Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Rozhodující faktory při výběru fitness centra

Podle čeho se máme orientovat při výběru fitness centra? Podle úrovně služeb, profesionality nebo luxusu vnitřního vybavení? Je lepší vybrat si menší „rodinné“ fitness, nebo raději větší řetězec? Na to všechno se Vám následující článek pokusí odpovědět. S tím vším vám poradí odborník na sportování Mgr. Jan Větrovský.

Nových trendů v oblasti fitness a wellness každým rokem přibývá a pro běžného návštěvníka začíná být obtížné zorientovat se a vybrat si tu správnou pohybovou aktivitu. Každý člověk je jiný, má jiné nároky, jinou pohybovou historii a co je nejdůležitější, jiný aktuální zdravotní stav. Pohybová aktivita by měla splňovat dva základní parametry. Zaprvé by Vás měla bavit, což určitě poznáte sami. Za druhé by měla být nezávadná pro Vaše zdraví, což ne každý dokáže sám posoudit. Je tedy potřeba se na druhý parametr trošku více zaměřit. Věřte, že není všechno zlato, co se třpytí a ne vždy luxus znamená záruku správné péče o vaše tělo. Uvědomte si, že Vaše tělo je to jediné, s čím opravdu musíte žít a podle toho je potřeba se o něj starat. Zamyslete se nad tím, zda Vám s péčí o tělo pomáhají lidé dostatečně vzdělaní a zkušení. Zjistěte si co nejvíce informací o trenérech, instruktorech i celém fitness centru kam chodíte. Ptejte se a chtějte odpověď na každou otázku.

Na co lákají fitness centra

Velká, luxusní fitness centra lákají na moderní tréninkové systémy, na nejmodernější posilovací stroje nebo na zábavné a funkční skupinové lekce. Naproti tomu menší specializovaná fitness centra rodinného typu mají menší rozmanitost skupinových lekcí a zpravidla nebývají přeplněná posilovacími stroji či LCD obrazovkami.

Ale co tedy vybrat? Co je právě pro vás optimální?

Je několik faktorů, podle kterých byste se měli rozhodovat:

  • Ceny
  • Smlouvy
  • Členství

Tím nejviditelnějším je cena a způsob "upsání se" k navštěvování vybraného centra. Lákavé nabídky velkých a luxusních center na levné měsíční permanentky bývají mnohdy podmíněny nepříliš výhodným podpisem smlouvy na několik měsíců, nezřídka i let. Čtěte tedy celé smlouvy a dávejte pozor na obsah smlouvy! Naproti tomu, menší specializovaná centra mívají i možnost zakoupení jednorázových vstupů bez závazků. Někdy bývá v nabídce možnost získat členskou kartu opravňující k získávání výhodnějších cen. Velké plus malých fitness center bývá poradenství zdarma. Jelikož jsou tato centra zpravidla vedena samotnými majiteli, a ti tam často tráví většinu času, rádi se s Vámi zastaví a poradí s každým problémem, ať už jde o provoz nebo o cvičení samotné. Ve velkém luxusním centru zpravidla na majitele jen tak nenarazíte. A když ano, nebude nejspíš z oboru fitness a tak Vám s cvičením příliš neporadí.


Kvalita a profesionalita

Dalším, a dovolím si říci rozhodujícím faktorem, je kvalita a profesionalita trenérských a instruktorských služeb. Skutečnost je bohužel taková, že velká luxusní fitness centra nabízejí trenérské služby jen pro zdravé a bezproblémové klienty. Nemají dostatečně vyškolené trenéry a instruktory pro práci s klienty, které trápí některá z "civilizačních" chorob, jako je nadváha, obezita a s ní spojené problémy, problémy s pohybovým aparátem apod. Nejlepší je, jak už to tak bývá, vybírat na základě doporučení od známých, kterým trenér opravdu pomohl s jejich problémem. Instruktor, působící ve fitness, by měl mít rozhodně přehled ve více oblastech sportování a také v oblasti lidského zdraví a specifických problémů s pohybovým aparátem. V případě nějakého speciálního problému by měl být schopný doporučit jiného odborníka.


Rekondiční centra

Ne sice úplně rodinného charakteru, ale oblíbená a znalostně a zkušenostně velmi dobře vybavená jsou tzv. rekondiční centra. V těchto centrech se vám věnují opravdoví odborníci s letitou praxí v různých oblastech lidského těla a pohybu. Naleznete zde lékaře, fyzioterapeuty, výživové poradce a dokonce i psychology. Naleznete je ve větších městech jako Praha, České Budějovice či Mladá Boleslav. Specializují se na práci s klienty, které trápí některý z problémů, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, nadváha a obezita nebo vadné držení těla resp. bolesti pohybového aparátu způsobené špatnými pohybovými návyky. Pracují jak s mládeží, tak se seniory. I v menších městech jako Poděbrady naleznete pracoviště specializující se na klienty se zdravotními problémy. Pracovníci tohoto fitness centra mají bohaté zkušenosti s prací s nejrůznější klientelou nejen z pražského rekondičního centra.

A na závěr mi dovolte ještě jednu otázku: Staráte se stejně pečlivě o své tělo jako o svůj “chytrý” mobil nebo auto? Svěříte auto do neodborného servisu?

Děkuji za Váš čas a těším se na komentáře a názory na nejrůznější pracoviště.

Mgr. Jan Větrovský

Přečtěte si také další články:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce