Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Stravování

Přečtěte si více o tématu

První Předchozí Aktuální stránka 4 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Dobrý den, celá naše rodina jsme ty tipy 100% zdravých lidí, co celý život bojují s nadváhou. Delší dobu se pídím po stručné odpovědi, zda je slazení čajů, nebo pečených moučníků třtinovým cukrem, nebo medem zdravější než obyčejným bílým cukrem. A další radu bych potřebovala ohledně olejů na vaření. Jaký je nejvhodnější a nejzdravější a proč. Používáme řepkový a olivový. Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Co se týká sladidel, nemá to žádný velký význam při hubnutí.


Přeji příjemný den, mám problém, že vždy po obědě mám chuť na sladké. Jím podle mého přiměřeně. Snídám -jogurt a 30dkg cereálií 4fit, půl porce ovoce a někdy mléko. Svačina – půlku ovoce nebo něco sladkého. Oběd - poloviční porce v jídelně bez polévky a víceméně přílohu vůbec nejím jen uďobnu trošičku. Svačina - půl ovoce, káva s mlékem, bio nebo jogurt nebo asi 50g sýra nebo tufu a jiné. Večeřím zeleninu, protože každý den večer cvičím a to mi pak nedělalo dobře, když jsem jedla bílkoviny, přibírala jsem na váze. 2xtýdně chodím na spining a 3xtýdně hoďku běhám, pomalu, abych spalovala tuky. Nevím, kde dělám chybu a ještě mě trápí, že se vždy jednou týdně přejím.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Myslím, že přílohu byste jíst trochu měla – to je většinou zdroj sacharidů. Pokud se vždy jednou týdně přejíte, je třeba zjistit příčiny podrobným rozborem stravování. Nepíšete, kolik máte hmotnost nyní, kolik je vaše cílová hmotnost – lze těžko takto obecně radit. Můžete kontaktovat nutriční terapeutku na stránkách www.medispo.net.


Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mohou nějak uškodit cornflacky, pokud se konzumují ve větším množství? Děkuji za odpověď.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Není zřejmé, jaké množství máte na mysli – ale pokud je jíte s mlékem ve stovkách gramů, může to být velký příjem energie.


Dobrý den. Myslím, že moje stravovací návyky nejsou zcela v pořádku. Je mi 31let, váha 62, výška 167. Od doby, co jsem měla problém s příjmem potravy, jím pouze zeleninu, občas ovoce, nizkotučné mléčné výrobky, sladím pouze umělými sladidly aniž bych měla problém s cukrovkou, piju dost kávy. Opravdu nejím jakékoliv maso, těstoviny, pečivo a žádné polotučné a tučné mléčné výrobky. Myslím, že bych potřebovala konzultaci buď s Vámi nebo s jiným odborníkem. Chtěla bych změnit můj popisovaný a myslím, že ne moc rozumný "životní styl", ale aniž by to změnilo negativně mojí dosavadní váhu, s kterou jsem spokojená. Děkuji za jakoukoliv odpověď, s pozdravem Zdanovcová

Odpovídá MUDr. Matoulek

Můžete se poradit s nutriční terapeutkou, na níž seženete kontakt na stránkách www.medispo.net.


Dobrý den, chěla bych se zeptat, jak se mám zbavit zácpy. Vše mám v pořádku, ale jsem velmi hubená 178/50 kg a jím hodně ovoce a saláty. Večer vypiji až 1 l kakaa. Jezdím na kole a myslím, že pohybu mám mnoho, ale přesto, vždy si musím tak 2x týdně vzít kapky Laxygal. Co se s tím dá dělat a jak mě to může ohrozit? Cítím se dost unavená a mám vždy žízeň. Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Poraďte se s gastroenterologem v místě bydliště.


Dobrý den, je mi 27 let, měřím 163 cm, vážím 52 kg. Pravidelně sportuji 3x týdně fitbox, 1x aerobic, 1-2 x týdně lezení na horolezecké stěně. Jím každé 2 hodiny ( ovoce, zelenina, z masa pouze drůbeží, celozrné a mléčné výrobky, občas něco sladkého) Zajímalo by mě, kolik bych měla přijmout denně KJ aby se můj příjem a výdej rovnal. Děkuji za odpověď. M.

Odpovídá MUDr. Matoulek

Pokud nehubnete, pak váš příjem je jistě vyrovnaný a nemusíte nic počítat. Jinak je to velmi složité počítat energetický výdej při těchto aktivitách jako lezení na horolezecké stěně a byl by vesměs velmi nepřesný.


Dobrý den, měla bych prosbu o radu. Před 2 lety jsem zásadně změnila stravování, zhubla jsem 17 kilogramů a jsem spokojená. Bohužel nemohu ze zdravotních důvodů sportovat ani se jinak fyzicky namáhat, mám vrozenou těžkou zrakovou vadu a jsem po operaci potrhané sítnice, takže mám zakázanou fyzickou námahu. Existuje nějaký "pohyb", který bych mohla provozovat, aniž bych si mohla poškodit zdraví. Z aerobiku a podobných cvičení mám obavy, protože nesmím shýbat hlavu, předklánět se a podobné úkony (již ve škole jsem byla osvobozena z tělocviku). Plavání nepřipadá v úvahu kvůli chronické kvasinkové infekci. Takže zatím mi zbývá pouze chůze, ale chtěla bych si trochu zpevnit tělo, proto prosím o radu, zda je nějaký nenáročný sport, který bych mohla provozovat. Je mi 51 let, při výšce 158 cm vážím nyní asi 53-54 kg. Děkuji a přeji hezký den

Odpovídá MUDr. Matoulek

Jakékoliv cvičení, při kterém zapojíte velké svalové skupiny a je spojeno se zvýšeným úsilím – je tudíž spojeno se zvýšením krevního tlaku, je pro vás nevhodné. Pouze aerobní aktivita jako chůze a eventuelně jízda na rotopedu zcela bez zátěže se dá doporučit. Eventuelně pod dozorem zkušeného fyzioterapeuta individuální posílení jednotlivých malých svalových skupin.


Dobrý den, zajímalo by mě co jíst po cvičení, vzhledem k tomu, že konec cvičení je většinou kolem 20:00 - 21:00. Před tím nejsem schopna moc sníst.Většinou nějakou tyčinku a po cvičení se nechci zbytečně cpát nevhodnými potravinami. Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Potraviny obsahující sacharidy – ovoce, doplněné bílkovinným nosičem. Nicméně hlavní je doplnění tekutin.


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jídlo je vhodné před cvičením a po cvičení. Chodím pravidelně 2x týdně na spinning, který začíná v 17h. Obědvám v 12.30 hod. Děkuji

Odpovídá MUDr. Matoulek

Před cvičením sacharidový snake s bílkovinným nosičem umožní postupné uvolňování sacharidů a zabrání relativní hypoglykémii, která může být způsobena např. přijetím většího množství sacharidů před cvičením. Samozřejmě jsou zcela nevhodná jídla obsahující větší množství tuku. Okamžitě po cvičení pouze doplňujte tekutiny cca 1,5-2 hodiny po cvičení již normálně jezte.


Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, od listopadu jsem zkusila dietu herbalaif a můj výsledek k 3.2. je -7cm na celém těle, ale na váze ani deko, mám být trpělivá a vydržet nebo je to jen z dalších tahačů peněz? děkuji Punová

Odpovídá MUDr. Matoulek

Je to velmi podivné, nicméně herbalife není lék na hubnutí a poklesy hmotnosti jsou po něm jen krátkodobé.


První Předchozí Aktuální stránka 4 z 6    1  2  3  4  5  6   Další Poslední

Omlouváme se, ale v současné době není možné vkládat dotazy do poradny našich odborníků.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce