Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Stravování

Přečtěte si více o tématu

První Předchozí Aktuální stránka 2 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Přeji pěkný den. Je mi 25 let meřím 172 a važím 65 a přála bych si 6-7 kg zhubnout, ale nějak se mi to pořád nedaří a mívám hodně často nafouklé břicho. Moje nejčastejší snídaně jsou musly s bilým jogurtem a zelený čaj ke svačině, jeden kousek ovoce a káva s mlékem, k obědu většinou co zbude od večeře a nebo si často dávám ryby se zeleninovým salátem, k další svačině jogurt, káva s mlékem a k večeři si dávám tři suchary se sýrem či máslem a zeleninu, zelený čaj před spaním. Nevím, kde dělám chybu v mém jidelníčku, jím pravidelně po 2-3 hodinách 5 jídel denně. Snažím se pít celý den obyčejnou vodu nebo různé čaje. S pohybem je to bohužel trochu horší, jsem už druhý rok v zahraničí jako Au-pair, tak vetšinou není čas. Dříve, když jsem ještě bývala doma, tak jsem chodívala na aerobic. Předem děkuji za odpoveď

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že při vaší hmotnosti a výšce bez pravidelného cvičení budete hubnout poměrně těžko. Pro podrobnou analýzu si napište dvoutýdenní jídelníček a pak si spočítejte denní průměr. Snížením o 1000-1500 kJ na den dosáhnete určitého hmotnostního poklesu, ale be pohybové aktivity se pokles jistě brzy zastaví. Pokud se Váš energetický příjem dostane pod 6000 kJ, dále ho nesnižujte, ale zvyšujte výdej.


Dobrý den, prosím Vás, kojím 2 x denně a potřebuji upravit jídelníček. Nevím jak snížit váhu úpravou stravy a nepřestat kojit a dodat svému tělu i dítěti potřebné živiny včetně vápníku. Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Rozhodně se nesnažte při kojení hubnout. Snažte se spíše nepřibírat. Opravdu to není vhodné a složení mateřského mléka je u hubnoucích žen vysloveně nevhodné. Nechte redukci hmotnosti na čas až po ukončení kojení – to má, myslím, přednost.


Dobrý den, je mi 47 let, měřím 167cm, vždy jsem měla váhu kolem 52 kg. Bez razantnějších změn ve stravování jsem během 2 měsíců přibrala 5 kg. Začala jsem užívat různé tinktury vč. guarany na potlačení chuti k jídlu. Váha je však beze změny. Poraďte mi prosím, jak docílit původní váhy. Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek

V žádném případě bych se nesnažil o snižování hmotnosti. Z mnoha studií vyplývá, že vaše současná hmotnost má lepší prognózu pro život než bývalá 52 kg. Berte to tedy tak, že organismus ví, jak se bránit prostředí.


Dobrý den, ráda bych se zeptala co obsahuje vyvážený jídelníček? Zda si myslíte, že pomocí spalovače tuku L-carnitin nemusím běhat déle jak 20 minut, abych pálila tuky, ale stačí třeba 15 minut? Děkuji za odpověď

Odpovídá MUDr. Matoulek

V žádném případě L-carnitin nezpůsobí, že byste pálila tuky dříve. Existuje studie, která prokazuje účinek L-carnitinu asi o 3-5% vyšší než placeba.


Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda může sušené ovoce nějakým způsobem uškodit. Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Sušené ovoce je v dietních režimech nevhodné pro vysoký obsah cukru v minimální hmotnosti.


Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, které potraviny smím konzumovat kolem 22.00, abych po nich nepřibrala. Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že rozhodující je, kdy jdete spát. Pokud kolem půl noci a později, tak stačí, aby v pozdní večeři nebylo žádné pečivo, maso, eventuelně čokoláda apod. Takže optimální je zeleninový salát, nebo ovoce (pozor na obsah sacharidů) kromě hroznového vína a banánu.


Dobrý den je mi 37 let. Měřím 173cm a vážím 88kg. Máme čtyřměsíční miminko plně kojené, ráda bych váhu srovnala na původních 70 kg, rozhodla jsem se prozatím vynechat svačiny a trošku mi při 3 jídlech deně zablblo kojení, spíš jsem tedy hlavně zablbla já. Bohužel patřím k těm ženám, které se buď přejídají a mají období nadváhy nebo jsou akorát, ale nejedí takřka vůbec, nějak nevim, jak na tu střední cestu a při kojení, pohybu se nebráním, cvičení mne baví i když v současné době mam strach i ze cvičení, abych mohla spokojeně kojit dál. A mám veliké bolesti chodidel, nejspíš nadváhou. Děkuji za radu, jak na to, abych zhubla a přesto mohla kojit dál.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Nechte své redukční pokusy až na dobu po ukončení kojení. Nepouštějte se do žádných drastických diet, protože pak mateřské mléko není kvalitní a můžou být v něm i škodlivé látky. Myslím, že podstatnější pro budoucí život váš i vašeho dítěte je nyní kojení. Teprve až po jeho ukončení začněte uvažovat nad snižováním hmotnosti.


Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak se stravovat při noční směně, trvající od 18 do 6 hod. následujícího dne. Jinak během dne mám 5-6 jídel po 2-3 hodinách. Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Noční směny bývají velkým problémem při snižování hmotnosti – proto se poraďte s nutričním terapeutem – nabízíme bzeplatnou konzultaci v rámci našich center www.medispo.net (Praha, Mladá Boleslav, České Budějovice) nebo si nějakého najděte v místě vašeho bydliště. Nelze jen tak bez podrobného rozboru radit.


Dobrý den, chtěl bych se poradit v otázce stravování. Pracuju jako zdravotní sestra v třísměnném provozu. Mívám tak okolo 10 nočních měsíčně. Znamená to, že někdy spím v noci a někdy ve dne. V noci nejím, ráno mám pak velký hlad, vydatně se nasnídám a jdu spát. Vím, že to je špatně, ale nevím, jak řešit otázku stravování při nepravidelném rytmu. Děkuju za radu.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Při vícesměnném provozu je vhodné se poradit s nutričním terapeutem. Noční směny jsou při snižování hmotnosti problém, je potřeba podrobný individuální rozbor. Mohu vám nabídnout bezplatnou konzultaci v rámci našich center www.medispo.net , která najdete v Praze, Mladé Boleslavi, Českých Budějovicích. Nebo zkuste využít služeb nutričních terapeutů v místě vašeho bydliště.


Jsem pevně rozhodnutá shodit 10 kg. Vážím 66 kg a měřím 158 cm. Za poslední 3 roky váha neustále leze nahoru. Proč? V mém stravování a výdeji není žádná změna. Tuk se mi viditelně usazuje na stehnech, břiše a teď už i na pažích!!! Je možné s Vámi domluvit přímou konzultaci a najít, kde se skrývá problém? Dále by mě zajímalo, jakou můžu použít náhradu za vařený oběd. Mám na mysli nápoj s bílkovinou. Doporučíte mi nějaký? S konzumací zeleniny a ovoce je to špatné, už od malička, lze nahradit rozpustnou vlákninou? Předem děkuji a za každý kilogram pošlu široký úsměv. Pája

Odpovídá MUDr. Matoulek

Během července a srpna – informace na www.medispo.net – konzultace – budou vypsány do konce června.


První Předchozí Aktuální stránka 2 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Omlouváme se, ale v současné době není možné vkládat dotazy do poradny našich odborníků.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce