou přednostně využívány sacharidy (cukry).


Dobrý den, prosím Vás o radu, před 2 lety jsem začala díky změně jídelníčku a pravidelnému pohybu úspěšně hubnout, dostala jsem se na svoji vytouženou váhu... problém je v tom, že v posledních měsících jsem přibrala 3 kg, vím, že to není mnoho, ale nevím jak se jich zbavit. Dodržuji stravování 4-5 denně, chodím na aerobik 3-4 týdně, ale kila nejdou dolů!!! Přiznávám, že mám občas problém s přejídáním - většinou o víkendu, jsem si toho vědoma, ale myslela jsem, že díky pohybu se tělo bude udržovat v rovnováze. Bohužel tomu tak není. Nevím jak se těch pár kilo zbavit :-(

Odpovídá MUDr. Matoulek

Pravděpodobně jste v rovnovážném stavu a víkend vás posunuje vždy o kousek dopředu – proto nezbude než se omezovat i o víkendu.


Aktuální stránka 1 z 4    1  2  3  4   Další Poslední

Omlouváme se, ale v současné době není možné vkládat dotazy do poradny našich odborníků.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce