Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Aktuální poradna

V říjnu můžete konzultovat případné problémy s váhou vašich dětí s pediatričkou, MUDr. Jitkou Kyntarovou. Své otázky, prosím, zasílejte na e-mailovou adresu info (zavináč) zijzdrave.cz. Odpovědi naleznete na našich stránkách v průběhu září.

Aktuální dotazy:

Dotaz: Dobrý den,mám dotaz, jak si poradit s jídelníčkem a pohyb.aktivitou, když trpím celiakii ,Hashimot.hypofunkcí štít.žlázy, srdeční onem., vysokým tlakem a počín.asma . Pan doktor na interně mi zdělil, že obesitologii se nezabývá a jiný obezitolog zde není.Děkuji.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, určitě se můžete obrátit na obezitologická pracoviště pod Českou obezitologickou společností - www.obesitas.cz. Klidně můžete začít i bez objednání v některých centrech VŠTJ MEDICINA PRAHA - Praha, Mladá Boleslav České Budějovice.

Dotaz: Dobrý den. Jsem maminka 3 dětí, poslední je 6-měsíční holčička, kterou stále plně kojím. Mám pár kilo navíc, které jsem nasbírala po nástupu do práce po 2.mateřské dovolené,neboť se jednalo o sedavé zaměstnání a já jsem byla zvyklá na pohyb kolem dětí a k tomu ráda jím a miluju sladké. Zřejmě se na mé váze podepsal i rozvod a psychické problémy po něm, protože jsem to vše zajídala. Nyní vážím při výšce 170cm 84 kg a chtěla bych zhubnout, bolí mě klouby a záda.Jenže vůbec nevím jak do toho vzhledem ke kojení, abych si spíš laickým přístupem neublížila.  V těhotenství jsem přibrala pouhých 8kg a těšila jsem se, že kojením a chůzí s kočárkem půjdou další kilka dolů, ale opak je pravdou, po porodu jsem měla o 4kg míň než při otěhotnění, vše už je zpátky. Prosím tedy o radu, všeobecně se prý doporučuje při kojení moc nehubnout.  Děkuji Tatíčková.

Odpovídá bc. Laštovičková: Dobrý den, během kojení se rozhodně nedoporučuje držet diety (kojení samo zvyšuje energetický výdej) a mělo by se hubnout jen velmi pomalu a postupně, protože zároveň s úbytkem tuku se uvolňují škodlivé látky, které se v tuku ukládají - a ty pak přechází do mateřského mléka. (Výrazný úbytek tuku pak znamená zvýšení těchto látek v mat. mléku). Nedržte tedy nyní žádné zvláštní diety, snažte se hlavně jíst pravidelně a omezit/vynechat smažená jídla a sladké nápoje, sladkosti - pokud se ve Vašem jídelníčku vyskytují - zkuste je nahradit ovocem.  Můžete však zvýšit svou pohybovou aktivitu - dostatečně účinná je i svižnější chůze s kočárkem ve sportovním oblečení - zařaďte do svého denního programu hodinovou procházku. Další možnou aktivitou je třeba jízda na kole, nordic walking, etc. Pokud byste se chtěla poradit ohledně malých změn v jídelníčku (záměna vysokokalorických potravin za jiné), pak se mi prosím ozvěte na tel. 777 715 631 a domluvíme se na nějaké konzultaci.

Dotaz: Dobrý den. Chtěla jsem Vás požádat o radu. Je mi 32, měřím 152 cm a vážím 73 kg. Dva roky pracuji ve směnném provozu (denní-noční) během kterých jsem přibrala 17 kg. Pohybu mám dostatek a jídlo se snažím hlídat, přesto se mi nedaří dostat váhu pod kontrolu. Mohli byste mi prosím poradit. Děkuji za odpověď.

Odpovídá bc. Laštovičková: Dobrý den, redukční režim při práci ve směnném provozu je vždy složitější, ale jistě možný - je nutné nastavit si určitý pravidelný režim při různých službách (pravidelné stravování bez dlouhých pauz mezi jednotlivými jídly, aj.). Myslím, že by bylo dobré poradit se konkrétně ohledně nastavení pohybové aktivity i jídelníčku s odborníky - pokud jste z Prahy či okolí, pak můžete využít konzultací v RC Salmovská - www.vstj.cz, případně se obrátit na svého praktického lékaře o doporučení k obezitologovi. (Nebo také viz www.obesitas.cz) Společně pak budete hledat důvod, proč se redukce nedaří.

Dotaz: Dobrý den, měřím 173 cm a v současné době vážím 87 kg při průměrné hodnotě 25 % tuku a 50% vody. Věnuji se celkem intenzívně sportovní činnosti (futsal, florbal, běh). Můžete mi poradit, jak mám postupovat, abych se dostal na váhu, která by zaručovala i nižší BMI index (v současné době 29,5). Během posledních 6-ti měsíců jsem shodil cca 15 kg. Můj věk je 36 let. Děkuji za odpověď, Ing. Miroslav Keberle

Odpovídá MUDr. Matoulek: Vážený pane inženýre, nejprve bych pogratuloval k vašemu úspěchu snížení hmotnosti o 15 kg. Asi bych v tuto chvíli postupoval stejným způsobem jako doposud a dále bych to řešil, pokud bude hmotnost 6 měsíců stabilní. Jinak je předpoklad, že ještě budete redukovat. Nepouštějte se do přísných nízkoenergetických diet, protože byste nejspíše začal ztrácet aktivní hmotu. Moje rada tedy je - dejte tomu čas.

Dotaz: Dobrý den, jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství. Prosím o info zda je K2HIKING vhodný i pro těhotné ženy. Před tímto druhým těhotenstvím jsem navštivovala jednou týdně posilovnu, ale první trimestr jsem necvičila. Děkuji za odpověď. S pozdravem Šárka Mezlíková

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, vše záleží na intenzitě pohybu, ale rozhodně bych to ani ve 2. trimestru nepřeháněl, byť můžete jinak skoro všechny aktivity. Ale opravdu se střední nebo mírně nižší intenzitou.

Dotaz: Dobrý den, zhubla jsem bez pomoci odborníku za 9 měsíců 23 kilo :-) všechno jsem zvládla sama, ale mám povislé břicho :-( a to mě vadí, chtěla bych radu, jak na povislou břišní kůži. Zda pomohou nějaké pravidelné cviky, či lymfatické přístroje.....Děkuji za odpověď

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, nejprve bych vám chtěl pogratulovat k velkému úspěchu, nicméně nyní se asi na odborníky obraťte. Nejlépe na plastickou chirurgii, protože je velmi nepravděpodobné, že cvičení či lymfatické masáže budou mít dostatečný efekt na kůži po hmotnostní redukci 23 kg. Jistě záleží na typu kůže, ale pokud jsou kožní laloky převislé, tak se již vrátit nemohou.

Dotaz: Dobrý den, nejprve bych vám chtěl pogratulovat k velkému úspěchu, nicméně nyní se asi na odborníky obraťte. Nejlépe na plastickou chirurgii, protože je velmi nepravděpodobné, že cvičení či lymfatické masáže budou mít dostatečný efekDobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli má smysl věřit tzv. programům na hubnutí, což jsou většinou sestavy potravinových doplňků a výživových koktejlů nebo nápojů. Mám podezření, že se jedná pouze o prostředek, jak vytáhnout z lidí peníze a naučit lidi závislosti na drahých preparátech. Mám problém s obezitou, ale chtěl bych se obejít bez potravinových doplňků. Prosím poraďte mi. Děkuji. t na kůži po hmotnostní redukci 23 kg. Jistě záleží na typu kůže, ale pokud jsou kožní laloky převislé, tak se již vrátit nemohou.

Odpovídá bc. Laštovičková: Dobrý den, jistě je možné některých speciálních výrobků (koktejlů, proteinových tyčinek, apod,) při redukční dietě využít - mohou sloužit jako rychlá "pohotovostní" svačina nebo náhrada některého z denních jídel pokud člověk někdy nemá dostatek času se  stravování více věnovat. Ale jistě máte pravdu, že by neměly tvořit základ redukční diety - ten by měla tvořit běžná pestrá strava jen přizpůsobená redukčnímu režimu. Ohledně doplňků stravy bych byla skeptická - na trhu je celá řada výrobků, které by měly mít efekt na redukci váhy, ale jelikož se jedná o volně prodejný doplněk stravy a nikoliv o lék, nemusí mít účinky prokazatelné a ověřené lékařskými studiemi. Celá řada doplňků stravy byla zkoumáná v lékařských studiích a nebyl zaznamenán žádný efekt na redukci váhy. Bohužel je právě na doplňcích stravy často založen byznys různých výživových poradců (kteří mají různé vzdělání ), kteří Vám budou tvrdit, že bez toho či onoho doplňku rozhodně hmotnost nezredukujete.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce