Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zajímavé osobnosti – rozhovory

I nesmyslná dieta může pozitivně psychologicky působit na člověka, člověk tomu věří, přemýšlí o svém jídelníčku a hubne,“ říká Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky VFN v Praze. Největším nepřítelem v boji proti obezitě je podle něj společenská atmosféra, která nevidí v obezitě závažné onemocnění, ačkoliv si tuto pozornost zaslouží stejně jako problém kouření.

Geny nehrají hlavní roli u obezity. Hlavní složku tvoří vnější vlivy, tedy životní styl a špatné stravování, říká vedoucí Obezitologického centra v Endokrinologickém ústavu v Praze Marie Kunešová. Největší chybou je podle ní chtít zhubnout rychle. „V takovém případě lidé užívají extrémních prostředků k redukci hmotnosti, hladoví nebo nadměrně cvičí. Toto nasazení jim nemůže dlouho vydržet, po čase se vracejí ke starým návykům a hmotnost opět roste. Není důležité rychle zhubnout, ale pozvolna měnit své stravovací a pohybové návyky a udržet si dosaženou váhu,“ říká.

Jíme stále stejně, ale tloustneme. V průběhu staletí se množství i složení stravy postupně měnilo, ale vše bylo vyvažováno pohybem, fyzickou prací. „Za posledních několik desítek let se jídelníček příliš nezměnil, přesto obézních lidí v populaci přibývá. Je to dáno tím, že ubývá pohybu v našem denním režimu, mizí i základní pohyb. Náš pohodlný život je vykoupen kilogramy navíc a civilizačními zdravotními riziky,“ říká primář III. interní kliniky VFN v Praze Petr Sucharda.

O genetických předpokladech, významu hormonů při hubnutí a léčbě obezity v Evropské unii hovořil Vojtěch Hainer, ředitel endokrinologického úřadu v Praze. „Nejzásadnější vliv na vznik obezity má ale svět kolem nás. Dokud se nezmění naše prostředí tak, aby nás pobízelo ke zdravému životnímu stylu. Dokud budou existovat restaurace rychlého občerstvení nabízející tučná, energeticky bohatá jídla, celodenní sezení u počítače, nedostatek cyklostezek apod., budou prevence a boj s obezitou neúspěšné,“ říká Hainer.

Průkopník laparoskopie u obézních pacientů Martin Fried hovoří nejen o světovém prvenství miniinvazivní bariatrické operaci obézních pacientů. „Je vhodné, pokud pacient už před chirurgickým zákrokem absolvoval pokus o konzervativní léčbu obezity, tzn. léčbu pomocí diety, pohybové aktivity a medikamentů,“ říká Martin Fried.

Martin Haluzík absolvoval zahraniční stáž ve Spojených státech a v rozhovoru srovnává rozdíly v léčbě obezity tam u nás. „To, co je u nás pokládáno za obezitu, je v USA normální váha. Životní styl většiny Američanů je naprosto hrozný, lidé se zde prakticky nehýbou, všude jezdí autem, nejdostupnější je rychlé občerstvení, které naprosto neodpovídá zdravé výživě,“ popisuje Martin Haluzík.

Psychika hraje při hubnutí klíčovou roli. Předpoklady pro obezitu si s sebou neseme z dětství a svoji roli hraje sebevědomí. „Nemohu začít hubnout, když právě přestávám kouřit, řeším osobní problémy nebo jsem ve stresu. Lidé musí být připraveni. Proto je lepší spolu s pacientem změnit cíl, udělat jej reálným, vyřešit aktuální, zásadní problémy a do hubnutí se pustit později,“ říká Šárka Slabá, klinická psycholožka z 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze, která si problémy s redukcí nadváhy sama prošla.

V rozhovoru hovoří vedoucí rekondičního centra VŠTJ MEDICINA Praha Petr Fábin o vlivu cvičení na redukci nadváhy. „Pokud někdo vydrží pravidelně tři měsíce cvičit obden, odrazí se to na jeho zdravotním stavu i na fyzické zdatnosti. Fyzická kondice se zlepší vždycky, lidé si také vytvoří psychologický návyk cvičit. Účastníci programu potvrzují zlepšení kvality života,“ potvrzuje Petr Fábin.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce