Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Stravování

Přečtěte si více o tématu

Aktuální stránka 1 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Dobrý den,je mi 13 let (měřím 165 cm a vážím 55 kg) a taky bych chtěla něco zhubnout, tak asi 3-4kila. Je správné, abych dodržovala nějakou přísnější dietu?Už držím dietu skoro 2 měsíce a sem na sebe docela přísná.Vůbec nejím zmrzlinu, čokoládu, cukr,...atd. Ani vaječné těstoviny, musli - protože si myslím, že je tam moc cukrů. Nepiju ani džusy ani mlíko. Často si dávám malé porce a ubírám a pořád mám dost hlad.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Hlad máte jistě, protože sacharidy resp. cukry jsou velmi důležité. Nesnažte se o přísné diety, které zcela vyloučí nějakou složku potravy. Spíše se věnujte pohybové aktivitě. Poraďte se s rodiči!


Dobrý den, je možné shodit kila i přesto, že nejím ovoce ani zeleninu? Veškeré diety nebo recepty na snížení váhy obsahují především zeleninu. Dekuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Velmi těžko.


Dobrý den. I přesto, že jsem nezměnila své stravovací návyky ani jsem nesnížila dávky jídla či sportu, shodila jsem poměrně dost kilogramů a nedaří se mi je nabrat zase zpět. Neporadili byste mi, prosím, co s tím?

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že tento obecný dotaz na základě vašich informací nelze zodpovědět.


Dobrý den, potřebovala bych poradit s jídelníčkem. Začala jsem chodit na brigádu. Vstávám o půl páté ráno. V práci jsem kolem šesté hodiny. Svačinu máme povolenou až v 11.30 a končime ve 14.30. Vubec teď nevím, jak se správně stravovat, abych mohla začít hubnout. Taky bych se chtěla zeptat, jestli byste mi nemohli poradit nějaké pilulky, které by mi pomohly zrychlit metabolismus. I kdyz jsem vynechala sladkosti, stale přibírám. Děkuji za odpověď.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Problém pravděpodobně nebude v pomalém metabolismu, ale dlouhou přestávkou mezi jídly. Pravděpodobně více jíte odpoledne. Bez podrobného rozboru jídelníčku v rámci celého týdne současně s pohybovou aktivitou lze jen těžko obecně poradit.


Dobrý den. Je mi 19 let a za poslední dva až tři roky jsem zhubl 22 kg. Rapidně jsem změnil svůj přístup k jídlu a životnímu stylu, bohužel v současné době to překračuje hranice únosnosti. Jsem posedlý zdravou stravou a bojím se jíst. Pořád se kontroluji, dokonce se vyhýbám některým společným jídlům s rodinou. V zimě jsem navíc prodělal onemocnění jater a s tím spojený úbytek váhy. Obvodní lékař mi doporučil přibrat, protože v současné době vážím 52 kg na 174 cm, já se ale bojím a nevím jak na to. Prosím o pomoc.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Obraťte se, prosím, na klinického psychologa nebo na ambulanci poruch příjmu potravy – se žádostí o radu. Psychiatrická klinika VFN Praha – tel.: 224961111 (ústředna).


Dobrý deň! Boli by ste prosím tak láskaví a napísali mi, aký by som mala mať odporúčaný denný energetický príjem (bez chudnutia a priberania- udržiavanie váhy) vypočítaný vzhľadom na moju hmotnosť, vek, výšku, energetický výdaj... Chcela by som poznať odporúčaný energetický príjem, ktorý by bol individualizovaný pre mňa a charakteristiky môjho tela a životného štýlu. Na Vašich aj iných stránkach je totiž odporúčaný energetický príjem pre dospelú ženu udaný všeobecne bez ohľadu na špecifiká danej ženy teda napr. jej bazálny metabolizmus súvisiaci s jej hmotnosťou a vekom.... Moje údaje sú nasledovné: študentka váha- 41,3 kg výška- 168 cm vek- 21 rokov energetický výdaj- každý deň cvičím hodinu kruhový tréning celého tela s činkami, inak bez záťaže. PS: svoje BMI poznám a viem, že ide o podváhu, avšak nie som anorektička ani bulimička, mám hypotyreózu liečenú liekmi:- ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem veľa úspechov na poli zdravej výživy:- Veronika

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že vaše hmotnost a životní styl by byl vhodný zkonzultovat s odborníky. S takto nízkou hmotností je spojeno poměrně dost zdravotních rizik. Obraťte se na nejbližší nutriční poradnu při velkých nemocnicích.


Dobrý den, prosím o radu. Po zjištění, že jsem si přiškrtila jídelníček tak okolo 4000KJ,(8 hod. lehká práce, 3x týdně 40 min cviky břicho-stehna-prsy-zadek a 2x týdně rotoped při frekvenci cca 120 pulsů), si nevím rady, jak to napravit. Došlo mi, po 2 měsících a hlavně po prostudování Vašich stránek, že je to hodně špatně. Ještě co mě udivilo, že jsem moc nezhubla: 2 měs. 8kg. Co se týká mého pohybu, mám to trošku omezené, měla jsem před dvěma lety zlomounou páteř a pořád mám problémy hrozí třetí operace. Nevím si rady s tím, jak to vše spravit, aniž by se dostavil jo-jo efekt. Teď měřím 156 a vážím 54 kilo. Předem děkuji za odpověď

Odpovídá MUDr. Matoulek

Otázka je kolik kg, je nutné snížit hmotnost. Samozřejmě takovéhle přiškrcení jídelníčku není dlouhodobě vhodné. Budete se muset poradit s odborníky. Myslím, že i cvičení lze vzhledem k vašim komplikacím vymyslet, ale nikoliv jenom po internetu.


Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Už nějaký čas držím dietu - počítání kilojoulů. Zhubla jsem zhruba 14 kg, denně posiluji a občas jezdím na in-line, ale najednou jsem přibrala nějaké to kilo zpátky, přitom jím pořád stejný počet kilojoulů a posiluji. Nejím mastné a nijak nezdravé věci. Čím to tedy je? Může to být tvorbou svalové hmoty?

Odpovídá MUDr. Matoulek

Svalová hmota roste pouze několik týdnů, pokud nezvyšujete zátěže, tak dále neroste. Přibírání tak bude nejspíše z polevení redukční diety.


Dobrý den, ráda bych se zeptala, co napomáhá hubnutí a jak často sportovat, abych zhubla. Neznáte nějaké dobré cviky na břicho? Denně piji zázvorový čaj, pomůže mi to nějak? Děkuji. A kolik čeho snist, horsi je to s obědy - obědvám ve školní jídelně a jsou tam většinou nezdravá jídla. Děkuji moc za vše

Odpovídá MUDr. Matoulek

Dobrý den, myslím, že je nejlepší poradit se na rehabilitaci, kde vám poradí správná cvičení tak, abyste zbytečně nezatěžovala páteř nebo neposilovala jenom přímé břišní svalstvo. Ovšem je třeba praktický nácvik, většinou cviky nelze jen lehce popsat. Zázvorový čaj rozhodně k hubnutí nepomůže.


Pěkný den, chtěla bych vědet jestli při počítání kalorii za celý den, co sním, mám sčítat kc nebo kcal, není mi to moc jasné a jaký je v tom rozdíl. Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Pravděpodobně myslíte kJ nebo kcal. Je to jedno, ale počítejte vždy v jedněch jednotkách. 1 cal = 4,2 J.


Aktuální stránka 1 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Omlouváme se, ale v současné době není možné vkládat dotazy do poradny našich odborníků.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce