Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Poradna rekondičního instruktora Mgr. Jana Větrovského

Mgr. Jan VětrovskýV červnu máte skvělou příležitost konzultovat své obtíže se snižováním váhy a nastavením redukčního tréninku s odborníkem na slovo vzatým – rekondičním instruktorem a aktivním sportovcem, Mgr. Janem Větrovským. Své otázky, prosím, posílejte na e-mailovou adresu info (zavináč) zijzdrave.cz. Odpovědi naleznete na našich stránkách v průběhu června.

Odpovědi na aktuální dotazy:

Dotaz: Dobrý den chtěla bych se zeptat pana Větrovského, jakou mám dodržovat tepovou frekvenci, abych zhubla tuky a ne svalovou hmotu jak se mě stalo. Vážím 87kg , měřím 158cm a je mě 45 roků. Velmi si přeji zhubnout na 70kg. Našla jsem si výživovou poradkyni, ale nevím tu tepovku.  Chodím 1x týdně na aerobic P-class, kde 30 minut je sestava a potom 30 minut cvičíme s gumičkou na nohy, břicho a ruce. Taky jdu 1x týdně na Zumbu gold, která je pomalejší, mám tam tepovku okolo 134 tepů. Mám sportestr Polar, ale nevím, na kolik si ho mám nastavit, když doma běhám na orbitreku a na něm jsem jednou týdně asi 30 minut a mám tep asi kolem140 jde to rychle nahoru, když zapojím i ruce. Děkuji, Radmila Pajkrová.

Odpovídá Mgr. Jan Větrovský: Určení správné tepové frekvence je poměrně složitá záležitost. Obecné vzorečky, které si můžete najít kdekoliv na internetu, jsou jen velmi nepřesné a jen informativní. Pokud chcete opravdu sportovat podle hodnot tepové frekvence, což určitě doporučuji, neboť je to určitě to nejefektivnější, je potřeba podrobit se specializovanému "testování" tzv. Spiroergometrii. Nejlépe uděláte, když zajdete do Rekondičního centra v Salmovské a domluvíte se na testování. V Rekondičním centru jsou specialisté, kteří vám pomohou zhodnotit "problém" a nastavit ideální hranice tepové frekvence pro dosažení maximálních výsledků. Ani Zumba ani Aerobic nejsou nejvhodnější aktivity pro hubnutí - nedochází při nich ke stabilizaci tepové frekvence do jedné neměnné úrovně, ale nýbrž se tato tepové frekvence poměrně dost, během lekce, mění. K ideálnímu hubnutí se tělo dostane při aktivitě, které trvá alespoň 40 minut bez  přerušení za konstantní tepové frekvence. Tato hodnota je v rozmezí 55 - 65% maxima. Maximum se dozvíte právě na vyšetření typu Spiroergometri. Pokud hubnutí berete vážně a jste odhodlaná věnovat se tepové frekvenci tak určitě neváhejte a vyšetření podstupte. Je to sice investice (cca 800kč), ale rozhodně to jsou výborně investované peníze - do vašeho zdraví - a navíc se dozvíte, jak jste na tom s kondicí. Přeji mnoho úspěchů. S pozdravem Jan Větrovský

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych poradit jak se nazpět dostat do kondice. Narodilo se mi letos v únoru třetí dítě, už v těhotenství jsem přibrala 26Kg. Zatím se mi snížením příjmu potravy a samozřejmě porodem podařilo dostat dolů 13Kg. Chtěla bych upozornit na to, že kojím a proto žádné diety nedržím, potřebuji jen pomoct jak shodit těch zbývajících 13Kg, poslední měsíc se hubnutí zarazilo, a přitom si to udržet. Kojení plánuji ještě aspoň 2měsíce, pokud to půjde.

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, je dobré, že diety nedržíte (při kojení to není vhodné, přesně jak píšete), ale přesto můžete vysokokalorické potraviny, které se mohou ve Vašem jídelníčku objevit (čokoláda, sušenky, čokol. tyčinky, zákusky, saláty s majonézou, tučné uzeniny, apod.) vyměnit za méně kalorické potraviny – např. jogurt (běžný, ani nízkotučný, ani smetanový), ovoce, zeleninu, šunku, sýr, apod. Můžete také zvýšit výdej energie – ideální je například jízda na kole po rovině, procházky s kočárkem – zařaďte pohybovou aktivitu 3x týdně do svého režimu. Nejprve začněte kratší dobou trvání – 20, 30 minut a postupně prodlužujte. Pokud by se ani po 2-3 měsících při tomto režimu váha nehnula, je na místě poradit se s odborníky. Pozn. k pohybu od MUDr. Matoulka: Optimální je chůze - sporotovní obuv + sportovní oděv a vyjděte s kočárkem. Mějte s sebou tekutiny a klidně choďte do mírného zpocení minimálně 60 min. Tím se do kondice dostanete docela přirozeně. Po cca 2 týdnech si můžete najít i mírně zvlněný terén.

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak můžu snížit svou váhu. Je mi 24 let, měřím 176 cm a má váha je 75 kg. Od loňského srpna jsem přibrala 8 kg. V tu dobu jsem začala pracovat ve stájích u koní, pracuju okolo 8 hodin denně, řekla bych, že můj výdej energie je víc než velký a nepřejídám se. I přesto šla moje váha nahoru a ať se snažím, jak chci, nemůžu nabrané kilogramy dostat dolů. Můžete mi poradit, co s tím? Děkuji, Zuzka

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, pro redukci hmotnosti je vhodná déletrvající aktivita, práce ve stájích bude patřit spíše do kategorie větší nárazové námahy. Zapisujte si 14 dní vše, co sníte a vypijete, poté se na jídelníček zpětně podívejte a zhodnoťte jej (zbytečné potraviny, apod.) - můžete se obrátit i na mail info@zijzdrave.cz - pokud můžete, zkuste 3x týdně zařadit i jiný typ fyzické aktivity - procházka, jízda na kole/rotopedu, apod.  Zvýšíte svůj výdej energie, pak stačí o málo snížit svůj příjem (o 1500 kJ - což odpovídá např. 2/3 100 g čokolády, jedné čokoládové tyčince, apod.) a budete redukovat hmotnost.

Dotaz: Chtěla bych se zeptat kvůli své mamince, je jí 53 let, po dětech  samozřejmě přibrala, ke 165 cm může mít přes 80 kilo a to ji  trápí, špatně se jí vstává, je z toho smutná a tak dále, jistě  to znáte. Pohyb nějaký má (práce na velké zahradě, kuželky) ale  špatně jí. Snídá trochu, obědvá opravdu málokdy a když na ni  večer přijde hlad, tak ho zažene nějakýma tyčinkama. Zeleniny moc  nesní, je kuřačka, má ráda víno, ale s tím to zas tak  nepřehání.  Uměl byste poradit, jak jí pomoci sestavit vhodný týdenní  jídelníček, který by postupně snižoval váhu? Za ta léta  špatného stravování, dojídání po dětech a tak dál myslím, že  si sama úplně neporadí a do poradny se stydí jít. Děkuji moc za radu, Lenka N.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, rozhodně se nemusí stydět. Je skvělé, jaký máte zájem o maminku, ale opravdu se to musí řešit osobně s tím, komu se má radit.

Dotaz: Denní příjem se pohyboval kolem 7000 kj. Jedla jsem nepravidelně, především večer. Strava se skládala z bílého pečiva, nulového procenta zeleniny a ovoce a uzenin. Pitný režim - mnohdy ani ne pul litru denně. Denně se téměř nepohybuji - do školy nejezdím, neprocházím  se, doma necvičím, u pc prosedím mnohdy x hodin. Má váha je 75kg, výška 168, BMI nad 25 tedy nadváha. Mám 22 let. Co se týče jídelníčku tak se skládá opravdu převážně z  bílého pečiva a bílé rýže jako příloh, uzenin a mas jako jediná složka masná. Ráno snídaně nikdy nejsou, vstávám kolem 8-10 hodiny, obědvám kolem 12 - 13 jídla smažená klasicky na  tuku. Odpolední svačina se skládá z jogurtu, ne však  nízkotučného, či kefíru. Večeře je v 18:00-18:30, sestává z  chleba, šunky, popř. sýra, ten se snažím shánět kolem 30%. Pití je velmi nízké, stejně jako pohyb. Tak to jde den co den. Sladké jím jen když na něj mám chuť, nepotřebuji ho každý den, za to však maso  je téměř každý den. Protože je tato večeře asi brzká, tak mne  kolem 21-22 hodiny večerní přepadnou chutě - hlad míšený s chutí, takže v této době dochází ke spotřebě největšího množství jídla. Řídím se chutí a pokud si to nedám, nemám klidu. Jestli je  to jen naučené nebo to tělo vyžaduje nevím, ale dost mne to zmáhá a zlobím se za to na sebe. Je to ale těžko ovladatelné. Poslední dva týdny jsem nastolila změnu: ráno-jogurt a vločky, odpoledne grep, oběd je běžný jen 1/2 porce, na svačiny zpravidla chuť nemívám a v těch 6 si dám např. psyliový chléb se šunkou a  rajčaty, kolem 20:00 už jen zeleninu, popř. šunku. Pít se snažím 2 l  denně, 1 l to je však denně. Přesto jsem s každým týdnem nabrala  kilo, nevím tedy kde je chyba. Prosím o vyjádření nebo radu ohledně zrušení těch nočních chutí. Děkuji, T.S.

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, je možné, že je Vámi zvolený režim pro Vás příliš přísný, a proto přichází noční chutě/hlad. Pokud večeříte kolem 18-18:30 a chodíte spát např. kolem půlnoci, pak je možné si ještě ve 20:30 nebo nejpozději v 21 hodin dát malou „svačinu“ – bílý jogurt, tvaroh se zeleninou nebo třeba zeleninu. Pokud by to byly pouze „chutě“ pak je dobré si předem rozmyslet, co si dáte, když se objeví. Pak je menší pravděpodobnost, že tento plán nedodržíte a spotřebujete velké množství jídla, jak píšete. Jestliže jste s každým týdnem nabrala kilogram (a trvá to již po delší dobu), myslím, že by bylo vhodné probrat Vaši situaci s odborníky – pokud máte zájem, ozvěte se mi na mail info@zijzdrave.cz a můžeme se domluvit na konzultaci jídelníčku, kde se pokusíme přijít na chybu, která Vám brání v redukci.

Dotaz: Dobrý den, měla bych dotaz. Nevím, jak mohu cvičit, když mám nemocné klouby (kotníky a  kolena). Chtěla bych cvičit,ale nevím co mohu. Nemám žádnou fyzičku. Děkuji předem za odpověď, přeji hezký den, Jaroslava Hamlová.

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, obraťte se na svého praktického lékaře s prosbou, aby Vás vyslal za rehabilitačním lékařem, případně fyzioterapeutem. Pokud jste z Prahy, můžete se přijít poradit i do Rekondičního centra Salmovská – Salmovská ul, Praha 5, tel. 224965721.

Dotaz: Dobrý den pane doktore, je mi 49 let, měřím 175 cm, vážím 122 kg. Jsem 2 roky po operaci páteře, v 1. st. ID, mom. bez práce. Ohl. mého zdrav. stavu mám zvýš. krevní tlak, sníž. funkci št. žlázy,  RA, artrozu horních i dolních končetin, steatozu jater, fibromyalgii, po operaci páteře stále  přetrvávají silné bolesti zad a kořenová léze  především do PDK. Vždy jsem měla nadváhu, ještě před cca 15 lety jsem měla asi o 22 kg  méně. Pak jsem pomalu ale jistě přibírala. Po operaci páteře jsem v nemocnici shodila 8 kg, protože jsem nemohla  jíst ani pít, vše jsem vyzvracela. Pak jsem zase začala přibírat i když jsem jedla hodně málo. Nyní mi váha nejde dolů, cvičím jenom občas, pouze RHC cviky. 1 - 2 x jsem zhubla asi 12 kg s tbl. Meridie, nyní se již nesmí předepisovat a žádné volně prodejné léky mi nepomohly. Nekouřím již 11 let, ale mám ráda sladké. Proto Vás moc prosím jako znovu nastartovat zrychlení metabolismu a  vhodnými potravinami  alespoň trochu snížit váhu. Obecně moc nejím, ale občas si dám sladké a nejím pravidelně. Ráda chodím, to ale přes bolesti v nohou dlouho nevydržím. Také ráda plavu. Děkuji předem za odbornou pomoc a přeji hezký den, s pozdravem, Lenka Řehořková.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, jediná rada je objednat se do odborné poradny - problém je i vzhledem k problémům s páteří velmi specifický a rada po internetu nestačí.

Dotaz: Dobrý den měla bych zájem o rady ohledně sportování za účelem snížení  tělesné hmotnosti. Měřím 168 cm,vážím 76 kg a tuk se mi ukládá především v oblasti stehen a boků. Na placení fitness permanentek nemám, na výživového poradce také ne. Díky oční vadě nemohu zvedat závaží na posílení nohou, ani skákat přes švihadlo. Jak tedy zhubnu problémovou partii? Čtu, že se hubne velmi těžko a nikdy z tama tuk nezmizí úplně. Tato indispozice je mi dána dědičně po matce. Je možné, abych tuto oblast cvičením a stravou zredukovala? Moc šancí na pohyb nemám, tak nevím, co s tímto problémem dělat. Díky předem za odpověď, s pozdravem, Melanie 89.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Můžete využít bezplatných konzultací osobní v rámci našich rekondičních center - www.vstj.cz. Chůze může být dostatečná aktivita a stačí si ji jednou či dvakrát vyzkoušet např. v našich rekondičních centrech - www.vstj.cz.

Dotaz: Dobrý den pane doktore, mám upravený jídelníček, hlídám si B,T,S a kila jdou pomalu dolů. Ráda bych si jeden den v týdnu dala odlehčovací den, ale nevím co jíst a co ne, aby to mělo svůj účinek. Ráda bych i dlouhodobější půst, ale bojím se, že na ten bych neměla dost odvahy a vůle. Poradíte mi, jak na jednodenní odlehčovací dny? Děkuji, Andrea Vozárová.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Ovocné nebo zeleninové dny se dají občas zařadit jako odlehčovací - nicméně alespoň nějaké sacharidy a bílkoviny byste mít během dne měla.

Dotaz: Dobrý den, na stránkách "Žij zdravě" jsem narazila na možnost zepptat se na cokoliv ohledně pohybových aktivit, stravování a všeho, co se týká zdravého život. stylu. Ráda bych této možnosti tedy využila. Asi před 3 roky jsem konečně našla správný směr a doufám, že můj  životní styl se dá považovat za zdravý. Pohybovou aktivitu mám denně s 1 odpočinkovým dnem v týdnu. Mám však potíže s tepovou frekvencí, se  kterou mi NIKDO zatím nedokázal poradit. Klidový tep mám celkově vyšší (až 90) a ačkoliv mám spočítanou max. tep. frekvenci na 182 tepů/min., velice často se při svých oblíbených cvičení dostávám až nad 200 :-(. Pokud zvolím méně aerobní činnosti, které mě nebaví a velice se k nim nutím, přesto se můj tep stále pohybuje kolem 160, což je značně nad efektivní hranicí. Tímto ani nedokážu snižovat svoji váhu a zbavovat se  nadbytečného tuku :-( Co s tím? Za odpověď Vám velmi děkuji. S pozdravem, J. Drábková.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, - výpočty nerespektují individuální variabilitu - můžeme vám nabídnout zátěžový test, pokud nemáte jiný zdravotní problém, budete si jej ale muset uhradit.

Dotaz: Dobrý den. Jsem již rok na mateřské dovolené, je mě 23let a vážím 78kg. Takže si mě umíte představit... Před otěhotněním jsem vážila 60kg. Do porodu jsem přibrala 12 kg a z porodnice jsem se vrátila ještě o 6kg lehčí. Za ten rok co jsem s malou doma jsem přibrala na těch 78kg. Mám teď doma CROSS TRENAŽÉR a jezdím na něm 3x týdně 30 min. Jenže nevím jakou  si mám držet tepovou frekvenci, když jednou mám 130 za minutu zase 150 pak třeba pouze 78. Má se tepová frekvence držet v jedné lajně? Jak? A je tepová frekvence důležitá pro cvičení na kross trenažéru? Mám snad šanci i zhubnout? :-D předem Vám moc děkuji za odpověd. S přáním hezkého dne, Jaroslava Zahradníková.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, předně regulace hmotnosti je kombinace energetického příjmu a výdeje. Je zcela zásadní se podívat i na jídlo a pak teprve řešit podrobnosti o pohybové aktivitě. Váš rozptyl, který popisujete však může být způsoben i chybným měřením. Pro lepší orientaci můžete použít sporttester, který je zdarma k zapůjčení v našich cvičebních aktivitách – www.vstj.cz.

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor ohledně mého postupu hubnutí. V lednu zároveň s předsevzetím jsem se rozhodl změnit typ  stravy, jíst pravidelně, pokud možno lépe a přidat více pohybu. Do  dneška jsem v pase (a také v nejširší oblasti břicha) ztratil 4 cm (a tedy mám 96 cm a 100 cm). Váha na začátku byla 92 kg. Dnešní váhu neznám, orientuji se spíše podle měření. Jsem vysoký 186 cm, je mi 22 let. Zajímalo by mě, jestli sám mohu poznat svoji optimální váhu, příp. obvod pasu. Snažím se zlepšit styl stravy, nicméně mnohdy doporučované  lehké snídaně mi nedělaly dobře. Snídám dva chleby s máslem a  marmeládou, po dvou hodinách svačím papriku, mrkev nebo nějakou  zeleninu, obědvám pravidelně, poté mám jídlo každé dvě až tři  hodiny, večer moc nejím, dokonce se mi pak ráno dostavuje pocit  hladu; nicméně nemám jistotu jestli bych mohl ještě proces hubnutí  urychlit nebo vylepšit. Rád bych se "vyšvihl" do plavek, i když mi  to na letošní sezónu ještě asi nevýjde. Pitný režim dodržuji:piji obyčejnou vodu. Předem děkuji za Vaše postřehy, J. Tobiáš.

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, Nemyslím si, že by bylo třeba Vaši redukci hmotnosti urychlovat – je lépe, když je redukce postupná – lépe se pak daný režim daří udržet i po redukci hmotnosti. Správně by měl člověk hubnout 0,5 až max 1 kg týdně.  Pokud Vám stávající režim vyhovuje a funguje, pak nevidím důvod, proč ho zatím výrazně měnit. Ve Vašem jídelníčku, jak ho uvádíte, bych eventuelně přidala ke snídani bílkovinnou potravinu (jogurt, tvaroh, vajíčko, šunka, sýr) – nyní je Vaše snídaně převážně tvořena sacharidy s přídavkem tuku (máslo). Ohledně váhy – stačí se zvážit na domácí osobní váze (vždy za zhruba stejných podmínek) třeba 1x za 14 dní – čistě jen pro zaznamenání vývoje hmotnosti. Na určení ideální váhy existují speciální vzorce, ale myslím si, že pro Vás jako pro muže bude více významná kondice a třeba také množství svalů než hmotnost.

Dotaz: Dobrý den, jmenuji se Klempová a chtěla bych poradit ohledně stravy. Je mi 28let, výška 167cm a vážím 71kg. Chtěla bych se dostat na váhu,  kterou jsem měla v 17letech, což bylo 58kg. Napište mi, prosím, kdy máte čas a na kdy se mohu objednat. Přeji pěkný den a předem děkuji. S pozdravem M.K.Klempová.

Odpovídá Jitka Laštovičková: Dobrý den, ozvěte se mi prosím na mail info@zijzdrave.cz a dohodneme se na společné konzultaci, kde probereme Váš jídelníček a případné změny nutné pro redukci hmotnosti.

Dotaz: Zdá se, že všude jsou reklamy a kampaně na to jak zhubnout, ale víte, že existují lidé, kteří mají problém jak přibrat ??? Je mi 33 let a v současné době vážím 49kg při výšce 164cm. Mám dvě děti 3 roky a 3 měsíce, a 1 rok a 2 měsíce. Obě děti jsem kojila 1 rok, těhotenství byla bez komplikací a porodila jsem přirozeně, v těhotenství jsem přibrala 15 kg, a 12 kg. Moje výchozí váha před prvním těhotenstvím byla 55 kg. Jak docílit aspoň této váhy??? Proč některé ženy strašně zhubnou a některé přiberou??? Můj jídelníček je 5 x až 6 x denně jídlo, tohle dodržuji, vyhýbám se, ale tvz. mastnému, uzeninám. Prosím poraďte jak přibrat??? Mám si tedy domluvit se svým obvodním lékařem aplikace vitamínu B  injekcí ??? Děkuji, Lea Žižková.

Odpovídá MUDr. Matoulek: Dobrý den, Leo. Existují a B12 vám rozhodně nemusí pomoci. Je třeba posoudit celkový stav výživy atd. Objednejte se do specializované metabolické ambulance – poradit by vám mohl váš praktický lékař.

Dotaz: Dobrý den,chci Vás poprosit jestli mi poradíte ohledně jídelníčku dcery, které  je 10 let měří 153cm a váží 49kg. Už nějakou dobu se snažíme upravit jídelníček, tak aby trošku zhubla, ale nedaří se nám. Každý den má ke  svačině ovoce nebo zeleninový salát, snídá většinou jogurt, nebo chleba se sýrem, oběd má ve školní družině, velmi často tam jí jen polévku hlavní jídlo jí nechutná, odpoledne má většinou pečivo se sýrem, salát s  balkánským sýrem a večer např. rýže s jogurtem, těstoviny se sýrem. Halušky se zelím. maso jí málo nechutná jí, naopak sýry miluje. 2x v týdnu hraje 2 hodiny košíkovou, jiný pravidelný pohyb nemá. Děkuji za ochotu, případně kontakt na dětského výživového poradce. Hlavatá.

Odpovídá MUDr. Kytnarová: Dobrý den, vaše dcera se svým BMI (indexem tělesné hmotnosti) pohybuje v pásmu nadváhy. Bohužel, neuvedla jste místo vašeho bydliště,  je tedy obtížné vám nutričního poradce poradit. Můžete se, samozřejmě, obrátit na naše pracoviště - Klinika dětského a dorostového lékařství, Ke Karlovu 2, Praha 2. tel. 224 967 741. S pozdravem, J. Kytnarová.

Mohlo by Vás zajímat:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

debra (21.06.2011):

Užívám dlouhodobě kortikoidy- je nějaká pomoc při snížení váhy- zadRžovaná voda - hAlvně břicho-pak Přechod jícen žaludek - kýla.PROBLÉMY S TRÁVENÍM- SI DLOUHO LEŽÍ JÍDLO V ŽALUDKU A CHYBNÝM METABOLIZMEM se VŠECHNO UKLÁDÁ. Jak se najím je mi zle- bez jídla je mi zle z hladu- jsem už opravdu zoufalá - KORTIKOIDY MUSÍM. předem děkuji za radu-jsem ze severních čech- kousek od k. Varů. dojet do Prahy není problém.

odpovídá (20.07.2011):

Odpovídá MUDr. Matoulek:

Dobrý den, určitě bude lepší probrat vše osobně - nabízím objednání na naší ambulanci - tel. 224966455 - můžete i napsat na mail: mmato@lf1.cuni.cz a domluvíme termín.

 

JerryM59 (25.06.2011):

Můj problém je málo pohybu a už ani nemůžu všechno mne bolí a dost se cpu.

odpovídá (20.07.2011):

Odpovídá Jitka Laštovičková:

Dobrý den,

jestliže pociťujete bolesti, pak je jistě na místě se nejprve poradit s praktickým lékařem, pokud se jedná o bolesti pohybového aparátu pak také s rehabilitačním lékařem – rehabilitační lékař Vám také dokáže poradit, které typy pohybu a cvičení jsou pro Vás vhodné. Nejprve je třeba snažit se odstranit bolest, až poté je možné pracovat na pohybovém a stravovacím režimu.

Dagmar Vrbova (26.06.2011):

Dobry den. Mam zatezove astma a proto je pro me nemozne delat sporty jako je beh, rychla chuze do kopce ci schodu apod. Hned se unavim, nemuzu dychat a udela se mi spatne. Muzete mi krome chuze a otaceni se na rotacnim kolecku doporucit i jine aktivity? Dekuji.

odpovídá (20.07.2011):

Odpovídá MUDr. Matoulek:

Dobrý den, je to složité, protože vás pravděpodobně limituje vaše základní onemocnění. Může ale rozhodovat i prostředí, ve kterém sportujete. Zapisujte si tedy vaše pocity a problémy při pohybových aktivitách, můžete se následně objednat na specializované pracoviště tělovýchovného lékařství a vše s lékařem prokonzultovat.

miklikovaanna (26.06.2011):

Ja bych potřebovala spíš nějaké to kilo pribrat a to dost rapidnšě jak na to ja to mám naopak spíš shazuju jak přibírám a to dietu nedržím.....

odpovídá (20.07.2011):

Odpovídá Jitka Laštovičková:

Dobrý den, nechtěná ztráta hmotnosti může být způsobena různými aspekty (stres, současné onemocnění, apod.), na Vašem místě bych se obrátila na svého praktického lékaře, který Vám pomůže hledat důvod nechtěné redukce hmotnosti.

 

prbab (28.06.2011):

Dobrý den, mám dotaz. Pracuji ve směnném provozu, životospráva děs a hrůza. Jak zhubnout?

odpovídá (20.07.2011):

Odpovídá Jitka Laštovičková:

Dobrý den, uspořádání denního režimu při směnném provozu náročnější, ale přesto se dá režim stravování upravit – postupně a po krocích zpravidelnit a zlepšit. Pokud máte zájem, ozvěte se nám na mail info@zijzdrave.cz a společně můžeme zkusit Váš režim změnit.


 

Eva (23.08.2012):

Dobrý den, je mi 18 let, měřím 166cm a vážím 50kg. Mám pravidelný pohyb (4x týdně kolo, 2x běh, 1x posilovna) a přesto mám hodně tuku v oblasti břicha a boků. Přitom mám hubené ruce a nohy. Nejím zbytečně nezdravé věci ale ráda si dám něco sladkého. Nemám zrovna silnou vůli... Co mám tedy dělat jinak/lépe, abych se zbavila nepěkného břicha a boků? Děkuji.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

jednodenní akce
vícedenní akce